Al-Ko Vehicle Components Romania SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre AL-KO VEHICLE COMPONENTS ROMANIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/186/2015. Sediul social se află pe...
Locație: Sura Mica, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre AL-KO VEHICLE COMPONENTS ROMANIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/186/2015. Sediul social se află pe Str. GARII, nr. 7, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege AL-KO VEHICLE COMPONENTS ROMANIA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Al-Ko Vehicle Components Romania SRL a inregistrat in 2025 o imbunatatire semnificativa a profitabilitatii, cu un profit net de 6.824.942 RON (+54,9% fata de 2024), in pofida unei usoare scaderi a cifrei de afaceri, reflectand o gestiune eficienta a costurilor si o productivitate crescuta pe angajat.
Al-Ko Vehicle Components Romania SRL, cu sediul in Sura Mica (Sibiu), activeaza in fabricarea de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932) si face parte din grupul international AL-KO. Infiintata in 2015, compania a ajuns la maturitate operationala, cu un scor financiar de 75/100.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In exercitiul financiar 2025, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 106.556.115 RON, in scadere moderata de 2,66% fata de cei 109.476.223 RON obtinuti in 2024. Cu toate acestea, reducerea cheltuielilor totale a fost mai accelerata - de la 103.593.828 RON la 98.542.351 RON (-4,87%) - ceea ce a generat o crestere substantiala a profitului net, de la 4.404.997 RON la 6.824.942 RON, un avans de aproximativ 54,9%. Marja de profit s-a imbunatatit astfel de la 4,02% la 6,41%, semn al unei eficientizari reale a operatiunilor.
**Randamentul capitalului propriu**
Rentabilitatea financiara (ROE) a inregistrat o evolutie remarcabila, dublandu-se de la 23,20% in 2024 la 50,91% in 2025. Aceasta crestere reflecta partial si reducerea capitalurilor proprii - de la 18.983.252 RON la 13.406.102 RON - scadere de aproximativ 5,58 milioane RON, sugerand o posibila distributie de dividende catre actionariat. Chiar si in aceste conditii, ROE de peste 50% plaseaza compania intr-o pozitie de eficienta ridicata a capitalului angajat.
**Structura bilantului si lichiditate**
Activele totale au scazut de la 23.333.484 RON la 20.078.413 RON, in principal pe seama reducerii activelor circulante (de la 19.623.622 RON la 16.459.184 RON). Rata de lichiditate curenta ramane insa confortabila, la aproximativ 2,53 (active circulante / datorii totale), indicand capacitatea de a acoperi obligatiile pe termen scurt. Datoriile totale au crescut de la 4.247.117 RON la 6.515.761 RON, determinand o crestere a ratei indatorarii de la 18,20% la 32,45% - nivel inca moderat pentru industria producatoare.
**Productivitatea si resursele umane**
Numarul de angajati a scazut de la 51 la 43, in timp ce cifra de afaceri pe angajat a crescut de la aproximativ 2.146.593 RON la circa 2.478.049 RON - o imbunatatire de peste 15%, indicand o optimizare reala a fortei de munca.
**Pozitia de numerar**
Rezerva de numerar si conturi este extrem de redusa - 304.263 RON in 2025, practic identica cu 2024 (308.116 RON) - ceea ce reprezinta sub 0,3% din cifra de afaceri. Aceasta situatie poate reflecta un management al trezoreriei centralizat la nivel de grup sau poate semnala o vulnerabilitate in cazul unor fluctuatii neasteptate ale fluxului de numerar.
In ansamblu, Al-Ko Vehicle Components Romania SRL demonstreaza o evolutie financiara pozitiva in 2025, cu imbunatatiri clare ale profitabilitatii si eficientei, intr-un context de usoara contractie a cifrei de afaceri.
**Evolutia cifrei de afaceri si a profitabilitatii**
In exercitiul financiar 2025, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 106.556.115 RON, in scadere moderata de 2,66% fata de cei 109.476.223 RON obtinuti in 2024. Cu toate acestea, reducerea cheltuielilor totale a fost mai accelerata - de la 103.593.828 RON la 98.542.351 RON (-4,87%) - ceea ce a generat o crestere substantiala a profitului net, de la 4.404.997 RON la 6.824.942 RON, un avans de aproximativ 54,9%. Marja de profit s-a imbunatatit astfel de la 4,02% la 6,41%, semn al unei eficientizari reale a operatiunilor.
**Randamentul capitalului propriu**
Rentabilitatea financiara (ROE) a inregistrat o evolutie remarcabila, dublandu-se de la 23,20% in 2024 la 50,91% in 2025. Aceasta crestere reflecta partial si reducerea capitalurilor proprii - de la 18.983.252 RON la 13.406.102 RON - scadere de aproximativ 5,58 milioane RON, sugerand o posibila distributie de dividende catre actionariat. Chiar si in aceste conditii, ROE de peste 50% plaseaza compania intr-o pozitie de eficienta ridicata a capitalului angajat.
