Bauelemente SRL
Locație: Aricestii Rahtivani, Prahova
Descriere:
Bauelemente SRL
Domeniu de activitate: fabricarea produselor din beton pentru constructii
Locație: Aricestii Rahtivani, Prahova
Adresă: Str. Bruxelles, Nr. 877a
Identificare fiscală: CUI 19582996 | Registrul Comerțului: J29/2731/2006
Vă invităm să descoperiți serviciile noastre!
Analiza Financiara:
Rezumat: Bauelemente SRL este o companie solida din industria materialelor de constructii, cu o cifra de afaceri de 312.290.713 RON in 2024, un profit net de 13.149.264 RON si o rentabilitate a capitalurilor proprii excelenta de 41,96%, demonstrand o utilizare foarte eficienta a capitalului investit.
Bauelemente SRL, infiintata in 2006 in Aricestii Rahtivani, judetul Prahova, activeaza in fabricarea produselor din beton pentru constructii (CAEN 2361) si se pozitioneaza ca un jucator important in acest sector la nivel national.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 312.290.713 RON, ceea ce reflecta un volum semnificativ de activitate. Este de remarcat ca cifra de afaceri depaseste veniturile totale de 297.671.925 RON, ceea ce sugereaza existenta unor ajustari contabile sau venituri in avans care nu au fost inca recunoscute integral. Cheltuielile totale de 281.349.413 RON au condus la un profit net de 13.149.264 RON, rezultand o marja de profit de 4,21%. Desi aceasta marja poate parea modesta, ea este tipica pentru sectorul productiei de materiale de constructii, un domeniu cu volume mari si marje traditionale reduse.
Din perspectiva structurii bilantiere, activele totale de 102.006.567 RON sunt dominate de activele circulante (90.109.692 RON, reprezentand 88,3% din total), in timp ce activele imobilizate sunt relativ scazute la 11.437.274 RON. Aceasta structura indica un model de afaceri bazat preponderent pe capital de lucru - stocuri si creante - mai degraba decat pe investitii masive in echipamente proprii. Pozitia de numerar de 15.167.707 RON ofera o lichiditate confortabila.
Structura financiara arata datorii totale de 42.168.039 RON fata de capitaluri proprii de 31.335.992 RON, rezultand o rata a indatorarii de 41,34%. Acest nivel este moderat si gestionabil, indicand un echilibru rezonabil intre finantarea proprie si cea externa. Capitalul subscris de 1.001.000 RON raportat la capitalurile proprii de 31.335.992 RON demonstreaza ca firma a reinvestit consistent din profiturile realizate de-a lungul anilor.
Indicatorul de performanta cel mai notabil este ROE-ul de 41,96%, o valoare excelenta care arata ca fiecare leu investit de actionari genereaza aproape 0,42 lei profit net. Aceasta rentabilitate superioara este partial amplificata de efectul de levier financiar, dar ramane un semnal puternic de eficienta operationala.
Cu 400 de angajati, productivitatea medie pe angajat se situeaza la aproximativ 780.727 RON cifra de afaceri per salariat, un nivel solid pentru industria de productie. Scorul financiar de 75 din 100 confirma o sanatate financiara buna, cu potencial de imbunatatire in zona marjelor de profitabilitate.
In contextul pietei romanesti de constructii, Bauelemente SRL beneficiaza de cererea sustinuta pentru produse din beton, alimentata de proiectele de infrastructura si dezvoltarea imobiliara. Compania pare bine pozitionata pentru a capitaliza aceste oportunitati, avand o baza operationala stabila si o structura financiara echilibrata.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 312.290.713 RON, ceea ce reflecta un volum semnificativ de activitate. Este de remarcat ca cifra de afaceri depaseste veniturile totale de 297.671.925 RON, ceea ce sugereaza existenta unor ajustari contabile sau venituri in avans care nu au fost inca recunoscute integral. Cheltuielile totale de 281.349.413 RON au condus la un profit net de 13.149.264 RON, rezultand o marja de profit de 4,21%. Desi aceasta marja poate parea modesta, ea este tipica pentru sectorul productiei de materiale de constructii, un domeniu cu volume mari si marje traditionale reduse.
Din perspectiva structurii bilantiere, activele totale de 102.006.567 RON sunt dominate de activele circulante (90.109.692 RON, reprezentand 88,3% din total), in timp ce activele imobilizate sunt relativ scazute la 11.437.274 RON. Aceasta structura indica un model de afaceri bazat preponderent pe capital de lucru - stocuri si creante - mai degraba decat pe investitii masive in echipamente proprii. Pozitia de numerar de 15.167.707 RON ofera o lichiditate confortabila.
