Baum SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre BAUM SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/1085/1993. Sediul social se află pe Str. TUDOR VLADIMIRESCU, nr...
Locație: Dumbraveni, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre BAUM SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/1085/1993. Sediul social se află pe Str. TUDOR VLADIMIRESCU, nr. 49, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege BAUM SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Baum SRL, companie cu 31 de ani de activitate in industria jocurilor de noroc, a inregistrat in 2024 o pierdere neta de 4.153.300 RON la o cifra de afaceri de 151.285.499 RON, semnalând o presiune semnificativa a costurilor operationale.
Baum SRL este o companie cu experienta indelungata in sectorul jocurilor de noroc si pariurilor (CAEN 9200), infiintata in 1993 si cu sediul in Dumbraveni, judetul Sibiu. Cu un scor financiar de 50/100, compania se afla intr-o zona de performanta medie, marcata in 2024 de rezultate financiare ingrijoratoare.
Cifra de afaceri a atins 151.285.499 RON, iar veniturile totale au fost de 153.669.504 RON, valori care demonstreaza o prezenta solida pe piata. Cu toate acestea, cheltuielile totale de 157.368.466 RON au depasit veniturile, generand o pierdere neta de 4.153.300 RON. Marja de profit negativa de -2,75% indica faptul ca modelul operational actual nu genereaza suficienta eficienta pentru a transforma incasarile in profit.
Din perspectiva bilantului, activele totale ale companiei sunt de 89.170.626 RON, din care activele imobilizate reprezinta 63.000.285 RON - adica 70,6% din total. Aceasta pondere ridicata a activelor fixe este specifica industriei (echipamente, amenajari spatii de joc), dar limiteaza flexibilitatea financiara. Activele circulante de 19.647.168 RON, inclusiv numerarul de 11.875.971 RON, asigura o lichiditate rezonabila pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
Structura de finantare arata o companie relativ conservatoare: datoriile totale de 32.747.086 RON reprezinta 36,72% din active, iar capitalurile proprii de 56.297.756 RON depasesc semnificativ capitalul subscris de 1.640.670 RON, reflectand acumulari istorice de profit din perioadele anterioare. Rata de indatorare de 36,72% se situeaza la un nivel moderat, iar compania nu pare supralevierata.
Totusi, rentabilitatea capitalului propriu (ROE) negativa de -7,38% este un semnal de alarma pentru actionari - la fiecare 100 de lei investiti, compania a erodat 7,38 lei in 2024. Cei 323 de angajati reprezinta o forta de munca considerabila pentru un SRL din mediul regional, sugerand structuri de cost salarial semnificative care pot fi un factor agravant al pierderilor.
In ansamblu, Baum SRL dispune de o baza solida de active si de un nivel acceptabil al datoriilor, insa rentabilitatea precara din 2024 necesita atentie imediata la eficienta operationala si structura costurilor.
Cifra de afaceri a atins 151.285.499 RON, iar veniturile totale au fost de 153.669.504 RON, valori care demonstreaza o prezenta solida pe piata. Cu toate acestea, cheltuielile totale de 157.368.466 RON au depasit veniturile, generand o pierdere neta de 4.153.300 RON. Marja de profit negativa de -2,75% indica faptul ca modelul operational actual nu genereaza suficienta eficienta pentru a transforma incasarile in profit.
Din perspectiva bilantului, activele totale ale companiei sunt de 89.170.626 RON, din care activele imobilizate reprezinta 63.000.285 RON - adica 70,6% din total. Aceasta pondere ridicata a activelor fixe este specifica industriei (echipamente, amenajari spatii de joc), dar limiteaza flexibilitatea financiara. Activele circulante de 19.647.168 RON, inclusiv numerarul de 11.875.971 RON, asigura o lichiditate rezonabila pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
Structura de finantare arata o companie relativ conservatoare: datoriile totale de 32.747.086 RON reprezinta 36,72% din active, iar capitalurile proprii de 56.297.756 RON depasesc semnificativ capitalul subscris de 1.640.670 RON, reflectand acumulari istorice de profit din perioadele anterioare. Rata de indatorare de 36,72% se situeaza la un nivel moderat, iar compania nu pare supralevierata.
