Aral M.T.B. SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre ARAL M.T.B. SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/643/2009. Sediul social se află pe Str. SCOLII, nr. 493,...
Locație: Tilisca, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre ARAL M.T.B. SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/643/2009. Sediul social se află pe Str. SCOLII, nr. 493, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0269554224. Alege ARAL M.T.B. SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Aral M.T.B. SRL este o companie solida din sectorul distributiei de carburanti, cu venituri in crestere si un bilant bine capitalizat. Principala provocare o reprezinta comprimarea marjei de profit in 2024, desi baza financiara robusta ofera capacitate de adaptare pe termen mediu.
Aral M.T.B. SRL este o companie din Tilisca, judetul Sibiu, activa in comertul cu amanuntul al carburantilor (CAEN 4730), cu o experienta de peste 16 ani pe piata. Scorul financiar de 85/100 reflecta o pozitie solida, confirmata de datele financiare pentru exercitiul 2024.
**Evolutia cifrei de afaceri si rentabilitate**
In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 105.836.605 RON, in crestere cu aproximativ 3,35% fata de 2023 (102.409.075 RON). Aceasta dinamica pozitiva demonstreaza o capacitate constanta de crestere a vanzarilor, remarcabila intr-un sector caracterizat prin competitie ridicata si marje structurale reduse.
Cu toate acestea, profitul net a scazut de la 3.984.229 RON in 2023 la 2.957.391 RON in 2024, o reducere de aproximativ 25,8%. Cauza principala este ritmul mai alert de crestere al cheltuielilor totale (+4,81%, de la 98.400.589 RON la 103.136.133 RON) comparativ cu veniturile totale (+3,48%), ceea ce a comprimat marja de profit de la 3,89% la 2,79%. Desi aceasta tendinta necesita atentie, marjele reduse sunt caracteristice structural sectorului de distributie a carburantilor.
**Structura bilantiera si solvabilitate**
Bilantul companiei este unul solid si echilibrat. Activele totale au crescut usor la 59.650.547 RON, sustinute de active imobilizate de 33.501.505 RON si active circulante de 25.424.090 RON. Capitalurile proprii au crescut la 43.590.126 RON (de la 40.632.735 RON in 2023), reflectand o acumulare organica a valorii si o politica prudenta de reinvestire a profiturilor.
Rata de indatorare s-a imbunatatit semnificativ, scazand de la 31,11% la 26,92%, plasand compania in categoria operatorilor cu risc financiar redus. Datoriile totale de 16.060.421 RON sunt acoperite confortabil de activele circulante (25.424.090 RON), asigurand o lichiditate curenta buna.
**Pozitia de numerar**
Numerarul disponibil a scazut de la 10.462.129 RON in 2023 la 8.035.693 RON in 2024, o reducere de aproximativ 23,2%. Desi evolutia merita monitorizata in continuare, nivelul absolut al numerarului ramane suficient pentru acoperirea operatiunilor curente si a angajamentelor pe termen scurt.
**Resurse umane si eficienta operationala**
Compania functioneaza cu 84 de angajati (fata de 87 in 2023), obtinand o cifra de afaceri de aproximativ 1.260.000 RON per angajat - un indicator de eficienta operational solid pentru profilul de activitate si dimensiunea companiei.
**Concluzie**
Aral M.T.B. SRL prezinta o fundatie financiara sanatoasa, cu un bilant bine capitalizat, datorii in scadere si venituri in crestere. Principala provocare ramane presiunea asupra rentabilitatii, cu cheltuielile crescand mai rapid decat veniturile. Compania dispune insa de resursele si experienta necesare pentru a gestiona aceasta tendinta si ramane un operator stabil si credibil in sectorul sau.
**Evolutia cifrei de afaceri si rentabilitate**
In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 105.836.605 RON, in crestere cu aproximativ 3,35% fata de 2023 (102.409.075 RON). Aceasta dinamica pozitiva demonstreaza o capacitate constanta de crestere a vanzarilor, remarcabila intr-un sector caracterizat prin competitie ridicata si marje structurale reduse.
Cu toate acestea, profitul net a scazut de la 3.984.229 RON in 2023 la 2.957.391 RON in 2024, o reducere de aproximativ 25,8%. Cauza principala este ritmul mai alert de crestere al cheltuielilor totale (+4,81%, de la 98.400.589 RON la 103.136.133 RON) comparativ cu veniturile totale (+3,48%), ceea ce a comprimat marja de profit de la 3,89% la 2,79%. Desi aceasta tendinta necesita atentie, marjele reduse sunt caracteristice structural sectorului de distributie a carburantilor.
