Sari la continut

B.a.M.T. Grup SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre B.A.M.T. GRUP SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/262/2006. Sediul social se află pe Str. FOLTESTI, nr....

Locație: Saliste, Sibiu

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre B.A.M.T. GRUP SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/262/2006. Sediul social se află pe Str. FOLTESTI, nr. 5, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0722211608 sau la fax 0269206475. Alege B.A.M.T. GRUP SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: B.a.M.T. Grup SRL este un distribuitor de carburanti cu activitate consistenta si cifra de afaceri de peste 140 de milioane de lei, insa cu marje de profit extrem de reduse, specifice sectorului, care necesita un management riguros al costurilor si al lichiditatilor.
B.a.M.T. Grup SRL este o companie cu sediul in Saliste, judetul Sibiu, activa in domeniul comertului cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule (cod CAEN 4730). Infiintata in 2006, compania a acumulat aproape doua decenii de experienta intr-un sector cu marje reduse si competitivitate ridicata.

In anul 2024, B.a.M.T. Grup SRL a inregistrat o cifra de afaceri impresionanta de 140.952.349 RON, ceea ce reflecta un volum semnificativ de activitate comerciala. Veniturile totale au atins 146.835.454 RON, in timp ce cheltuielile totale s-au ridicat la 146.387.695 RON, rezultand un profit net de 341.282 RON.

Marja de profit neta de 0,24% este extrem de redusa, insa aceasta este caracteristica sectorului de distributie a carburantilor, unde preturile sunt in mare masura dictate de piata internationala, iar marja operationala este structural mica. In acest context, volumul mare de tranzactii compenseaza partial aceasta limitare.

Din perspectiva structurii bilantiere, activele totale sunt de 28.061.082 RON, cu o pondere dominanta a activelor circulante - 24.846.056 RON (aproximativ 88% din total), ceea ce indica un model de afaceri orientat spre rulaj rapid al stocurilor si creante. Activele imobilizate sunt de doar 2.517.637 RON, sugerand ca societatea nu detine infrastructura proprie extinsa (posibil opereaza in sistem de leasing sau concesiune pentru statiile de distributie).

Numerarul disponibil este de 419.882 RON, o valoare modesta in raport cu dimensiunea activitatii, ceea ce poate indica un management al lichiditatilor bine calibrat sau o dependenta de linii de credit operationale.

Datoriile totale sunt de 15.093.263 RON, reprezentand o rata a indatorarii de 53,79%. Capitalurile proprii sunt de 12.815.715 RON, cu un capital subscris de 1.500.000 RON - ceea ce arata ca o parte considerabila din capitaluri provine din profituri reinvestite de-a lungul anilor. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 2,66% este scazuta, insa acceptabila pentru un an in care marjele au fost comprimate.

Cei 144 de angajati confirma natura operationala intensiva a activitatii. Cu o cifra de afaceri per angajat de aproximativ 979.000 RON, productivitatea personalului este ridicata, un indicator pozitiv pentru eficienta operationala.

Scorul financiar de 75/100 reflecta o companie solida, cu activitate sustinuta si o structura financiara echilibrata, in ciuda marjelor reduse specific sectorului.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de 140.952.349 RON demonstreaza o capacitate comerciala solida si o pozitie consolidata pe piata locala a distributiei de carburanti.
  • Capitalurile proprii de 12.815.715 RON, semnificativ mai mari decat capitalul subscris initial de 1.500.000 RON, reflecta o istorie de profitabilitate si reinvestire constanta.
  • Productivitate ridicata per angajat - aproximativ 979.000 RON cifra de afaceri per salariat, indicand eficienta operationala in gestionarea celor 144 de angajati.
  • Structura bilantiera echilibrata cu rata indatorarii de 53,79% si capitaluri proprii pozitive, asigurand stabilitate financiara pe termen mediu.
Factori de risc
  • Marja de profit neta de 0,24% expune compania la riscuri semnificative - orice fluctuatie adversa a pretului carburantilor sau crestere a costurilor operationale poate eroda profitul si genera pierderi.
  • Numerarul disponibil de doar 419.882 RON in raport cu datoriile totale de 15.093.263 RON indica o lichiditate imediata redusa, cu potential vulnerabilitate in fata unor obligatii scadente neprevazute.
  • Dependenta de un singur sector (distributie carburanti, CAEN 4730) expune compania la riscuri de tranzitie energetica pe termen lung, pe masura ce vehiculele electrice castiga cota de piata.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 22.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 18414390
Cod CAEN: 4730
Anul înființării: 2006

Contact:

Adresă: Str. Foltesti, Nr. 5
Telefon:
Fax: 0269206475

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 140.952.349 123.068.761 147.077.997 111.917.814 80.807.640 75.924.759
Venituri totale 146.835.454 128.889.551 152.520.223 117.497.098 84.096.915 80.933.895
Cheltuieli totale 146.387.695 128.973.206 150.235.739 114.807.925 83.363.925 79.226.025
Profit net 341.282 -128.005 2.016.877 2.457.122 640.900 1.582.835
Total active 28.061.082 20.084.236 20.965.015 18.915.373 15.590.358 12.931.716
Total datorii 15.093.263 7.255.930 8.008.111 8.026.852 7.095.518 5.159.481
Capitaluri proprii 12.815.715 12.733.185 12.861.189 10.844.312 8.387.190 7.746.291
Casa si conturi banci 419.882 674.211 523.948 410.974 166.469 871.142
Nr. angajati 144 139 112 106 87 93
Capital subscris 1.500.000 1.500.000 1.500.000 1.500.000 1.500.000 1.500.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Andra Maria Butcaru S.R.L.

Cărți, Ziare și Papetărie

Mihail Kogalniceanu

Nla Mart S.R.L.

Comerț Cu Amănuntul

Sat Potlogi, Comuna Potlogi

Claber Impex SRL

Îmbrăcăminte și Încălțăminte

Gilau

Easy Start S.R.L.

Supermarketuri și Magazine

București Sectorul 3

Roua Ionuț SRL

Supermarketuri și Magazine

Goruia

Chirac Florentina-Larisa Persoană Fizică Autorizată

Articole Sportive și Recreaționale

Nehoiu

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te