Alewijnse Marine GalaŢi Societate Pe AcŢiuni
Descoperă toate informațiile esențiale despre ALEWIJNSE MARINE GALAŢI SOCIETATE PE ACŢIUNI și Nr. Registrul Comerțului J17/213/1999. Sediul social se...
Locație: Galaţi, Galaţi
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre ALEWIJNSE MARINE GALAŢI SOCIETATE PE ACŢIUNI și Nr. Registrul Comerțului J17/213/1999. Sediul social se află pe Str. Marinei, nr. 8, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0236448022 sau la fax 0236449146. Alege ALEWIJNSE MARINE GALAŢI SOCIETATE PE ACŢIUNI, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Alewijnse Marine Galati S.A. este o companie solida de inginerie navala cu o cifra de afaceri de 213 milioane RON si un ROE exceptional de 46,91%, dar cu o marja de profit modesta (5,32%) si un grad de indatorare care necesita monitorizare atenta.
Alewijnse Marine Galati S.A. este o companie cu o prezenta solida pe piata romaneasca de inginerie navala, activand din 1999 in municipiul Galati - unul dintre cele mai importante centre de constructii navale din Romania. Compania face parte din grupul olandez Alewijnse, specializat in instalatii electrice si automatizari pentru industria navala.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 212.998.353 RON, consolidandu-si pozitia de jucator important in domeniul ingineriei si consultantei tehnice (CAEN 7112). Profitul net de 11.321.673 RON reflecta o marja de profit de 5,32%, un nivel rezonabil pentru sectorul de inginerie navala, unde proiectele sunt complexe si presupun costuri operationale ridicate.
Unul dintre cele mai remarcabile aspecte financiare este rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 46,91%, o valoare excelenta care demonstreaza eficienta cu care managementul utilizeaza resursele actionarilor. Aceasta performanta este partial amplificata de efectul de levier financiar, capitalurile proprii de 24.135.803 RON fiind modest dimensionate raportat la volumul de activitate. Capitalul social subscris de doar 128.160 RON, in contrast cu capitalurile proprii acumulate, indica o politica de reinvestire a profiturilor pe parcursul celor 27 de ani de activitate.
Structura bilantiera arata un model de afaceri bazat pe capital uman si nu pe active fixe. Activele imobilizate de doar 8.698.093 RON (12,8% din total active) confirma profilul unei companii de servicii de inginerie. Activele circulante de 58.321.126 RON domina bilantul si ofera o lichiditate curenta de aproximativ 1,38 - suficienta pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt, fara a indica un exces de resurse neutilizate.
Pozitia de numerar de 12.433.326 RON asigura o rezerva confortabila pentru operatiunile curente si eventualele fluctuatii sezoniere ale proiectelor navale.
Rata de indatorare de 62,13% indica o dependenta moderata de finantarea externa. Datoriile totale de 42.201.098 RON sunt probabil legate in mare parte de ciclul operational (datorii comerciale catre furnizori, avansuri de la clienti), dat fiind specificul contractelor de inginerie navala care implica proiecte de durata.
Cu 436 de angajati, productivitatea medie pe angajat se ridica la aproximativ 488.500 RON cifra de afaceri si circa 26.000 RON profit net per angajat - valori acceptabile pentru o companie de servicii de inginerie din Romania.
Scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie stabila, cu performante financiare solide, dar cu spatiu de imbunatatire in ceea ce priveste optimizarea marjelor si reducerea gradului de indatorare. Diferenta observata intre cifra de afaceri si veniturile totale poate indica ajustari contabile specifice proiectelor in curs de executie, frecvente in industria navala.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 212.998.353 RON, consolidandu-si pozitia de jucator important in domeniul ingineriei si consultantei tehnice (CAEN 7112). Profitul net de 11.321.673 RON reflecta o marja de profit de 5,32%, un nivel rezonabil pentru sectorul de inginerie navala, unde proiectele sunt complexe si presupun costuri operationale ridicate.
Unul dintre cele mai remarcabile aspecte financiare este rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 46,91%, o valoare excelenta care demonstreaza eficienta cu care managementul utilizeaza resursele actionarilor. Aceasta performanta este partial amplificata de efectul de levier financiar, capitalurile proprii de 24.135.803 RON fiind modest dimensionate raportat la volumul de activitate. Capitalul social subscris de doar 128.160 RON, in contrast cu capitalurile proprii acumulate, indica o politica de reinvestire a profiturilor pe parcursul celor 27 de ani de activitate.
