Sari la continut

Apaserv Satu Mare SA

Descoperă toate informațiile esențiale despre APASERV SATU MARE SA și Nr. Registrul Comerțului J30/1102/2004. Sediul social se află pe Str. GARA FERAS...

Locație: Satu Mare, Satu Mare

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre APASERV SATU MARE SA și Nr. Registrul Comerțului J30/1102/2004. Sediul social se află pe Str. GARA FERASTRAU, nr. 9/A, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0261759080 sau la fax 0261769795. Alege APASERV SATU MARE SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Apaserv Satu Mare SA este un operator regional de utilitati publice cu o sanatate financiara solida - scazut indatorata, profitabila si cu lichiditate exceptionala - sustinuta de o infrastructura masiva finantata prin granturi europene. Principalul factor de risc ramane cadrul de reglementare tarifara care limiteaza autonomia comerciala a companiei.
Apaserv Satu Mare SA este o societate pe actiuni cu capital public, activand in sectorul distributiei de apa potabila (CAEN 3600) din judetul Satu Mare. Infiintata in 2004, compania deserveste una dintre principalele regiuni din nord-vestul Romaniei, gestionand o infrastructura hidrotehnica extinsa si 422 de angajati.

**Performanta operationala si rentabilitate**

In exercitiul financiar 2024, Apaserv Satu Mare a inregistrat o cifra de afaceri de 122.749.866 RON si venituri totale de 127.329.638 RON, depasind cheltuielile totale de 110.134.616 RON si generand un profit net de 14.556.862 RON. Marja de profit neta de 11,86% este remarcabila pentru sectorul utilitatilor publice, unde preturile sunt reglementate de ANRSC, iar marjele sunt traditional comprimate. Aceasta eficienta operationala indica un management riguros al costurilor.

**Structura activelor - dominanta capitalului imobilizat**

Bilantul reflecta specificul unei companii de infrastructura: activele totale ating 1.631.133.349 RON, dintre care 1.448.668.365 RON - adica 88,8% - sunt active imobilizate. Aceasta proportie este caracteristica utilitatilor de apa, care opereaza retele extinse de conducte, statii de tratare si rezervoare. Diferenta considerabila dintre activele totale si suma datoriilor cu capitalurile proprii (aproximativ 1,5 miliarde RON) provine, cel mai probabil, din subventii si finantari nerambursabile europene inregistrate ca venituri in avans - o practica contabila standard pentru operatorii regionali de apa care au accesat fonduri structurale UE pentru modernizarea infrastructurii.

**Lichiditate si pozitie financiara**

Compania dispune de un numerar si conturi de 110.532.799 RON, reprezentand aproximativ 90% din cifra de afaceri anuala - un indicator exceptional de lichiditate, ce demonstreaza capacitatea de a face fata oricaror obligatii pe termen scurt fara a apela la finantare externa. Datoriile totale de numai 63.074.687 RON conduc la o rata a indatorarii de 3,87%, una dintre cele mai scazute posibil, conferind companiei o rezistenta financiara ridicata la socuri economice sau cresteri ale dobanzilor.

**Eficienta capitalului propriu**

Capitalurile proprii de 59.148.009 RON, raportat la profitul net realizat, genereaza un ROE de 24,61% - un randament excelent pentru un operator de utilitate publica reglementat. Aceasta valoare semnaleaza ca echipa de management utilizeaza eficient resursele proprii, chiar intr-un mediu cu preturi controlate institutional.

**Perspectiva generala**

Cu un scor financiar de 85 din 100, Apaserv Satu Mare SA prezinta un profil solid: profitabila, slab indatorata, cu lichiditate abundenta si o infrastructura masiva finantata preponderent din granturi publice. Principala vulnerabilitate structurala ramane dependenta de cadrul de reglementare tarifara si de continuitatea finantarilor publice pentru investitii in infrastructura.
Puncte forte
  • Rata de indatorare extrem de scazuta (3,87%) si numerar de 110.532.799 RON asigura o stabilitate financiara si lichiditate exceptionale, fara risc de insolventa pe termen scurt.
  • Marja de profit neta de 11,86% si ROE de 24,61% demonstreaza o eficienta operationala superioara mediei sectorului de utilitati publice reglementate.
  • Infrastructura masiva de 1.448.668.365 RON in active imobilizate, finantata preponderent din fonduri europene nerambursabile, reprezinta o bariera de intrare practic insurmontabila pentru competitori.
  • Pozitie de monopol natural regional cu contract pe termen lung pentru servicii esentiale, oferind predictibilitate ridicata a veniturilor.
Factori de risc
  • Preturile sunt reglementate de ANRSC, limitand capacitatea de a creste tarifele in pas cu inflatia sau costurile operationale, ceea ce poate eroda marja in perioadele cu presiuni inflationiste ridicate.
  • Dependenta de continuitatea finantarilor publice (UE, buget de stat) pentru reabilitarea si extinderea infrastructurii - intreruperea acestora ar impune un efort investitional greu de sustinut din resurse proprii.
  • Capitalurile proprii reduse (59.148.009 RON) fata de activele totale (1.631.133.349 RON) creeaza o vulnerabilitate contabila in cazul unor reclasificari ale subventiilor sau modificari legislative privind tratamentul fondurilor europene.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 02.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 16844952
Cod CAEN: 3600
Anul înființării: 2004

Contact:

Adresă: Str. Gara Ferastrau, Nr. 9/a
Telefon:
Fax: 0261769795

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Captarea, tratarea si distributia apei
Indicator 2024
Cifra de afaceri 122.749.866
Venituri totale 127.329.638
Cheltuieli totale 110.134.616
Profit net 14.556.862
Total active 1.631.133.349
Total datorii 63.074.687
Capitaluri proprii 59.148.009
Casa si conturi banci 110.532.799
Nr. angajati 422
Capital subscris 6.920.340
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Aquavera Coteana SRL

Distribuția Apei

Coteana

Crascup Util SRL

Distribuția Apei

Crasna

Apă Canal Balc SRL

Distribuția Apei

Balc

Prestări Dobrun SRL

Distribuția Apei

Dobrun

Apă Canal Serv Baldovinești SRL

Distribuția Apei

Baldovinesti

Apa Ucea Sumerna S.a.

Distribuția Apei

Ucea

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te