Sari la continut

Agrii Romania S.R.L.

Descoperă toate informațiile esențiale despre AGRII ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J35/1768/1991. Sediul social se află pe Calea LUGOJULUI...

Locație: Ghiroda, Timis

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre AGRII ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J35/1768/1991. Sediul social se află pe Calea LUGOJULUI, nr. 3, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0256201104 sau la fax 0256201104. Alege AGRII ROMANIA S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Agrii Romania S.R.L. este un jucator major pe piata agrochimicelor din Romania, cu o cifra de afaceri de peste 1,17 miliarde RON in 2024, demonstrand o pozitie dominanta in sector, insa profitabilitatea ramane modesta la o marja neta de 2,68%, iar gradul de indatorare de 64,51% necesita monitorizare atenta.
Agrii Romania S.R.L., cu sediul in Ghiroda, judetul Timis, este una dintre cele mai mari companii din sectorul agrochimicelor din Romania, cu o istorie de peste 30 de ani pe piata locala, fiind infiintata in 1992. Compania activeaza sub codul CAEN 2020 - Fabricarea pesticidelor si a altor produse agrochimice.

In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 1.178.655.942 RON, ceea ce o plaseaza in categoria marilor jucatori la nivel national. Veniturile totale de 1.269.082.689 RON includ si venituri complementare de aproximativ 90.427.000 RON din alte surse decat activitatea principala, ceea ce indica o diversificare a fluxurilor de venituri.

Profitul net de 31.537.771 RON, desi semnificativ in termeni absoluti, reflecta o marja de profit neta de doar 2,68%. Aceasta marja redusa este caracteristica sectorului de distributie a produselor agrochimice, unde volumele mari compenseaza marjele mici. Cheltuielile totale de 1.230.116.109 RON reprezinta 96,93% din veniturile totale, lasand un spatiu limitat de manevra in cazul unor fluctuatii negative ale pietei.

Structura bilantiera releva un model de business orientat puternic spre distributie. Activele circulante de 836.453.497 RON reprezinta 91,2% din totalul activelor de 916.860.138 RON, in timp ce activele imobilizate sunt de doar 79.380.020 RON. Aceasta proportie indica faptul ca Agrii Romania opereaza preponderent ca distribuitor, cu stocuri si creante comerciale substantiale, si mai putin ca producator cu investitii masive in echipamente industriale.

Numerarul disponibil de 56.604.499 RON ofera o perna de lichiditate rezonabila, iar rata de lichiditate curenta de aproximativ 1,41 (active circulante raportate la datorii totale) este acceptabila, desi nu excesiv de confortabila.

Gradul de indatorare de 64,51% este un aspect care merita atentie. Datoriile totale de 591.497.988 RON depasesc semnificativ capitalurile proprii de 323.353.992 RON, rezultand un raport datorii-capitaluri proprii de 1,83. In contextul unui sector cu marje mici, aceasta structura de finantare amplifica riscurile in perioade de incetinire economica sau de scadere a cererii agricole.

Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 9,75% este decent si indica o utilizare acceptabila a capitalului actionarilor, mai ales tinand cont de capitalul subscris simbolic de doar 1.450 RON - semn ca afacerea a crescut aproape integral din profiturile reinvestite.

Productivitatea per angajat este remarcabila: cu 430 de angajati, cifra de afaceri per salariat se ridica la aproximativ 2.741.000 RON, un indicator excelent care confirma eficienta operationala a companiei.

Scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie stabila, cu performante solide in termeni de volum, dar cu vulnerabilitati legate de marjele reduse si de gradul ridicat de indatorare. In ansamblu, Agrii Romania ramane un pilon al sectorului agrochimic romanesc, cu fundamente solide dar cu necesitatea de a-si consolida profitabilitatea si de a reduce treptat dependenta de finantarea externa.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de peste 1,17 miliarde RON pozitioneaza compania ca lider de piata in sectorul agrochimicelor din Romania, cu o prezenta consolidata de peste 30 de ani.
  • Productivitate excelenta per angajat de aproximativ 2.741.000 RON/salariat, reflectand un model operational eficient cu doar 430 de angajati.
  • Lichiditate adecvata cu 56,6 milioane RON numerar disponibil si active circulante de 836 milioane RON, asigurand capacitatea de a sustine operatiunile curente.
  • ROE de 9,75% demonstreaza o valorificare acceptabila a capitalurilor proprii, iar capitalul construit aproape integral din profituri reinvestite confirma sustenabilitatea pe termen lung.
Factori de risc
  • Marja de profit neta de doar 2,68% lasa un spatiu extrem de limitat de absorbtie a socurilor - orice crestere semnificativa a costurilor sau scadere a cererii poate transforma rapid profitul in pierdere.
  • Gradul de indatorare de 64,51% si raportul datorii-capitaluri proprii de 1,83 expun compania la riscuri financiare semnificative, mai ales in contextul unor eventuale cresteri ale ratelor dobanzilor.
  • Dependenta puternica de sectorul agricol face compania vulnerabila la factorii climatici, la fluctuatiile preturilor materiilor prime si la schimbarile de reglementare privind pesticidele la nivel european.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 04.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 1827872
Cod CAEN: 2020
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: Calea Lugojului, Nr. 3
Telefon:
Fax: 0256201104

Date financiare:

Scor financiar:
75/100
Bun
Activitate: Fabricarea pesticidelor si a altor produse agrochimice
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 1.178.655.942 1.125.070.689 1.313.167.419 928.526.714 408.059.634 396.717.651
Venituri totale 1.269.082.689 1.208.573.788 1.396.310.274 975.802.292 446.455.134 429.374.890
Cheltuieli totale 1.230.116.109 1.172.637.718 1.337.735.765 925.340.151 409.619.358 409.656.117
Profit net 31.537.771 28.503.779 51.591.311 42.685.563 31.730.317 16.153.343
Total active 916.860.138 750.858.461 893.212.302 718.374.984 324.084.650 256.774.514
Total datorii 591.497.988 452.961.696 622.144.298 499.828.978 151.106.026 115.637.889
Capitaluri proprii 323.353.992 295.625.091 268.480.758 216.820.505 172.856.226 141.125.909
Casa si conturi banci 56.604.499 32.270.481 56.591.950 179.208.048 50.507.225 28.971.356
Nr. angajati 430 420 402 364 254 229
Capital subscris 1.450 1.450 1.450 1.450 1.200 1.200
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Lavanda Marlene SRL

Produse Chimice

Dor Marunt

Leader Group SRL

Produse Chimice

Ipatele

Andrei Prod S.R.L.

Produse Chimice

Lapusnicel

Turcliv Service S.R.L.

Produse Chimice

Calnic

Tami Com '96 S.R.L.

Produse Chimice

Bragadiru

Savonarium SRL

Produse Chimice

Ghimes-Faget

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te