Structura bilantiera arata un model de afaceri bazat pe capital uman si nu pe active fixe. Activele imobilizate de doar 8.698.093 RON (12,8% din total active) confirma profilul unei companii de servicii de inginerie. Activele circulante de 58.321.126 RON domina bilantul si ofera o lichiditate curenta de aproximativ 1,38 - suficienta pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt, fara a indica un exces de resurse neutilizate.
Pozitia de numerar de 12.433.326 RON asigura o rezerva confortabila pentru operatiunile curente si eventualele fluctuatii sezoniere ale proiectelor navale.
Rata de indatorare de 62,13% indica o dependenta moderata de finantarea externa. Datoriile totale de 42.201.098 RON sunt probabil legate in mare parte de ciclul operational (datorii comerciale catre furnizori, avansuri de la clienti), dat fiind specificul contractelor de inginerie navala care implica proiecte de durata.
Cu 436 de angajati, productivitatea medie pe angajat se ridica la aproximativ 488.500 RON cifra de afaceri si circa 26.000 RON profit net per angajat - valori acceptabile pentru o companie de servicii de inginerie din Romania.
Scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie stabila, cu performante financiare solide, dar cu spatiu de imbunatatire in ceea ce priveste optimizarea marjelor si reducerea gradului de indatorare. Diferenta observata intre cifra de afaceri si veniturile totale poate indica ajustari contabile specifice proiectelor in curs de executie, frecvente in industria navala.
Puncte forte
- Rentabilitate exceptionala a capitalurilor proprii (ROE 46,91%), demonstrand o utilizare foarte eficienta a resurselor financiare si o capacitate ridicata de generare a valorii pentru actionari.
- Pozitie de lichiditate confortabila, cu active circulante de 58,3 milioane RON si numerar de 12,4 milioane RON, asigurand capacitatea de onorare a obligatiilor curente.
- Model de afaceri bazat pe capital uman si expertiza tehnica (asset-light), cu 27 de ani de experienta in ingineria navala si apartenenta la grupul international Alewijnse.
- Cifra de afaceri de peste 212 milioane RON si 436 de angajati confirma statutul de companie de referinta in sectorul ingineriei navale din Romania.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 62,13% indica o dependenta semnificativa de finantarea externa, ceea ce poate limita flexibilitatea financiara in perioade de incetinire a comenzilor navale.
- Marja de profit neta de doar 5,32% lasa un spatiu redus de manevra in cazul cresterii costurilor cu forta de munca sau al materialelor, riscuri relevante in contextul inflationist actual.
- Concentrarea pe un singur sector industrial (naval) si dependenta de ciclurile de investitii din constructiile de nave expun compania la fluctuatii semnificative ale cererii.
Informatii Companie:
CUI: 11632363
Cod CAEN: 7112
Anul înființării: 1999
Contact:
Adresă: Str. Marinei, nr. 8
Telefon:
Fax: 0236449146
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 212.998.353 | 172.543.705 | 139.187.206 | 169.941.487 | 155.724.457 | 168.130.551 |
| Venituri totale | 181.277.541 | 203.866.558 | 146.113.289 | 153.473.756 | 125.985.355 | 197.499.144 |
| Cheltuieli totale | 167.318.133 | 181.166.825 | 133.002.208 | 140.848.633 | 129.148.441 | 206.391.666 |
| Profit net | 11.321.673 | 20.018.084 | 11.550.301 | 12.575.284 | -3.166.718 | -9.871.705 |
| Total active | 67.920.821 | 105.556.005 | 70.578.587 | 43.255.490 | 63.553.763 | 118.507.348 |
| Total datorii | 42.201.098 | 61.060.248 | 45.961.186 | 30.327.643 | 61.944.990 | 98.793.923 |
| Capitaluri proprii | 24.135.803 | 42.814.130 | 22.796.046 | 10.579.751 | -1.995.533 | 2.313.020 |
| Casa si conturi banci | 12.433.326 | 14.628.967 | 20.618.120 | 5.313.226 | 969.855 | 10.080.436 |
| Nr. angajati | 436 | 405 | 360 | 375 | 441 | 339 |
| Capital subscris | 128.160 | 128.160 | 128.160 | 128.160 | 128.160 | 128.160 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.