**Structura bilantului si lichiditate**
Activele totale au scazut de la 23.333.484 RON la 20.078.413 RON, in principal pe seama reducerii activelor circulante (de la 19.623.622 RON la 16.459.184 RON). Rata de lichiditate curenta ramane insa confortabila, la aproximativ 2,53 (active circulante / datorii totale), indicand capacitatea de a acoperi obligatiile pe termen scurt. Datoriile totale au crescut de la 4.247.117 RON la 6.515.761 RON, determinand o crestere a ratei indatorarii de la 18,20% la 32,45% - nivel inca moderat pentru industria producatoare.
**Productivitatea si resursele umane**
Numarul de angajati a scazut de la 51 la 43, in timp ce cifra de afaceri pe angajat a crescut de la aproximativ 2.146.593 RON la circa 2.478.049 RON - o imbunatatire de peste 15%, indicand o optimizare reala a fortei de munca.
**Pozitia de numerar**
Rezerva de numerar si conturi este extrem de redusa - 304.263 RON in 2025, practic identica cu 2024 (308.116 RON) - ceea ce reprezinta sub 0,3% din cifra de afaceri. Aceasta situatie poate reflecta un management al trezoreriei centralizat la nivel de grup sau poate semnala o vulnerabilitate in cazul unor fluctuatii neasteptate ale fluxului de numerar.
In ansamblu, Al-Ko Vehicle Components Romania SRL demonstreaza o evolutie financiara pozitiva in 2025, cu imbunatatiri clare ale profitabilitatii si eficientei, intr-un context de usoara contractie a cifrei de afaceri.
Puncte forte
- Profit net in crestere cu 54,9% in 2025, cu marja de profit imbunatatita de la 4,02% la 6,41%, demonstrand o reducere eficienta a costurilor operationale.
- ROE exceptional de 50,91% in 2025, aproape dublu fata de 23,20% in 2024, reflectand un randament ridicat al capitalului investit.
- Rata de lichiditate curenta de 2,53 si rata de indatorare moderata de 32,45% indica un bilant echilibrat, cu capacitate buna de acoperire a obligatiilor.
- Productivitate per angajat in crestere cu peste 15% (de la ~2.146.593 RON la ~2.478.049 RON/angajat), cu reducerea fortei de munca de la 51 la 43 de persoane.
Factori de risc
- Pozitia de numerar extrem de redusa (304.263 RON, sub 0,3% din cifra de afaceri) expune compania la riscuri de lichiditate in cazul unor intarzieri de incasare sau costuri neasteptate.
- Cresterea datoriilor totale cu 53,4% intr-un singur an, coroborata cu scaderea capitalurilor proprii, sugereaza o crestere a levierului financiar care trebuie monitorizata.
- Dependenta de industria auto - un sector ciclic, supus presiunilor de tranzitie electrica si volatilitatii lanturilor de aprovizionare la nivel european.
Informatii Companie:
CUI: 34188635
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2015
Contact:
Adresă: Str. Garii, Nr. 7
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 106.556.115 | 109.476.223 | 85.350.877 | 88.289.262 | 98.200.090 | 62.483.975 | 57.075.620 |
| Venituri totale | 106.625.233 | 108.786.275 | 85.474.247 | 85.888.618 | 99.321.632 | 62.551.740 | 57.363.584 |
| Cheltuieli totale | 98.542.351 | 103.593.828 | 83.366.705 | 82.014.560 | 92.394.258 | 57.858.453 | 52.637.330 |
| Profit net | 6.824.942 | 4.404.997 | 1.719.952 | 3.322.532 | 5.777.685 | 3.973.037 | 4.221.252 |
| Total active | 20.078.413 | 23.333.484 | 18.155.553 | 19.270.743 | 20.490.225 | 16.100.919 | 10.653.452 |
| Total datorii | 6.515.761 | 4.247.117 | 3.463.750 | 1.825.407 | 4.837.996 | 5.252.275 | 762.379 |
| Capitaluri proprii | 13.406.102 | 18.983.252 | 14.578.256 | 17.358.402 | 15.599.696 | 10.822.011 | 9.864.764 |
| Casa si conturi banci | 304.263 | 308.116 | 652.361 | 768.486 | 2.555.027 | 1.339.806 | 629.561 |
| Nr. angajati | 43 | 51 | 44 | 45 | 50 | 34 | 40 |
| Capital subscris | 4.562.000 | 4.562.000 | 4.562.000 | 4.562.000 | 4.562.000 | 4.562.000 | 4.562.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.