Alstom Transport Sa
Descoperă toate informațiile esențiale despre ALSTOM TRANSPORT SA și Nr. Registrul Comerțului J40/22347/1994. Sediul social se află pe Str. RAZOARE, n...
Locație: Sector 6, Bucureşti
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre ALSTOM TRANSPORT SA și Nr. Registrul Comerțului J40/22347/1994. Sediul social se află pe Str. RAZOARE, nr. 32, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege ALSTOM TRANSPORT SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Alstom Transport SA este un jucator major in industria feroviara romaneasca, cu venituri de peste 752 milioane RON in 2024 si o pozitie solida de numerar, insa prezinta un grad de indatorare ridicat (82,85%) si marje de profit reduse (3,78%).
Alstom Transport SA, filiala romaneasca a grupului francez Alstom - lider mondial in domeniul transportului feroviar - activeaza pe piata locala din 1994, avand sediul in Sectorul 6, Bucuresti. Compania opereaza sub codul CAEN 3020, dedicat fabricarii materialului rulant, un sector strategic pentru infrastructura de transport a Romaniei.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 752.102.356 RON, la care se adauga venituri suplimentare de aproximativ 68 milioane RON, totalizand venituri de 820.078.067 RON. Cheltuielile totale de 786.068.967 RON au condus la un profit brut de circa 34 milioane RON si un profit net de 28.408.312 RON. Marja neta de profit de 3,78% este relativ modesta, insa in linie cu specificul industriei de fabricare a materialului rulant, unde contractele au valori mari dar marje comprimate de costurile ridicate ale materiilor prime si forta de munca specializata.
Structura bilantiera evidentiaza active totale de 1.681.628.162 RON, din care activele circulante reprezinta 92,5% (1.556.096.081 RON), iar activele imobilizate doar 105.106.264 RON. Aceasta structura sugereaza un model operational orientat preponderent spre proiecte in derulare, cu stocuri semnificative si creante comerciale consistente. Pozitia de numerar este remarcabila - 537.836.742 RON, reprezentand aproximativ 32% din totalul activelor, ceea ce ofera companiei o capacitate excelenta de finantare a operatiunilor curente si de onorare a obligatiilor pe termen scurt.
Pe partea de pasiv, datoriile totale de 1.393.268.231 RON genereaza un grad de indatorare de 82,85%, ceea ce plaseaza compania intr-o zona de risc moderat-ridicat. Raportul datorii/capitaluri proprii este de aproximativ 5,3x. Trebuie insa mentionat ca, in cazul filialelor unor grupuri multinationale, o parte semnificativa din datorii poate fi reprezentata de finantari intra-grup sau avansuri de la clienti pentru proiecte pe termen lung, ceea ce reduce riscul real comparativ cu indatorarea externa.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 10,77% indica o valorificare acceptabila a capitalului investit, amplificata de efectul de levier financiar. Cu 263.846.404 RON capitaluri proprii si un capital subscris de doar 9.528.430 RON, compania a acumulat rezerve si rezultate reportate semnificative de-a lungul timpului.
Cu 823 de angajati, productivitatea medie pe salariat se ridica la aproximativ 914.000 RON cifra de afaceri per angajat, un nivel competitiv pentru sectorul industrial romanesc. Scorul financiar de 60 din 100 reflecta echilibrul intre performanta operationala solida si riscurile generate de gradul ridicat de indatorare. In contextul investitiilor masive planificate in infrastructura feroviara din Romania si la nivel european, Alstom Transport SA se afla intr-o pozitie favorabila pentru a beneficia de contracte publice semnificative in urmatorii ani.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 752.102.356 RON, la care se adauga venituri suplimentare de aproximativ 68 milioane RON, totalizand venituri de 820.078.067 RON. Cheltuielile totale de 786.068.967 RON au condus la un profit brut de circa 34 milioane RON si un profit net de 28.408.312 RON. Marja neta de profit de 3,78% este relativ modesta, insa in linie cu specificul industriei de fabricare a materialului rulant, unde contractele au valori mari dar marje comprimate de costurile ridicate ale materiilor prime si forta de munca specializata.
