Sari la continut

Locație: Sector 6, Bucuresti

Descriere:

În inima localității Sector 6 din județul Bucuresti, Aeroteh SA oferă servicii profesionale în sectorul fabricarea de instrumente si dispozitive pentru masura, verificare, control, navigatie. Firma noastră, identificată prin CUI 448560, este dedicată excelenței în domeniul său.

Ne găsiți la B-dul Iuliu Maniu, nr. 220 A. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!

Analiza Financiara:

Rezumat: Aeroteh SA este o companie de productie romaneasca cu performante financiare exceptionale in 2024, inregistrand un profit net de 36.503.404 RON si un scor financiar de 90/100, pozitionandu-se ca unul dintre jucatorii solizi din sectorul fabricarii de instrumente de masura si navigatie.
Aeroteh SA, cu sediul in Sectorul 6 al Capitalei si activitate continua de peste 30 de ani (din 1992), a demonstrat in exercitiul financiar 2024 o sanatate financiara remarcabila, sustinuta de indicatori de rentabilitate si lichiditate rari in industria producatoare romaneasca.

**Rentabilitate si eficienta operationala**

Compania a realizat o cifra de afaceri de 128.999.368 RON, generand un profit net de 36.503.404 RON, ceea ce se traduce intr-o marja de profit neta de 28,30% - un nivel exceptional pentru domeniul CAEN 2651 (fabricare instrumente de masura, verificare, navigatie). Veniturile totale de 151.819.085 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 22,8 milioane RON, diferenta provenind cel mai probabil din venituri financiare sau alte venituri operationale, ceea ce sugereaza o diversificare a surselor de venit dincolo de activitatea de baza.

Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 52,02% este cu adevarat impresionant, indicand ca fiecare leu investit de actionari a generat aproape 52 de bani profit net - un rezultat rar intalnit in sectorul industrial.

**Lichiditate si structura activelor**

Structura bilantiera reflecta o pozitie de lichiditate extrem de solida. Activele circulante de 82.186.688 RON reprezinta 89% din totalul activelor (92.288.417 RON), iar disponibilitatile banesti de 33.225.000 RON asigura o rezerva de numerarul substantiala. Datoriile totale de doar 19.519.881 RON in raport cu activele circulante genereaza un indicator de lichiditate generala de peste 4, nivel ce depaseste cu mult pragul de siguranta de 1,5-2 recomandat de analisti.

**Structura financiara si gradul de indatorare**

Rata indatorarii de 21,15% confirma ca Aeroteh SA functioneaza predominant pe capital propriu (70.167.154 RON), cu o dependenta minima fata de creditori externi. Capitalul subscris de 10.558.328 RON, comparat cu capitalurile proprii totale de peste 70 milioane RON, arata ca rezervele acumulate din profituri anterioare au crescut patrimoniul net de aproape 7 ori fata de capitalul initial varsat - semn al unei politici de reinvestire disciplinata.

**Productivitate per angajat**

Cu 129 de angajati si o cifra de afaceri apropiata de 129 milioane RON, productivitatea medie per salariat atinge aproximativ 1.000.000 RON - un nivel de referinta pentru industria romaneasca de inalta tehnologie, compatibil cu profilul unei companii orientate spre export sau contracte de aparare/navigatie cu valoare adaugata ridicata.

**Concluzie**

Aeroteh SA prezinta un profil financiar de top, cu rentabilitate ridicata, lichiditate excelenta si indatorare minima. Scorul de 90/100 este pe deplin justificat de fundamentele companiei.
Puncte forte
  • Rentabilitate exceptionala - marja de profit neta de 28,30% si ROE de 52,02% plaseaza compania in elita producatorilor romani din sectorul high-tech.
  • Lichiditate solida si indatorare minima - disponibilitati banesti de 33.225.000 RON si datorii totale de doar 19,5 milioane RON asigura o structura financiara rezilienta la socuri externe.
  • Productivitate ridicata per angajat - circa 1.000.000 RON cifra de afaceri per salariat reflecta eficienta operationala si valoare adaugata ridicata in activitate.
  • Capital propriu consolidat - capitalurile proprii de 70.167.154 RON reprezinta 76% din totalul activelor, indicand o companie autofinantata si independenta financiar.
Factori de risc
  • Dependenta de venituri non-operationale - diferenta de ~22,8 milioane RON dintre veniturile totale si cifra de afaceri ridica intrebari legate de sustenabilitatea profitabilitatii in absenta acestor surse suplimentare.
  • Investitii fixe reduse - activele imobilizate de doar 10.101.729 RON (11% din total active) pot semnala un ritm insuficient de reinvestire in capacitati de productie, cu risc de erodare a competitivitatii pe termen lung.
  • Concentrare intr-un sector de nisa - activitatea in CAEN 2651 (instrumente de navigatie si masura) expune compania la volatilitatea comenzilor din sectorul aparare/aeronautic, unde contractele pot fi ciclice si dependente de politicile bugetare.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 27.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 448560
Cod CAEN: 2651
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: B-dul Iuliu Maniu, nr. 220 A
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
90/100
Bun
Activitate: Fabricarea de instrumente si dispozitive pentru masura, verificare, control, navigatie
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 133.435.769 128.999.368 128.174.173 142.008.621 97.400.271 77.415.891 92.867.386
Venituri totale 156.782.165 151.819.085 144.170.344 164.980.599 115.164.701 85.300.945 105.139.913
Cheltuieli totale 115.797.266 108.426.584 103.307.726 113.202.588 84.073.179 64.812.922 73.482.684
Profit net 34.467.464 36.503.404 34.431.319 43.584.804 26.214.189 17.500.396 26.623.599
Total active 104.732.556 92.288.417 92.696.727 96.842.686 81.795.862 57.065.226 68.929.604
Total datorii 33.420.947 19.519.881 21.934.794 23.395.130 26.627.595 11.439.892 14.660.200
Capitaluri proprii 69.596.497 70.167.154 66.045.375 73.447.556 55.168.267 45.625.334 54.269.189
Casa si conturi banci 5.970.840 33.225.000 33.273.003 33.107.425 13.708.279 14.712.550 11.566.087
Nr. angajati 122 129 132 132 115 112 112
Capital subscris 10.558.328 10.558.328 10.558.328 10.558.328 10.558.328 10.558.328 10.558.328
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Electro-Assemblies S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Valiug

Wiosun Project S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Giurgiu

Soft Xp S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Maierus

Phoenix IT SRL

Echipamente It și Electronice

Brasov

Royal Solar Production S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Sat Clinceni, Comuna Clinceni

Miele Tehnica SRL

Echipamente It și Electronice

Feldioara

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te