Totusi, rentabilitatea capitalului propriu (ROE) negativa de -7,38% este un semnal de alarma pentru actionari - la fiecare 100 de lei investiti, compania a erodat 7,38 lei in 2024. Cei 323 de angajati reprezinta o forta de munca considerabila pentru un SRL din mediul regional, sugerand structuri de cost salarial semnificative care pot fi un factor agravant al pierderilor.
In ansamblu, Baum SRL dispune de o baza solida de active si de un nivel acceptabil al datoriilor, insa rentabilitatea precara din 2024 necesita atentie imediata la eficienta operationala si structura costurilor.
Puncte forte
- Stabilitate si experienta de piata - 31 de ani de activitate continua in industria jocurilor de noroc, cu o cifra de afaceri de peste 151 milioane RON care atesta pozitia consolidata pe piata.
- Structura financiara echilibrata - rata de indatorare de 36,72% este moderata, iar capitalurile proprii de 56.297.756 RON ofera o marja de siguranta solida fata de obligatiile financiare.
- Lichiditate adecvata - numerarul disponibil de 11.875.971 RON asigura capacitatea de a face fata obligatiilor pe termen scurt fara presiuni imediate de refinantare.
- Capacitate operationala semnificativa - cei 323 de angajati si activele imobilizate de 63 milioane RON reflecta o infrastructura operationala extinsa, dificil de replicat de competitori noi.
Factori de risc
- Pierdere operationala ingrijoratoare - cheltuielile totale au depasit veniturile cu 3.698.962 RON, iar marja negativa de -2,75% si ROE de -7,38% indica o deteriorare a rentabilitatii care, daca persista, va eroda capitalurile proprii acumulate.
- Expunere la reglementari stricte - sectorul jocurilor de noroc (CAEN 9200) este supus unor modificari legislative frecvente si taxe specifice ridicate in Romania, riscul fiscal si de conformitate reprezentand o vulnerabilitate structurala.
- Concentrare geografica si costuri fixe ridicate - ponderea mare a activelor imobilizate (70,6% din total active) combinata cu locatia in mediu rural limiteaza agilitatea in reducerea costurilor fixe in cazul unui declin al veniturilor.
Informatii Companie:
CUI: 4101083
Cod CAEN: 9200
Anul înființării: 1993
Contact:
Adresă: Str. Tudor Vladimirescu, Nr. 49
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Activitati de jocuri de noroc si pariuri
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 151.285.499 | 159.778.870 | 185.634.579 | 142.149.594 | 93.168.096 | 158.458.134 |
| Venituri totale | 153.669.504 | 164.169.628 | 189.897.740 | 146.287.901 | 99.923.182 | 163.185.627 |
| Cheltuieli totale | 157.368.466 | 170.565.562 | 171.609.512 | 137.080.910 | 99.744.001 | 145.371.988 |
| Profit net | -4.153.300 | -6.722.316 | 15.208.846 | 7.229.822 | -341.662 | 14.673.566 |
| Total active | 89.170.626 | 89.352.951 | 102.868.867 | 96.376.834 | 79.473.209 | 59.106.809 |
| Total datorii | 32.747.086 | 28.160.732 | 30.414.470 | 31.623.993 | 26.654.618 | 16.941.353 |
| Capitaluri proprii | 56.297.756 | 61.066.435 | 72.328.613 | 64.626.944 | 52.692.582 | 42.038.997 |
| Casa si conturi banci | 11.875.971 | 11.102.427 | 14.167.046 | 12.513.598 | 9.894.337 | 13.360.182 |
| Nr. angajati | 323 | 368 | 422 | 387 | 76 | 365 |
| Capital subscris | 1.640.670 | 1.640.670 | 1.640.670 | 1.640.670 | 1.640.670 | 1.640.670 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.