**Structura bilantiera si solvabilitate**
Bilantul companiei este unul solid si echilibrat. Activele totale au crescut usor la 59.650.547 RON, sustinute de active imobilizate de 33.501.505 RON si active circulante de 25.424.090 RON. Capitalurile proprii au crescut la 43.590.126 RON (de la 40.632.735 RON in 2023), reflectand o acumulare organica a valorii si o politica prudenta de reinvestire a profiturilor.
Rata de indatorare s-a imbunatatit semnificativ, scazand de la 31,11% la 26,92%, plasand compania in categoria operatorilor cu risc financiar redus. Datoriile totale de 16.060.421 RON sunt acoperite confortabil de activele circulante (25.424.090 RON), asigurand o lichiditate curenta buna.
**Pozitia de numerar**
Numerarul disponibil a scazut de la 10.462.129 RON in 2023 la 8.035.693 RON in 2024, o reducere de aproximativ 23,2%. Desi evolutia merita monitorizata in continuare, nivelul absolut al numerarului ramane suficient pentru acoperirea operatiunilor curente si a angajamentelor pe termen scurt.
**Resurse umane si eficienta operationala**
Compania functioneaza cu 84 de angajati (fata de 87 in 2023), obtinand o cifra de afaceri de aproximativ 1.260.000 RON per angajat - un indicator de eficienta operational solid pentru profilul de activitate si dimensiunea companiei.
**Concluzie**
Aral M.T.B. SRL prezinta o fundatie financiara sanatoasa, cu un bilant bine capitalizat, datorii in scadere si venituri in crestere. Principala provocare ramane presiunea asupra rentabilitatii, cu cheltuielile crescand mai rapid decat veniturile. Compania dispune insa de resursele si experienta necesare pentru a gestiona aceasta tendinta si ramane un operator stabil si credibil in sectorul sau.
Puncte forte
- Cifra de afaceri in crestere cu 3,35% si rata de indatorare redusa la 26,92% - cel mai bun nivel din ultimii doi ani - reflecta o gestionare prudenta a resurselor financiare.
- Capitaluri proprii solide de 43.590.126 RON asigura o baza financiara robusta si independenta ridicata fata de finantari externe.
- Lichiditate confortabila - activele circulante de 25.424.090 RON depasesc cu 58% datoriile totale de 16.060.421 RON, indicand capacitate buna de onorare a obligatiilor pe termen scurt.
- Experienta de peste 16 ani pe piata si un scor financiar de 85/100 confirma stabilitatea operationala si reputatia comerciala a companiei.
Factori de risc
- Marja de profit s-a comprimat semnificativ de la 3,89% la 2,79%, pe fondul cresterii cheltuielilor (+4,81%) mai rapide decat veniturile (+3,48%) - tendinta care, daca se mentine, poate afecta rentabilitatea pe termen mediu.
- Numerarul disponibil a scazut cu 23,2% in 2024 (de la 10.462.129 RON la 8.035.693 RON), ceea ce reduce marja de siguranta lichida a companiei.
- Sectorul comertului cu carburanti este expus volatilitatii preturilor internationale ale petrolului si presiunii concurentiale a lanturilor mari de distributie, factori externi dificil de controlat la nivel de companie.
Informatii Companie:
CUI: 25815271
Cod CAEN: 4730
Anul înființării: 2009
Contact:
Adresă: Str. Scolii, Nr. 493
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 105.836.605 | 102.409.075 | 128.596.917 | 97.982.251 | 100.247.807 | 154.936.760 |
| Venituri totale | 106.508.320 | 102.925.265 | 130.768.408 | 98.048.105 | 100.472.344 | 155.137.601 |
| Cheltuieli totale | 103.136.133 | 98.400.589 | 125.312.550 | 92.220.562 | 95.955.536 | 148.595.244 |
| Profit net | 2.957.391 | 3.984.229 | 4.772.720 | 5.065.184 | 3.890.694 | 5.434.754 |
| Total active | 59.650.547 | 58.983.252 | 50.147.078 | 34.429.818 | 34.463.192 | 31.458.163 |
| Total datorii | 16.060.421 | 18.350.517 | 13.498.572 | 2.554.032 | 4.962.590 | 5.858.256 |
| Capitaluri proprii | 43.590.126 | 40.632.735 | 36.648.506 | 31.875.786 | 29.500.602 | 25.599.907 |
| Casa si conturi banci | 8.035.693 | 10.462.129 | 9.886.868 | 6.230.000 | 10.291.355 | 5.491.927 |
| Nr. angajati | 84 | 87 | 92 | 90 | 128 | 157 |
| Capital subscris | 10.200 | 10.200 | 10.200 | 10.200 | 10.200 | 200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.