Atu Tech SRL
Locație: Sibiu, Sibiu
Descriere:
Atu Tech SRL deservește cu mândrie regiunea Sibiu din sediul nostru din Sibiu. Specializați în activitati de servicii privind sistemele de securizare, oferim soluții adaptate nevoilor locale și regionale.
Date de identificare: CUI 29104875, Nr. Reg. Com. J32/880/2011. Adresă: Str. Fabricii, Nr. 2.
Analiza Financiara:
Rezumat: Atu Tech SRL a crescut semnificativ ca cifra de afaceri in 2024 (+17,9%), insa profitabilitatea s-a comprimat considerabil din cauza cheltuielilor care au depasit ritmul veniturilor, prioritatile imediate fiind refacerea lichiditatii si optimizarea eficientei noilor angajati.
Atu Tech SRL, companie cu sediul in Sibiu si o activitate de 14 ani in domeniul sistemelor de securizare (CAEN 8020), a inregistrat in 2024 o crestere semnificativa a cifrei de afaceri, ajungand la 109.875.834 RON fata de 93.170.912 RON in 2023, o majorare de aproximativ 17,9%. Aceasta performanta reflecta cererea crescuta pentru servicii de securitate in Romania, un sector in expansiune continua la nivel european.
Cu toate acestea, analiza comparativa ridica un semnal de alarma important: in timp ce veniturile totale au crescut cu circa 17,6%, cheltuielile totale au avansat cu aproximativ 23,2%, de la 87.031.189 RON in 2023 la 107.221.112 RON in 2024. Consecinta directa este compresia drastica a marjei de profit, de la 6,54% la doar 2,52%, si reducerea profitului net cu aproximativ 54,6%, de la 6.094.987 RON la 2.764.290 RON.
Un factor major care explica cresterea cheltuielilor este expansiunea fortei de munca - echipa a crescut de la 64 la 89 de angajati (+39%), ceea ce presupune costuri salariale semnificativ mai mari. Productivitatea per angajat a scazut de la aproximativ 1.456.000 RON cifra de afaceri per angajat in 2023 la circa 1.234.000 RON in 2024, indicand ca integrarea noilor angajati este inca in curs.
Din perspectiva bilantului, compania mentine o structura relativ echilibrata. Activele totale au crescut la 47.221.082 RON, cu o pondere dominanta a activelor circulante (38.946.146 RON, respectiv 82,5% din total), specifica pentru o companie de servicii. Capitalurile proprii depasesc datoriile totale (23.255.881 RON fata de 22.835.612 RON), iar rata de indatorare s-a imbunatatit marginal, de la 50,84% la 48,36%.
Un element ingrijorator este reducerea drastica a numerarului disponibil, de la 8.873.512 RON in 2023 la doar 2.006.997 RON in 2024, o scadere de circa 77%. Aceasta poate indica investitii in capacitate operationala sau presiune asupra fluxului de numerar ca urmare a termenelor de incasare extinse - un aspect care necesita monitorizare atenta.
ROE (rentabilitatea capitalurilor proprii) a scazut de la 29,74% la 11,89%, reflectand simultan profitabilitate mai scazuta si capitaluri proprii mai mari ca efect de baza. Cu un scor financiar de 85/100, Atu Tech SRL ramane o companie solida pe piata, insa tendintele din 2024 - comprimarea marjelor si scaderea lichiditatii - necesita atentie manageriala pentru a reveni la performantele inregistrate in 2023.
Cu toate acestea, analiza comparativa ridica un semnal de alarma important: in timp ce veniturile totale au crescut cu circa 17,6%, cheltuielile totale au avansat cu aproximativ 23,2%, de la 87.031.189 RON in 2023 la 107.221.112 RON in 2024. Consecinta directa este compresia drastica a marjei de profit, de la 6,54% la doar 2,52%, si reducerea profitului net cu aproximativ 54,6%, de la 6.094.987 RON la 2.764.290 RON.
