Asgo Telecom SRL
Locație: Sector 2, Bucuresti
Descriere:
În inima localității Sector 2 din județul Bucuresti, Asgo Telecom SRL oferă servicii profesionale în sectorul alte activitati de telecomunicatii. Firma noastră, identificată prin CUI 16324461, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la Str. George Constantinescu, Nr. 2c. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: Asgo Telecom SRL este o companie profitabila din sectorul telecomunicatiilor, cu o cifra de afaceri de 158.944.269 RON in 2024 si un profit net de 27.000.111 RON, demonstrand o crestere constanta a veniturilor, dar si o deteriorare semnificativa a structurii financiare prin cresterea datoriilor si reducerea capitalurilor proprii.
Asgo Telecom SRL, infiintata in 2004 si cu sediul in Sectorul 2 din Bucuresti, activeaza in domeniul telecomunicatiilor (CAEN 6190) si a inregistrat in 2024 o cifra de afaceri de 158.944.269 RON, in crestere cu aproximativ 4,2% fata de cei 152.572.757 RON din 2023. Veniturile totale au crescut mai accelerat, de la 158.493.324 RON la 168.837.563 RON (+6,5%), indicand diversificarea surselor de venituri dincolo de activitatea de baza.
Pe latura profitabilitatii, compania a generat un profit net de 27.000.111 RON, usor superior celui din 2023 (26.690.035 RON), insa marja de profit a scazut marginal de la 17,49% la 16,99%. Aceasta contractie minima a marjei in contextul cresterii veniturilor semnaleaza o usoara presiune pe costuri - cheltuielile totale au crescut de la 128.401.418 RON la 138.686.380 RON (+8%), depasind ritmul de crestere al veniturilor.
Structura activelor dezvaluie un model de business cu active preponderent circulante: 91.363.144 RON din totalul de 94.443.781 RON (96,7%), cu active imobilizate reduse de 2.762.875 RON. Aceasta configuratie este tipica companiilor de distributie sau servicii din telecomunicatii, fara infrastructura proprie majora. Numerarul disponibil de 21.213.308 RON asigura o lichiditate confortabila, desi a scazut fata de cei 25.913.286 RON din 2023.
Cel mai ingrijorator aspect al exercitiului 2024 este deteriorarea structurii de capital. Datoriile totale au crescut de la 45.320.954 RON la 63.009.891 RON (+39%), in timp ce capitalurile proprii s-au redus drastic de la 56.007.931 RON la 30.998.768 RON. Aceasta sugereaza distribuirea unor dividende semnificative (estimativ ~52.000.000 RON), finantate partial prin indatorare. Consecinta directa este cresterea ratei de indatorare de la 44,49% la 66,72%, un salt major care modifica profilul de risc al companiei. ROE-ul spectaculos de 87,10% (fata de 47,65% in 2023) este in mare parte un efect al bazei de capital reduse, nu al unei imbunatatiri operationale reale.
Productivitatea per angajat este remarcabila: cu 140 de angajati in 2024 (fata de 120 in 2023), compania realizeaza aproximativ 1.135.316 RON cifra de afaceri per angajat, ceea ce confirma un model operativ eficient si scalabil. Scorul financiar de 80/100 reflecta echilibrul dintre performanta operationala solida si riscurile structurale identificate.
Pe latura profitabilitatii, compania a generat un profit net de 27.000.111 RON, usor superior celui din 2023 (26.690.035 RON), insa marja de profit a scazut marginal de la 17,49% la 16,99%. Aceasta contractie minima a marjei in contextul cresterii veniturilor semnaleaza o usoara presiune pe costuri - cheltuielile totale au crescut de la 128.401.418 RON la 138.686.380 RON (+8%), depasind ritmul de crestere al veniturilor.
Structura activelor dezvaluie un model de business cu active preponderent circulante: 91.363.144 RON din totalul de 94.443.781 RON (96,7%), cu active imobilizate reduse de 2.762.875 RON. Aceasta configuratie este tipica companiilor de distributie sau servicii din telecomunicatii, fara infrastructura proprie majora. Numerarul disponibil de 21.213.308 RON asigura o lichiditate confortabila, desi a scazut fata de cei 25.913.286 RON din 2023.
