Apă Canal Sibiu S.a.
Descoperă toate informațiile esențiale despre APĂ CANAL SIBIU S.A. și Nr. Registrul Comerțului J32/1023/1998. Sediul social se află pe Str. ESCHIL, nr...
Locație: Sibiu, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre APĂ CANAL SIBIU S.A. și Nr. Registrul Comerțului J32/1023/1998. Sediul social se află pe Str. ESCHIL, nr. 6, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0724031337 sau la fax 0269223468. Alege APĂ CANAL SIBIU S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Apă Canal Sibiu S.A. este o companie de utilități publice cu o sănătate financiară excelentă, demonstrând profitabilitate ridicată, lichiditate solida și un nivel scăzut de îndatorare în anul 2024.
Apă Canal Sibiu S.A. (CUI 2684940), cu o activitate de peste trei decenii în captarea, tratarea și distribuția apei în județul Sibiu, prezintă în exercițiul financiar 2024 o imagine de ansamblu remarcabilă, confirmată și de scorul financiar de 90 din 100.
**Performanța operațională**
Cifra de afaceri a companiei a atins 166.843.527 RON, în timp ce veniturile totale s-au ridicat la 181.967.253 RON, diferența de aproximativ 15,1 milioane RON provenind din alte surse de venituri (subvenții, venituri financiare sau din activități conexe). Cheltuielile totale de 134.571.579 RON au permis obținerea unui profit net de 40.492.571 RON, ceea ce reprezintă o marjă de profit net de 24,27% - un nivel deosebit de solid pentru o companie de utilități publice, sector caracterizat în mod tradițional prin marje mai reduse din cauza investițiilor masive în infrastructură.
**Structura bilanțului**
Activele totale de 658.224.191 RON reflectă caracterul capital-intensiv al activității. Activele imobilizate de 450.061.648 RON reprezintă 68,4% din totalul activelor, ceea ce este specific industriei - rețelele de distribuție, stațiile de tratare și echipamentele tehnice constituie coloana vertebrală a businessului. Activele circulante de 207.700.491 RON, din care numerarul și conturile bancare totalizează 154.381.376 RON (74,3% din activele circulante), indică o lichiditate excepțională. Această rezervă de numerar oferă companiei o flexibilitate financiară considerabilă pentru finanțarea investițiilor viitoare sau acoperirea obligațiilor pe termen scurt.
**Soliditate financiară și îndatorare**
Datoriile totale de 99.223.630 RON reprezintă doar 15,07% din totalul activelor (rata de îndatorare), un nivel extrem de conservator. Capitalurile proprii de 169.389.013 RON sunt substanțiale raportat la capitalul subscris de 4.969.213 RON, ceea ce arată că valoarea companiei a crescut semnificativ de-a lungul anilor prin reinvestirea profiturilor. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 23,91% este un indicator puternic, semnalând că managementul generează valoare eficient din resursele acționarilor.
**Forța de muncă și eficiența**
Cu 670 de angajați, compania înregistrează o cifră de afaceri per angajat de aproximativ 249.020 RON, un nivel rezonabil pentru o companie de infrastructură cu activitate complexă pe teren.
**Concluzie**
Apă Canal Sibiu S.A. se prezintă ca o companie de utilități excepțional gestionată, cu profitabilitate ridicată, bilanț sănătos și reserves financiare solide. Statutul de monopol natural în distribuția apei din zona Sibiu conferă stabilitate veniturilor, iar disciplina financiară reflectată în nivelul scăzut al datoriilor pozitionează compania excelent pentru investițiile majore de infrastructură necesare în sectorul de apă-canal.
**Performanța operațională**
Cifra de afaceri a companiei a atins 166.843.527 RON, în timp ce veniturile totale s-au ridicat la 181.967.253 RON, diferența de aproximativ 15,1 milioane RON provenind din alte surse de venituri (subvenții, venituri financiare sau din activități conexe). Cheltuielile totale de 134.571.579 RON au permis obținerea unui profit net de 40.492.571 RON, ceea ce reprezintă o marjă de profit net de 24,27% - un nivel deosebit de solid pentru o companie de utilități publice, sector caracterizat în mod tradițional prin marje mai reduse din cauza investițiilor masive în infrastructură.