Un factor major care explica cresterea cheltuielilor este expansiunea fortei de munca - echipa a crescut de la 64 la 89 de angajati (+39%), ceea ce presupune costuri salariale semnificativ mai mari. Productivitatea per angajat a scazut de la aproximativ 1.456.000 RON cifra de afaceri per angajat in 2023 la circa 1.234.000 RON in 2024, indicand ca integrarea noilor angajati este inca in curs.
Din perspectiva bilantului, compania mentine o structura relativ echilibrata. Activele totale au crescut la 47.221.082 RON, cu o pondere dominanta a activelor circulante (38.946.146 RON, respectiv 82,5% din total), specifica pentru o companie de servicii. Capitalurile proprii depasesc datoriile totale (23.255.881 RON fata de 22.835.612 RON), iar rata de indatorare s-a imbunatatit marginal, de la 50,84% la 48,36%.
Un element ingrijorator este reducerea drastica a numerarului disponibil, de la 8.873.512 RON in 2023 la doar 2.006.997 RON in 2024, o scadere de circa 77%. Aceasta poate indica investitii in capacitate operationala sau presiune asupra fluxului de numerar ca urmare a termenelor de incasare extinse - un aspect care necesita monitorizare atenta.
ROE (rentabilitatea capitalurilor proprii) a scazut de la 29,74% la 11,89%, reflectand simultan profitabilitate mai scazuta si capitaluri proprii mai mari ca efect de baza. Cu un scor financiar de 85/100, Atu Tech SRL ramane o companie solida pe piata, insa tendintele din 2024 - comprimarea marjelor si scaderea lichiditatii - necesita atentie manageriala pentru a reveni la performantele inregistrate in 2023.
Puncte forte
- Crestere robusta a cifrei de afaceri de ~17,9% fata de 2023, demonstrand expansiune comerciala sustinuta intr-un sector cu cerere crescatoare.
- Structura financiara echilibrata cu capitaluri proprii (23.255.881 RON) care depasesc datoriile totale si rata de indatorare sub 50%.
- Prezenta pe piata de 14 ani in sectorul securizare, domeniu cu contracte pe termen lung si bariere ridicate de intrare.
- Expansiunea rapida a echipei cu 39% mai multi angajati, indicand contracte noi castigate si capacitate de crestere.
Factori de risc
- Compresia severa a marjei de profit de la 6,54% la 2,52%, cheltuielile crescand cu 23,2% in timp ce veniturile au avansat cu doar 17,6%.
- Scaderea drastica a numerarului cu aproximativ 77% (de la 8.873.512 RON la 2.006.997 RON), care poate genera presiune asupra lichiditatii pe termen scurt.
- Productivitate per angajat in scadere, reflectand o perioada de tranzitie in integrarea fortei de munca recent angajate.
Informatii Companie:
CUI: 29104875
Cod CAEN: 8020
Anul înființării: 2011
Contact:
Adresă: Str. Fabricii, Nr. 2
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de servicii privind sistemele de securizare
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 109.875.834 | 93.170.912 | 79.185.187 | 63.690.641 | 57.814.155 | 42.982.100 |
| Venituri totale | 110.541.990 | 94.017.661 | 80.551.894 | 64.121.448 | 58.496.901 | 43.746.150 |
| Cheltuieli totale | 107.221.112 | 87.031.189 | 77.317.562 | 62.063.458 | 55.434.703 | 40.931.030 |
| Profit net | 2.764.290 | 6.094.987 | 2.773.004 | 1.765.306 | 2.686.957 | 2.338.613 |
| Total active | 47.221.082 | 41.683.457 | 32.705.927 | 31.693.936 | 20.536.805 | 13.348.841 |
| Total datorii | 22.835.612 | 21.191.867 | 18.309.323 | 18.070.337 | 8.806.072 | 4.305.066 |
| Capitaluri proprii | 23.255.881 | 20.491.590 | 14.396.604 | 13.623.599 | 11.730.733 | 9.043.775 |
| Casa si conturi banci | 2.006.997 | 8.873.512 | 2.925.373 | 3.071.956 | 4.595.884 | 3.575.931 |
| Nr. angajati | 89 | 64 | 64 | 57 | 44 | 34 |
| Capital subscris | 500.400 | 500.400 | 500.400 | 500.400 | 500.400 | 500.400 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.