Apa Nova Bucuresti SA
Locație: Sector 2, Bucuresti
Descriere:
Apa Nova Bucuresti SA este o companie din Sector 2, județul Bucuresti, specializată în captarea, tratarea si distributia apei. Înregistrată cu CUI 12276949 și număr de ordine în Registrul Comerțului J40/9006/1999, firma oferă servicii de calitate în domeniul său de activitate.
Sediul social se află la adresa Str. Tunari, Nr. 60a, Sector 2. Pentru informații suplimentare sau colaborări, nu ezitați să ne contactați.
Analiza Financiara:
Rezumat: Apa Nova Bucuresti SA afiseaza in 2024 o performanta financiara buna, sustinuta de venituri mari, profit net solid si rentabilitate atractiva a capitalurilor proprii. Principalul punct de atentie ramane nivelul indatorarii, care necesita monitorizare continua pentru mentinerea echilibrului financiar.
Apa Nova Bucuresti SA (CUI 12276949), companie de tip SA activa in CAEN 3600, prezinta in 2024 un profil financiar solid, cu un scor financiar de 70/100 si rezultate operationale robuste. Compania a inregistrat o cifra de afaceri de 1.368.835.699 lei si venituri totale de 1.401.198.896 lei, ceea ce indica o baza de activitate stabila si o usoara componenta de venituri non comerciale fata de activitatea de baza. Pe partea de costuri, cheltuielile totale au fost de 1.256.026.064 lei, iar diferenta favorabila s-a transpus intr-un profit net de 122.834.597 lei.
Rentabilitatea este buna pentru dimensiunea companiei. Marja de profit de 8,97% confirma capacitatea de a transforma veniturile in rezultat net intr-un sector cu presiune ridicata pe investitii si costuri operationale. In plus, ROE de 18,38% arata o utilizare eficienta a capitalurilor proprii, sugerand ca societatea genereaza valoare consistenta pentru actionari raportat la baza de capital existenta.
Structura bilantiera evidentiaza o companie puternic ancorata in active pe termen lung, specifica domeniului utilitatilor. Din total active de 1.923.501.948 lei, activele imobilizate sunt 1.540.859.776 lei, in timp ce activele circulante sunt 372.430.588 lei. Aceasta configuratie este coerenta cu profilul infrastructural al activitatii de captare, tratare si distributie a apei. Pozitia de lichiditate include numerar si conturi de 104.717.384 lei, nivel care ofera un tampon operational, dar care trebuie interpretat in corelatie cu dimensiunea datoriilor.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 1.205.304.577 lei, iar capitalurile proprii de 668.474.717 lei, cu o rata a indatorarii de 62,66%. Gradul de indatorare este relevant si trebuie monitorizat, insa ramane in echilibru cu profitabilitatea curenta si cu specificul unui business intensiv in active. Capitalul subscris, de 53.497.460 lei, este semnificativ mai mic decat capitalurile proprii, ceea ce arata acumulare de valoare in timp prin rezultate retinute. Cu 2.028 angajati, compania opereaza la o scara mare, iar performanta neta obtinuta in 2024 indica eficienta operationala buna in raport cu dimensiunea organizatiei.
Rentabilitatea este buna pentru dimensiunea companiei. Marja de profit de 8,97% confirma capacitatea de a transforma veniturile in rezultat net intr-un sector cu presiune ridicata pe investitii si costuri operationale. In plus, ROE de 18,38% arata o utilizare eficienta a capitalurilor proprii, sugerand ca societatea genereaza valoare consistenta pentru actionari raportat la baza de capital existenta.
Structura bilantiera evidentiaza o companie puternic ancorata in active pe termen lung, specifica domeniului utilitatilor. Din total active de 1.923.501.948 lei, activele imobilizate sunt 1.540.859.776 lei, in timp ce activele circulante sunt 372.430.588 lei. Aceasta configuratie este coerenta cu profilul infrastructural al activitatii de captare, tratare si distributie a apei. Pozitia de lichiditate include numerar si conturi de 104.717.384 lei, nivel care ofera un tampon operational, dar care trebuie interpretat in corelatie cu dimensiunea datoriilor.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 1.205.304.577 lei, iar capitalurile proprii de 668.474.717 lei, cu o rata a indatorarii de 62,66%. Gradul de indatorare este relevant si trebuie monitorizat, insa ramane in echilibru cu profitabilitatea curenta si cu specificul unui business intensiv in active. Capitalul subscris, de 53.497.460 lei, este semnificativ mai mic decat capitalurile proprii, ceea ce arata acumulare de valoare in timp prin rezultate retinute. Cu 2.028 angajati, compania opereaza la o scara mare, iar performanta neta obtinuta in 2024 indica eficienta operationala buna in raport cu dimensiunea organizatiei.
Puncte forte
- Profit net de 122.834.597 lei si marja de profit de 8,97%, ceea ce reflecta capacitate buna de control al costurilor.
- ROE de 18,38% indica utilizarea eficienta a capitalurilor proprii si generare consistenta de randament pentru actionari.
- Baza de venituri este robusta, cu cifra de afaceri de 1.368.835.699 lei si venituri totale de 1.401.198.896 lei.
- Structura activelor este adecvata unui operator de utilitati, cu active totale de 1.923.501.948 lei si componenta imobilizata puternica.
Factori de risc
- Rata indatorarii de 62,66% si datoriile totale de 1.205.304.577 lei mentin presiune asupra flexibilitatii financiare.
- Numerarul de 104.717.384 lei este relativ redus fata de nivelul datoriilor, ceea ce impune disciplina in managementul lichiditatii.
- Ponderea ridicata a activelor imobilizate poate reduce viteza de ajustare financiara in scenarii operationale nefavorabile.
Informatii Companie:
CUI: 12276949
Cod CAEN: 3600
Anul înființării: 1999
Contact:
Adresă: Str. Tunari, Nr. 60a
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Captarea, tratarea si distributia apei
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.450.852.152 | 1.368.835.699 | 1.103.747.613 | 988.731.526 | 871.294.185 | 829.001.802 | 816.116.752 |
| Venituri totale | 1.500.099.401 | 1.401.198.896 | 1.140.396.861 | 1.016.545.506 | 902.489.040 | 849.950.133 | 831.825.596 |
| Cheltuieli totale | 1.461.722.709 | 1.256.026.064 | 1.038.360.917 | 929.102.517 | 778.000.848 | 728.966.573 | 711.744.453 |
| Profit net | 27.544.475 | 122.834.597 | 88.464.553 | 77.522.917 | 108.479.195 | 98.693.320 | 92.193.094 |
| Total active | 2.003.923.248 | 1.923.501.948 | 1.691.767.131 | 1.572.626.712 | 1.450.221.981 | 1.370.876.188 | 1.359.232.385 |
| Total datorii | 1.375.298.444 | 1.205.304.577 | 1.009.593.291 | 940.849.650 | 775.569.846 | 653.895.788 | 585.871.127 |
| Capitaluri proprii | 576.019.193 | 668.474.717 | 627.640.122 | 584.175.570 | 635.652.653 | 676.173.458 | 727.480.138 |
| Casa si conturi banci | 3.346.539 | 104.717.384 | 65.563.650 | 56.698.892 | 41.256.662 | 78.595.248 | 43.066.650 |
| Nr. angajati | 2048 | 2028 | 1989 | 1953 | 1902 | 1867 | 1794 |
| Capital subscris | 53.497.460 | 53.497.460 | 53.497.460 | 53.497.460 | 53.497.460 | 53.497.460 | 53.497.460 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.