Cel mai ingrijorator aspect al exercitiului 2024 este deteriorarea structurii de capital. Datoriile totale au crescut de la 45.320.954 RON la 63.009.891 RON (+39%), in timp ce capitalurile proprii s-au redus drastic de la 56.007.931 RON la 30.998.768 RON. Aceasta sugereaza distribuirea unor dividende semnificative (estimativ ~52.000.000 RON), finantate partial prin indatorare. Consecinta directa este cresterea ratei de indatorare de la 44,49% la 66,72%, un salt major care modifica profilul de risc al companiei. ROE-ul spectaculos de 87,10% (fata de 47,65% in 2023) este in mare parte un efect al bazei de capital reduse, nu al unei imbunatatiri operationale reale.
Productivitatea per angajat este remarcabila: cu 140 de angajati in 2024 (fata de 120 in 2023), compania realizeaza aproximativ 1.135.316 RON cifra de afaceri per angajat, ceea ce confirma un model operativ eficient si scalabil. Scorul financiar de 80/100 reflecta echilibrul dintre performanta operationala solida si riscurile structurale identificate.
Puncte forte
- Profitabilitate ridicata si constanta - marja de profit de 16,99% cu un profit net de 27.000.111 RON demonstreaza o activitate operationala eficienta si stabila pe doi ani consecutivi.
- Productivitate exceptionala per angajat - cifra de afaceri de aproximativ 1.135.316 RON per angajat cu doar 140 de salariati indica un model de business scalabil si cu costuri cu personalul bine controlate.
- Lichiditate buna - numerarul de 21.213.308 RON si activele circulante dominante (96,7% din total active) asigura flexibilitate financiara pentru operatiuni curente si oportunitati de investitii.
- Crestere sustinuta a veniturilor - cresterea cifrei de afaceri cu 4,2% si a veniturilor totale cu 6,5% in 2024 confirma o pozitie competitiva stabila intr-un sector matur.
Factori de risc
- Crestere alarmanta a indatorarii - rata de indatorare a sarit de la 44,49% la 66,72% intr-un singur an, iar datoriile totale au crescut cu 39%, reducand semnificativ rezilienta financiara in fata unor eventuale socuri de piata sau cresteri ale dobanzilor.
- Erodarea capitalurilor proprii - reducerea capitalurilor proprii de la 56.007.931 RON la 30.998.768 RON (aproape injumatatite) prin distribuire de dividende majore fragilizeaza baza de capital si limiteaza capacitatea de autofinantare a investitiilor viitoare.
- Expunere ridicata la activele circulante fara active imobilizate semnificative - modelul cu active fixe minime (2.762.875 RON) poate limita competitivitatea pe termen lung daca sectorul va necesita investitii in infrastructura proprie.
Informatii Companie:
CUI: 16324461
Cod CAEN: 6190
Anul înființării: 2004
Contact:
Adresă: Str. George Constantinescu, Nr. 2c
Telefon:
Fax: 0212330387
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Alte activitati de telecomunicatii
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 158.944.269 | 152.572.757 | 109.934.569 | 91.818.876 | 87.307.839 | 53.845.816 |
| Venituri totale | 168.837.563 | 158.493.324 | 114.653.523 | 91.898.823 | 88.528.429 | 55.014.701 |
| Cheltuieli totale | 138.686.380 | 128.401.418 | 103.960.502 | 81.367.239 | 72.670.014 | 46.672.665 |
| Profit net | 27.000.111 | 26.690.035 | 9.521.418 | 9.062.374 | 13.603.559 | 7.244.605 |
| Total active | 94.443.781 | 101.867.063 | 74.612.744 | 64.898.739 | 55.602.994 | 37.447.247 |
| Total datorii | 63.009.891 | 45.320.954 | 42.009.867 | 29.483.207 | 26.896.833 | 21.477.393 |
| Capitaluri proprii | 30.998.768 | 56.007.931 | 32.445.896 | 35.415.532 | 28.706.161 | 15.969.234 |
| Casa si conturi banci | 21.213.308 | 25.913.286 | 4.111.255 | 5.248.435 | 3.227.754 | 2.560.577 |
| Nr. angajati | 140 | 120 | 105 | 114 | 113 | 79 |
| Capital subscris | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.