Azomures SA
Locație: Targu Mures, Mures
Descriere:
Bine ați venit la Azomures SA! Suntem o firmă cu sediul în Targu Mures, județul Mures.
Informații oficiale de identificare: Codul Unic de Identificare (CUI): 1200490. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J26/1/1991.
Date de contact și localizare: Sediul social se află la adresa: Str. Gheorghe Doja, Nr. 300, Targu Mures. Telefon: 0265253700. Fax: 0265252107.
Alegeți Azomures SA pentru servicii de calitate și un parteneriat de încredere. Vă stăm la dispoziție pentru orice solicitare sau întrebare.
Analiza Financiara:
Rezumat: Azomures SA a inregistrat in 2024 un dezechilibru major intre venituri si cheltuieli, finalizat cu o pierdere neta semnificativa si rentabilitate puternic negativa. Desi compania are masa critica de active si operatiuni, nivelul actual al costurilor si al indatorarii genereaza un profil financiar fragil.
Azomures SA, companie industriala cu profil intensiv in capital (CAEN 2015), a inregistrat in 2024 o deteriorare financiara semnificativa, reflectata de scorul financiar 45/100 si de indicatorii de rentabilitate negativi. La o cifra de afaceri de 1.570.834.880 lei, compania a raportat venituri totale de 1.397.521.545 lei si cheltuieli totale de 1.918.404.939 lei, ceea ce a condus la o pierdere neta de 505.805.140 lei. Dimensiunea pierderii este ridicata, echivaland cu o marja de profit de -32,20%, ceea ce indica faptul ca modelul operational, in forma actuala, nu acopera presiunea costurilor.
Structura bilantiera arata active totale de 1.853.985.962 lei, din care active imobilizate de 1.228.044.502 lei si active circulante de 460.472.496 lei. Ponderea activelor imobilizate in total active este de aproximativ 66%, specifica unei companii de productie, dar care reduce flexibilitatea pe termen scurt. Numerarul si conturile, de 20.188.700 lei, reprezinta o rezerva relativ redusa raportat la dimensiunea operatiunilor si la nivelul obligatiilor.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 1.194.710.330 lei, iar capitalurile proprii de 641.598.990 lei. Rata indatorarii de 64,44% confirma o dependenta importanta de finantarea prin datorie. Raportul datorii/capitaluri proprii este de aproximativ 1,86, ceea ce amplifica vulnerabilitatea in context de pierderi recurente. ROE de -78,84% arata o erodare accelerata a valorii pentru actionari in 2024.
Din perspectiva eficientei operationale, compania are 1.001 angajati, iar cifra de afaceri per angajat este de aproximativ 1.569.266 lei. Acest nivel sugereaza o capacitate buna de generare a volumului de activitate, insa profitabilitatea este afectata sever de structura costurilor, nu de lipsa veniturilor. Diferenta dintre venituri totale si cheltuieli totale (aproximativ 520.883.394 lei) explica direct rezultatul net negativ.
In concluzie, profilul financiar al Azomures SA in 2024 este caracterizat de baza de active semnificativa si continuitate operationala, dar cu risc ridicat din cauza pierderii mari, rentabilitatii negative si gradului de indatorare ridicat. Prioritatea financiara implica reechilibrarea costurilor fata de venituri si protejarea capitalurilor proprii, deoarece dinamica actuala nu este sustenabila pe termen mediu fara corectii operationale si financiare.
Structura bilantiera arata active totale de 1.853.985.962 lei, din care active imobilizate de 1.228.044.502 lei si active circulante de 460.472.496 lei. Ponderea activelor imobilizate in total active este de aproximativ 66%, specifica unei companii de productie, dar care reduce flexibilitatea pe termen scurt. Numerarul si conturile, de 20.188.700 lei, reprezinta o rezerva relativ redusa raportat la dimensiunea operatiunilor si la nivelul obligatiilor.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 1.194.710.330 lei, iar capitalurile proprii de 641.598.990 lei. Rata indatorarii de 64,44% confirma o dependenta importanta de finantarea prin datorie. Raportul datorii/capitaluri proprii este de aproximativ 1,86, ceea ce amplifica vulnerabilitatea in context de pierderi recurente. ROE de -78,84% arata o erodare accelerata a valorii pentru actionari in 2024.
