Sari la continut

Aquis Systems S.R.L.

Descoperă toate informațiile esențiale despre AQUIS SYSTEMS S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J35/3972/2006. Sediul social se află pe Calea MOTILOR,...

Locație: Jimbolia, Timis

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre AQUIS SYSTEMS S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J35/3972/2006. Sediul social se află pe Calea MOTILOR, nr. 19, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0256708466. Alege AQUIS SYSTEMS S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Aquis Systems S.R.L. este o companie de productie matura si bine capitalizata, cu o cifra de afaceri de peste 117 milioane RON si 18 ani de activitate, insa marja de profit redusa (2,48%) o expune la riscuri operationale in contextul unui mediu economic volatil.
Aquis Systems S.R.L. activeaza in sectorul fabricarii echipamentelor electrice (cod CAEN 2790), avand sediul in Jimbolia, judetul Timis. Infiintata in 2006, compania a acumulat 18 ani de experienta si a atins o dimensiune remarcabila pentru profilul sau geografic, cu o cifra de afaceri de 117.156.876 RON in exercitiul financiar 2024.

**Performanta financiara**

Veniturile totale au depasit pragul de 120 milioane RON (120.020.936 RON), cu cea mai mare parte provenind din activitatea de baza. Cheltuielile totale de 116.693.067 RON au lasat un profit net de 2.904.998 RON. Marja neta de 2,48% este tipica pentru productia industriala, unde costurile cu materialele si forta de munca sunt ridicate, insa semnaleaza o vulnerabilitate clara - orice crestere a costurilor de productie sau depreciere valutara ar putea eroda rapid rezultatul net. Rentabilitatea capitalului propriu (ROE) de 7,40% se situeaza sub media pietei, indicand spatiu de imbunatatire a eficientei capitalului.

**Structura bilantiera**

Activele totale se ridica la 95.217.847 RON, distribuite intre active imobilizate (24.785.589 RON - 26%) si active circulante (70.339.039 RON - 74%). Ponderea ridicata a activelor circulante sugereaza un ciclu operational intens, cu stocuri si creante comerciale semnificative, ceea ce impune o gestionare riguroasa a capitalului de lucru. Numerarul disponibil este relativ redus (2.822.238 RON), reprezentand doar 2,97% din activele totale - un indicator ce merita monitorizat cu atentie in raport cu obligatiile pe termen scurt.

**Structura de capital si indatorare**

Capitalurile proprii sunt de 39.235.621 RON, comparativ cu un capital subscris initial de 3.395.980 RON - diferenta de circa 35,8 milioane RON reflecta profiturile acumulate in timp, semn al unei gestionari financiare prudente pe termen lung. Datoriile totale de 55.982.221 RON conduc la un grad de indatorare de 58,79%, nivel moderat-ridicat, care creste dependenta companiei de finantare externa si costurile aferente.

**Eficienta operationala**

Cu 181 de angajati, compania genereaza aproximativ 647.000 RON cifra de afaceri per salariat, o productivitate ridicata pentru sectorul de productie din Romania. Rotatia activelor (cifra de afaceri raportata la active totale) de aproximativ 1,23x indica o utilizare eficienta a bazei materiale existente, semn pozitiv pentru un producator industrial.

**Concluzie**

Aquis Systems S.R.L. este o companie solida si matura, cu dimensiuni semnificative pentru profilul sau regional. Scorul financiar de 75 din 100 reflecta aceasta soliditate. Principalele provocari sunt profitabilitatea marginala si lichiditatile limitate. Pe termen mediu, compania ar trebui sa vizeze imbunatatirea marjei nete si reducerea gradului de indatorare pentru a-si consolida rezilienta financiara in fata socurilor externe.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de 117.156.876 RON demonstreaza acces la piete extinse si o pozitie competitiva solida pentru o companie din Jimbolia, sugerand prezenta clientilor industriali de anvergura nationala sau internationala.
  • Companie matura cu 18 ani de activitate, care si-a crescut capitalurile proprii de la 3.395.980 RON la 39.235.621 RON exclusiv din profituri acumulate, fara dilutie de capital.
  • Productivitate operationala ridicata - aproximativ 647.000 RON cifra de afaceri per angajat si o rotatie a activelor de 1,23x, performante peste media sectorului de productie.
  • Scor financiar de 75/100 si o baza patrimoniala solida (active totale de 95.217.847 RON) care confera incredere in capacitatea de onorare a obligatiilor pe termen mediu.
Factori de risc
  • Marja de profit neta de 2,48% este extrem de mica, lasand compania vulnerabila la orice crestere a costurilor cu materiile prime, energia sau forta de munca, riscuri acute in contextul inflationist actual.
  • Gradul de indatorare de 58,79% combinat cu un nivel scazut al numerarului (2.822.238 RON - sub 3% din active) poate genera presiuni de lichiditate in cazul unor intarzieri la incasarea creantelor sau al unor scadente concentrate.
  • Structura activelor dominata de active circulante (74%) expune compania la riscuri legate de gestionarea stocurilor si a creantelor comerciale, in special in contextul unui ciclu operational de productie complex.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 03.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 19503305
Cod CAEN: 2790
Anul înființării: 2006

Contact:

Adresă: Calea Motilor, Nr. 19
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
75/100
Bun
Activitate: Fabricarea altor echipamente electrice
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 117.156.876 118.683.464 147.580.875 95.265.937 65.549.445 53.527.462
Venituri totale 120.020.936 123.190.591 221.141.445 102.380.879 69.029.293 59.220.251
Cheltuieli totale 116.693.067 120.575.176 215.628.868 98.756.579 65.073.625 57.360.242
Profit net 2.904.998 2.467.652 4.837.311 3.214.754 3.028.795 1.860.009
Total active 95.217.847 124.156.299 123.392.346 84.920.679 43.208.999 45.287.025
Total datorii 55.982.221 87.766.549 88.920.927 52.241.949 28.779.783 33.458.489
Capitaluri proprii 39.235.621 36.354.074 33.934.580 29.126.840 12.817.004 9.788.209
Casa si conturi banci 2.822.238 2.053.839 3.212.167 2.469.778 3.551.624 6.587.115
Nr. angajati 181 190 249 230 207 205
Capital subscris 3.395.980 3.395.980 3.395.980 3.395.980 1.711.160 1.711.160
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Logos Elektronik SRL

Echipamente Electrice

Radesti

Electromobigam SRL

Echipamente Electrice

Smardan

Nordelectronica East SRL

Echipamente Electrice

Arad

Contac Solutions Eu S.R.L.

Echipamente Electrice

Arad

Fiberapp S.R.L.

Echipamente Electrice

Satu Mare

A & D Prod Asamblări SRL

Echipamente Electrice

Arad

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te