Structura financiara arata datorii totale de 42.168.039 RON fata de capitaluri proprii de 31.335.992 RON, rezultand o rata a indatorarii de 41,34%. Acest nivel este moderat si gestionabil, indicand un echilibru rezonabil intre finantarea proprie si cea externa. Capitalul subscris de 1.001.000 RON raportat la capitalurile proprii de 31.335.992 RON demonstreaza ca firma a reinvestit consistent din profiturile realizate de-a lungul anilor.
Indicatorul de performanta cel mai notabil este ROE-ul de 41,96%, o valoare excelenta care arata ca fiecare leu investit de actionari genereaza aproape 0,42 lei profit net. Aceasta rentabilitate superioara este partial amplificata de efectul de levier financiar, dar ramane un semnal puternic de eficienta operationala.
Cu 400 de angajati, productivitatea medie pe angajat se situeaza la aproximativ 780.727 RON cifra de afaceri per salariat, un nivel solid pentru industria de productie. Scorul financiar de 75 din 100 confirma o sanatate financiara buna, cu potencial de imbunatatire in zona marjelor de profitabilitate.
In contextul pietei romanesti de constructii, Bauelemente SRL beneficiaza de cererea sustinuta pentru produse din beton, alimentata de proiectele de infrastructura si dezvoltarea imobiliara. Compania pare bine pozitionata pentru a capitaliza aceste oportunitati, avand o baza operationala stabila si o structura financiara echilibrata.
Puncte forte
- Rentabilitate excelenta a capitalurilor proprii (ROE de 41,96%), demonstrand o eficienta deosebita in utilizarea capitalului investit de actionari.
- Lichiditate solida, cu active circulante de 90.109.692 RON si numerar de 15.167.707 RON, asigurand capacitatea de a face fata obligatiilor curente.
- Cifra de afaceri robusta de peste 312 milioane RON si forta de munca de 400 angajati, indicand o pozitie consolidata pe piata materialelor de constructii.
- Reinvestire consistenta a profiturilor de-a lungul celor 18 ani de activitate, capitalurile proprii depasind de peste 31 de ori capitalul subscris initial.
Factori de risc
- Marja de profit neta de doar 4,21% lasa un spatiu limitat de manevra in cazul cresterii costurilor cu materiile prime sau energia, factori volatili in industria constructiilor.
- Dependenta ridicata de sectorul constructiilor, un domeniu ciclic sensibil la evolutia economiei, ratele dobanzilor si politicile guvernamentale de investitii in infrastructura.
- Ponderea scazuta a activelor imobilizate (11,2% din total) ridica intrebari privind gradul de modernizare a capacitatilor de productie si necesitatea unor investitii viitoare semnificative.
Informatii Companie:
CUI: 19582996
Cod CAEN: 2361
Anul înființării: 2006
Contact:
Adresă: Str. Bruxelles, Nr. 877a
Telefon:
Fax: 0244406752
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea produselor din beton pentru constructii
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 312.290.713 | 392.338.817 | 381.791.623 | 244.870.712 | 227.666.658 | 303.560.648 |
| Venituri totale | 297.671.925 | 409.972.441 | 386.335.978 | 245.780.586 | 211.752.187 | 314.147.176 |
| Cheltuieli totale | 281.349.413 | 341.887.857 | 322.117.604 | 222.525.537 | 190.661.503 | 277.718.419 |
| Profit net | 13.149.264 | 57.423.107 | 54.345.131 | 20.187.496 | 18.315.839 | 30.763.865 |
| Total active | 102.006.567 | 182.153.919 | 147.077.068 | 102.818.737 | 89.470.543 | 84.850.045 |
| Total datorii | 42.168.039 | 85.075.307 | 56.661.793 | 30.654.925 | 37.647.452 | 23.460.469 |
| Capitaluri proprii | 31.335.992 | 59.186.728 | 57.322.441 | 42.977.311 | 22.789.815 | 34.473.977 |
| Casa si conturi banci | 15.167.707 | 53.597.543 | 30.451.938 | 23.781.466 | 23.596.006 | 12.367.565 |
| Nr. angajati | 400 | 396 | 393 | 379 | 370 | 399 |
| Capital subscris | 1.001.000 | 1.001.000 | 1.001.000 | 1.001.000 | 1.001.000 | 1.001.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.