Din perspectiva eficientei operationale, compania are 1.001 angajati, iar cifra de afaceri per angajat este de aproximativ 1.569.266 lei. Acest nivel sugereaza o capacitate buna de generare a volumului de activitate, insa profitabilitatea este afectata sever de structura costurilor, nu de lipsa veniturilor. Diferenta dintre venituri totale si cheltuieli totale (aproximativ 520.883.394 lei) explica direct rezultatul net negativ.
In concluzie, profilul financiar al Azomures SA in 2024 este caracterizat de baza de active semnificativa si continuitate operationala, dar cu risc ridicat din cauza pierderii mari, rentabilitatii negative si gradului de indatorare ridicat. Prioritatea financiara implica reechilibrarea costurilor fata de venituri si protejarea capitalurilor proprii, deoarece dinamica actuala nu este sustenabila pe termen mediu fara corectii operationale si financiare.
Puncte forte
- Compania opereaza la scara mare, cu cifra de afaceri de 1.570.834.880 lei si 1.001 angajati, ceea ce confirma capacitate operationala relevanta in sectorul sau.
- Baza de active este substantiala (1.853.985.962 lei), inclusiv active imobilizate de 1.228.044.502 lei, oferind suport industrial pentru continuitatea productiei.
- Capitalurile proprii de 641.598.990 lei raman pozitive, ceea ce indica faptul ca societatea nu se afla in zona de capitaluri proprii negative.
Factori de risc
- Pierdere neta foarte mare, de 505.805.140 lei, cu marja de profit de -32,20%, semnaland presiune severa pe sustenabilitatea economica.
- ROE de -78,84% indica distrugere accelerata de valoare pentru actionari si risc de diminuare a bazei de capital.
- Rata indatorarii de 64,44% si datorii totale de 1.194.710.330 lei cresc riscul financiar intr-un an cu rezultate operationale negative.
Informatii Companie:
CUI: 1200490
Cod CAEN: 2015
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Gheorghe Doja, Nr. 300
Telefon:
Fax: 0265252107
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea ingrasamintelor si produselor azotoase
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.570.834.880 | 1.858.177.360 | 2.176.249.730 | 2.581.712.303 | 1.836.514.494 | 1.633.326.548 |
| Venituri totale | 1.397.521.545 | 2.010.534.292 | 2.427.465.199 | 2.577.633.072 | 1.812.610.103 | 1.749.888.971 |
| Cheltuieli totale | 1.918.404.939 | 2.078.660.890 | 2.388.800.191 | 2.490.965.830 | 1.840.617.150 | 1.846.087.726 |
| Profit net | -505.805.140 | -72.577.727 | 29.858.267 | 86.667.242 | -28.007.047 | -96.198.755 |
| Total active | 1.853.985.962 | 2.414.426.306 | 2.649.633.206 | 2.063.489.662 | 2.284.792.263 | 2.338.621.380 |
| Total datorii | 1.194.710.330 | 1.252.082.266 | 1.414.921.312 | 955.069.233 | 1.256.860.362 | 1.290.463.770 |
| Capitaluri proprii | 641.598.990 | 1.148.619.881 | 1.221.197.608 | 1.096.062.363 | 1.009.395.122 | 1.037.402.169 |
| Casa si conturi banci | 20.188.700 | 226.331 | 15.781.586 | 32.905.927 | 51.116.355 | 107.994.469 |
| Nr. angajati | 1001 | 921 | 960 | 1068 | 1054 | 1120 |
| Capital subscris | 52.603.263 | 52.603.263 | 52.603.263 | 52.603.263 | 52.603.263 | 52.603.263 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.