Sari la continut

Air Liquide Romania SRL

Locație: Sector 2, Bucuresti

Descriere:

Căutați servicii de fabricarea gazelor industriale în Sector 2? Air Liquide Romania SRL este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Bucuresti, compania noastră (CUI 12294406) vă stă la dispoziție.

Vizitați-ne la Str. Dinu Vintila, Nr. 11 sau contactați-ne pentru mai multe detalii.

Analiza Financiara:

Rezumat: Air Liquide Romania SRL a incheiat anul 2024 cu rezultate financiare remarcabile: profit net de 29,5 milioane RON (+17% fata de 2023), marja de profit de 16,93% si o rata de indatorare redusa la 21,68%, confirmand pozitia sa ca una dintre cele mai solide companii din industria gazelor industriale din Romania.
Air Liquide Romania SRL este subsidiara locala a grupului francez Air Liquide, lider mondial in productia si distributia de gaze industriale, medicale si speciale. Cu un scor financiar de 90 din 100 si 25 de ani de activitate in Romania, compania se pozitioneaza ca un actor de referinta in sectorul sau, cu performante financiare solide si in imbunatatire continua.

**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**

In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 174.283.231 RON, in crestere cu aproximativ 3,25% fata de 168.800.321 RON in 2023. Aceasta evolutie pozitiva reflecta o cerere constanta pentru gazele industriale, intr-un context economic regional stabil. Mai semnificativa este insa dinamica profitului net: acesta a crescut de la 25.195.471 RON in 2023 la 29.509.806 RON in 2024, o majorare de peste 17%, ceea ce demonstreaza o eficienta operationala in crestere. Marja de profit net s-a imbunatatit corespunzator, de la 14,93% la 16,93%, un salt notabil care indica un control mai bun al costurilor sau o mixtura de produse mai favorabila.

**Structura bilantiera si gradul de indatorare**

Activele totale au crescut de la 191.115.223 RON la 208.772.356 RON (+9,24%), sustinute in special de expansiunea activelor imobilizate - de la 120.903.928 RON la 148.860.089 RON (+23,1%). Aceasta crestere semnificativa a activelor imobilizate sugereaza investitii importante in infrastructura de productie sau distributie realizate in cursul anului. Pe partea pasivelor, compania a reusit sa reduca datoriile totale de la 57.381.315 RON la 45.268.608 RON, ceea ce a dus la scaderea ratei de indatorare de la 30,02% la 21,68% - un semnal extrem de pozitiv al consolidarii financiare. Capitalurile proprii au crescut substantial, de la 131.106.653 RON la 160.616.459 RON, reprezentand acum aproximativ 77% din totalul activelor.

**Lichiditate si cash flow**

Un aspect care merita atentie este scaderea semnificativa a numerarului disponibil: de la 38.622.478 RON in 2023 la 17.042.254 RON in 2024. Aceasta reducere este probabil corelata direct cu investitiile realizate in activele imobilizate, fondurile proprii fiind directionate catre modernizarea sau extinderea capacitatilor. Desi lichiditatea imediata s-a diminuat, contextul investitional justifica aceasta evolutie.

**Rentabilitate si productivitate**

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a inregistrat o usoara scadere, de la 19,22% la 18,37%, in ciuda cresterii profitului net. Explicatia consta in cresterea mai rapida a bazei de capitaluri proprii fata de profit - un fenomen normal in perioade de capitalizare si investitii. Numarul de angajati a crescut de la 80 la 86 de persoane, sustinand productivitatea operationala la un nivel ridicat, de aproximativ 2.026.000 RON cifra de afaceri per angajat.

**Concluzie**

Air Liquide Romania SRL prezinta o situatie financiara foarte solida, cu profitabilitate in crestere, indatorare in scadere si investitii active in capacitati de productie. Compania demonstreaza o gestiune financiara matura, sustinuta de forta brandului global si de o pozitie dominanta pe piata locala a gazelor industriale.
Puncte forte
  • Profitabilitate in crestere accelerata - profitul net a crescut cu peste 17% in 2024, iar marja de profit s-a imbunatatit de la 14,93% la 16,93%, demonstrand eficienta operationala ridicata.
  • Indatorare redusa si in scadere - rata de indatorare a scazut dramatic de la 30,02% la 21,68%, iar capitalurile proprii reprezinta 77% din activele totale, indicand o structura financiara foarte solida.
  • Investitii active in infrastructura - activele imobilizate au crescut cu 23,1% in 2024, semnalând angajament pe termen lung si potential de crestere a capacitatii productive.
  • Scor financiar excelent (90/100) si apartenenta la grupul global Air Liquide, lider mondial in gaze industriale, care ofera stabilitate strategica, acces la tehnologie si suport financiar.
Factori de risc
  • Reducerea semnificativa a numerarului disponibil (de la 38,6 milioane RON la 17 milioane RON) diminueaza rezervele de lichiditate imediata si poate limita capacitatea de reactie la situatii neprevazute pe termen scurt.
  • Dependenta de evolutia industriei grele si a productiei locale - sectorul gazelor industriale (CAEN 2011) este strans legat de activitatea industriala, iar o incetinire economica ar putea afecta cererea si preturile.
  • Presiunea pe ROE in contextul capitalizarii accelerate - desi profitul creste, randamentul capitalurilor proprii a scazut usor, iar continuarea investitiilor fara o crestere proportionala a profitului ar putea eroda eficienta capitalului pe termen mediu.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 17.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 12294406
Cod CAEN: 2011
Anul înființării: 1999

Contact:

Adresă: Str. Dinu Vintila, Nr. 11
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
90/100
Bun
Activitate: Fabricarea gazelor industriale
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 174.283.231 168.800.321 130.763.168 99.692.791 84.672.918 77.932.562
Venituri totale 177.418.646 170.287.462 131.911.126 100.730.799 86.023.493 79.088.927
Cheltuieli totale 142.902.163 141.231.030 118.557.653 93.595.816 80.343.548 78.009.364
Profit net 29.509.806 25.195.471 11.876.740 6.470.001 5.399.414 952.341
Total active 208.772.356 191.115.223 158.496.971 114.514.599 103.323.645 98.169.635
Total datorii 45.268.608 57.381.315 50.368.622 25.145.453 20.521.265 20.954.345
Capitaluri proprii 160.616.459 131.106.653 105.911.182 87.535.979 81.065.978 75.666.564
Casa si conturi banci 17.042.254 38.622.478 23.219.527 9.620.025 8.099.877 3.819.719
Nr. angajati 86 80 78 77 72 69
Capital subscris 127.904.300 127.904.300 127.904.300 127.904.300 127.904.300 127.904.300
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Lavanda Marlene SRL

Produse Chimice

Dor Marunt

Leader Group SRL

Produse Chimice

Ipatele

Andrei Prod S.R.L.

Produse Chimice

Lapusnicel

Turcliv Service S.R.L.

Produse Chimice

Calnic

Tami Com '96 S.R.L.

Produse Chimice

Bragadiru

Savonarium SRL

Produse Chimice

Ghimes-Faget

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te