Structura bilantiera evidentiaza active totale de 1.681.628.162 RON, din care activele circulante reprezinta 92,5% (1.556.096.081 RON), iar activele imobilizate doar 105.106.264 RON. Aceasta structura sugereaza un model operational orientat preponderent spre proiecte in derulare, cu stocuri semnificative si creante comerciale consistente. Pozitia de numerar este remarcabila - 537.836.742 RON, reprezentand aproximativ 32% din totalul activelor, ceea ce ofera companiei o capacitate excelenta de finantare a operatiunilor curente si de onorare a obligatiilor pe termen scurt.
Pe partea de pasiv, datoriile totale de 1.393.268.231 RON genereaza un grad de indatorare de 82,85%, ceea ce plaseaza compania intr-o zona de risc moderat-ridicat. Raportul datorii/capitaluri proprii este de aproximativ 5,3x. Trebuie insa mentionat ca, in cazul filialelor unor grupuri multinationale, o parte semnificativa din datorii poate fi reprezentata de finantari intra-grup sau avansuri de la clienti pentru proiecte pe termen lung, ceea ce reduce riscul real comparativ cu indatorarea externa.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 10,77% indica o valorificare acceptabila a capitalului investit, amplificata de efectul de levier financiar. Cu 263.846.404 RON capitaluri proprii si un capital subscris de doar 9.528.430 RON, compania a acumulat rezerve si rezultate reportate semnificative de-a lungul timpului.
Cu 823 de angajati, productivitatea medie pe salariat se ridica la aproximativ 914.000 RON cifra de afaceri per angajat, un nivel competitiv pentru sectorul industrial romanesc. Scorul financiar de 60 din 100 reflecta echilibrul intre performanta operationala solida si riscurile generate de gradul ridicat de indatorare. In contextul investitiilor masive planificate in infrastructura feroviara din Romania si la nivel european, Alstom Transport SA se afla intr-o pozitie favorabila pentru a beneficia de contracte publice semnificative in urmatorii ani.
Puncte forte
- Pozitie de numerar excelenta de 537,8 milioane RON (32% din active), oferind stabilitate financiara si capacitate de executie a proiectelor mari.
- Parte a grupului Alstom, lider mondial in transportul feroviar, beneficiind de transfer tehnologic, reputatie si acces la contracte internationale.
- Productivitate ridicata - aproximativ 914.000 RON cifra de afaceri per angajat, competitiva pentru sectorul industrial romanesc.
- Pozitionare strategica pe piata materialului rulant, intr-un context de investitii europene masive in infrastructura feroviara si mobilitate verde.
Factori de risc
- Grad de indatorare foarte ridicat (82,85%, raport datorii/capitaluri de 5,3x), care limiteaza flexibilitatea financiara si expune compania la riscuri in cazul intarzierii incasarilor din contracte.
- Marje de profit reduse (3,78%), specifice industriei dar vulnerabile la cresterea costurilor materiilor prime, energiei sau fortei de munca.
- Dependenta semnificativa de contractele publice si licitatiile de stat, unde intarzierile birocratice si ciclurile politice pot afecta fluxul de venituri.
Informatii Companie:
CUI: 6640696
Cod CAEN: 3020
Anul înființării: 1994
Contact:
Adresă: Str. RAZOARE, nr. 32
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea materialului rulant
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 752.102.356 | 634.848.441 | 323.326.540 | 489.527.265 | 348.290.594 | 246.700.102 |
| Venituri totale | 820.078.067 | 672.326.265 | 553.196.532 | 529.534.300 | 367.990.446 | 287.132.686 |
| Cheltuieli totale | 786.068.967 | 601.517.552 | 564.350.200 | 520.078.794 | 329.556.251 | 271.210.918 |
| Profit net | 28.408.312 | 67.965.411 | -16.860.605 | 4.460.955 | 28.229.193 | 6.449.982 |
| Total active | 1.681.628.162 | 1.272.923.714 | 895.157.879 | 853.840.054 | 799.106.111 | 566.175.995 |
| Total datorii | 1.393.268.231 | 928.881.845 | 596.197.918 | 557.455.694 | 514.330.958 | 281.122.789 |
| Capitaluri proprii | 263.846.404 | 316.731.278 | 248.923.579 | 221.775.068 | 216.995.447 | 188.766.255 |
| Casa si conturi banci | 537.836.742 | 305.898.222 | 152.141.792 | 175.938.053 | 372.561.355 | 318.027.134 |
| Nr. angajati | 823 | 701 | 641 | 595 | 504 | 449 |
| Capital subscris | 9.528.430 | 9.528.430 | 9.528.430 | 9.528.430 | 9.528.430 | 9.528.430 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.