**Structura bilanțului**
Activele totale de 658.224.191 RON reflectă caracterul capital-intensiv al activității. Activele imobilizate de 450.061.648 RON reprezintă 68,4% din totalul activelor, ceea ce este specific industriei - rețelele de distribuție, stațiile de tratare și echipamentele tehnice constituie coloana vertebrală a businessului. Activele circulante de 207.700.491 RON, din care numerarul și conturile bancare totalizează 154.381.376 RON (74,3% din activele circulante), indică o lichiditate excepțională. Această rezervă de numerar oferă companiei o flexibilitate financiară considerabilă pentru finanțarea investițiilor viitoare sau acoperirea obligațiilor pe termen scurt.
**Soliditate financiară și îndatorare**
Datoriile totale de 99.223.630 RON reprezintă doar 15,07% din totalul activelor (rata de îndatorare), un nivel extrem de conservator. Capitalurile proprii de 169.389.013 RON sunt substanțiale raportat la capitalul subscris de 4.969.213 RON, ceea ce arată că valoarea companiei a crescut semnificativ de-a lungul anilor prin reinvestirea profiturilor. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 23,91% este un indicator puternic, semnalând că managementul generează valoare eficient din resursele acționarilor.
**Forța de muncă și eficiența**
Cu 670 de angajați, compania înregistrează o cifră de afaceri per angajat de aproximativ 249.020 RON, un nivel rezonabil pentru o companie de infrastructură cu activitate complexă pe teren.
**Concluzie**
Apă Canal Sibiu S.A. se prezintă ca o companie de utilități excepțional gestionată, cu profitabilitate ridicată, bilanț sănătos și reserves financiare solide. Statutul de monopol natural în distribuția apei din zona Sibiu conferă stabilitate veniturilor, iar disciplina financiară reflectată în nivelul scăzut al datoriilor pozitionează compania excelent pentru investițiile majore de infrastructură necesare în sectorul de apă-canal.
Puncte forte
- Profitabilitate ridicată - marja de profit net de 24,27% și ROE de 23,91% depășesc semnificativ media sectorului de utilități publice din România.
- Lichiditate excepțională - numerarul de 154.381.376 RON reprezintă 74,3% din activele circulante, oferind o pernă financiară solidă pentru investiții și obligații.
- Îndatorare extrem de scăzută - rata de îndatorare de doar 15,07% lasă un spațiu considerabil pentru finanțare externă dacă sunt necesare proiecte majore de infrastructură.
- Stabilitate structurală - activele imobilizate masive (450 milioane RON) și poziția de monopol natural în distribuția apei din Sibiu garantează continuitatea și predictibilitatea veniturilor.
Factori de risc
- Dependența de un singur serviciu și zonă geografică restrânsă (Sibiu) expune compania la riscuri legislative sau de reglementare tarifare impuse de ANRSC, care pot limita creșterea veniturilor.
- Activele imobilizate vechi de infrastructură (rețele de distribuție, stații de pompare) pot genera cheltuieli neprevăzute cu mentenanța sau conformarea la standardele europene de mediu.
- Rezerva mare de numerar (154 milioane RON) nevalorificată eficient poate semnala o alocare suboptimă a capitalului, în contextul în care rata inflației erodează puterea de cumpărare a lichidităților neutilizate.
Informatii Companie:
CUI: 2684940
Cod CAEN: 3600
Anul înființării: 1993
Contact:
Adresă: Str. Eschil, Nr. 6
Telefon:
Fax: 0269223468
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Captarea, tratarea si distributia apei
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 166.843.527 | 133.830.486 | 111.190.462 | 96.235.408 | 88.286.327 | 86.953.819 |
| Venituri totale | 181.967.253 | 149.691.807 | 122.073.788 | 105.333.291 | 96.418.560 | 93.558.943 |
| Cheltuieli totale | 134.571.579 | 122.547.270 | 104.670.826 | 86.064.562 | 80.726.446 | 77.819.261 |
| Profit net | 40.492.571 | 23.329.613 | 15.083.133 | 16.365.992 | 13.058.015 | 11.303.440 |
| Total active | 658.224.191 | 327.910.500 | 245.461.126 | 278.021.462 | 262.323.562 | 263.718.189 |
| Total datorii | 99.223.630 | 23.749.999 | 26.170.095 | 34.203.846 | 36.547.898 | 55.067.724 |
| Capitaluri proprii | 169.389.013 | 128.896.443 | 108.861.347 | 94.788.226 | 84.951.242 | 77.261.053 |
| Casa si conturi banci | 154.381.376 | 58.314.424 | 41.627.841 | 85.510.411 | 78.082.798 | 82.264.813 |
| Nr. angajati | 670 | 688 | 679 | 696 | 708 | 720 |
| Capital subscris | 4.969.213 | 4.969.213 | 4.969.213 | 4.969.213 | 4.969.213 | 4.969.213 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.