Baumit Romania Com SRL
Locație: Sector 6, Bucuresti
Descriere:
Cu sediul în Sector 6, Bucuresti, Baumit Romania Com SRL activează în domeniul fabricarea mortarului (cod CAEN 2364). Compania este înregistrată la Registrul Comerțului sub numărul J40/6207/1995, având codul unic de identificare 7568475.
Adresa noastră: B-dul Iuliu Maniu, Nr. 600a, Sector 6, Bucuresti.
Analiza Financiara:
Rezumat: Baumit Romania Com SRL este un producator solid de mortar si materiale de constructii, cu o cifra de afaceri de peste 537 milioane RON in 2024 si un bilant sanatos, desi profitabilitatea a scazut semnificativ fata de anul precedent.
Baumit Romania Com SRL, parte a grupului austriac Baumit, este unul dintre liderii pietei romanesti de materiale de constructii, specializat in fabricarea mortarului (CAEN 2364). Cu o prezenta de peste 30 de ani pe piata locala, compania si-a consolidat o pozitie competitiva puternica.
In anul fiscal 2024, cifra de afaceri a atins 537.238.979 RON, inregistrand o crestere de 2,5% fata de cele 524.199.356 RON raportate in 2023. Aceasta evolutie pozitiva a veniturilor comerciale indica o cerere stabila pentru produsele companiei, sustinuta probabil de activitatea din sectorul constructiilor rezidentiale si comerciale din Romania.
Cu toate acestea, profitul net a inregistrat o scadere semnificativa de 27,4%, de la 23.635.113 RON in 2023 la 17.163.378 RON in 2024. Marja de profit s-a comprimat de la 4,51% la 3,19%, ceea ce sugereaza o crestere a costurilor operationale mai rapida decat cresterea veniturilor. Cheltuielile totale au crescut cu 4.581.837 RON, in timp ce veniturile totale au ramas practic constante (541.945.884 RON fata de 541.591.454 RON). Aceasta comprimare a marjei poate fi atribuita cresterii costurilor cu materii prime, energie sau forta de munca - compania a angajat 19 persoane suplimentare, ajungand la 311 angajati.
Structura bilantiera ramane solida. Capitalurile proprii au crescut cu 8,6%, de la 198.771.491 RON la 215.934.869 RON, reflectand reinvestirea profiturilor in afacere. Concomitent, datoriile totale s-au redus substantial cu 18,1%, de la 97.364.808 RON la 79.717.194 RON, ceea ce a imbunatatit rata de indatorare de la 32,83% la 26,95%. Aceasta dezindatorire agresiva este un semnal pozitiv de prudenta financiara.
Activele totale s-au mentinut relativ stabile la 295.785.527 RON, cu o usoara crestere a activelor imobilizate (+1,9%), indicand investitii continue in capacitatea productiva. Numerarul disponibil s-a dublat, de la 2.025.375 RON la 4.637.825 RON, imbunatatind lichiditatea imediata, desi ramane la un nivel modest raportat la dimensiunea afacerii.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a scazut de la 11,89% la 7,95%, reflectand in principal declinul profitului net. Desi aceasta valoare este sub nivelul anului anterior, ramane acceptabila pentru sectorul industrial.
Productivitatea per angajat se situeaza la aproximativ 1.727.457 RON cifra de afaceri per salariat, un nivel ridicat care confirma eficienta operationala a companiei. Scorul financiar de 85 din 100 reflecta un profil de risc scazut si o sanatate financiara buna.
In concluzie, Baumit Romania traverseaza o perioada de consolidare - cu venituri in crestere moderata, dar cu presiuni pe marje. Strategia de reducere a datoriilor si de crestere a capitalurilor proprii pozitioneaza compania favorabil pentru perioadele urmatoare.
In anul fiscal 2024, cifra de afaceri a atins 537.238.979 RON, inregistrand o crestere de 2,5% fata de cele 524.199.356 RON raportate in 2023. Aceasta evolutie pozitiva a veniturilor comerciale indica o cerere stabila pentru produsele companiei, sustinuta probabil de activitatea din sectorul constructiilor rezidentiale si comerciale din Romania.
Cu toate acestea, profitul net a inregistrat o scadere semnificativa de 27,4%, de la 23.635.113 RON in 2023 la 17.163.378 RON in 2024. Marja de profit s-a comprimat de la 4,51% la 3,19%, ceea ce sugereaza o crestere a costurilor operationale mai rapida decat cresterea veniturilor. Cheltuielile totale au crescut cu 4.581.837 RON, in timp ce veniturile totale au ramas practic constante (541.945.884 RON fata de 541.591.454 RON). Aceasta comprimare a marjei poate fi atribuita cresterii costurilor cu materii prime, energie sau forta de munca - compania a angajat 19 persoane suplimentare, ajungand la 311 angajati.
Structura bilantiera ramane solida. Capitalurile proprii au crescut cu 8,6%, de la 198.771.491 RON la 215.934.869 RON, reflectand reinvestirea profiturilor in afacere. Concomitent, datoriile totale s-au redus substantial cu 18,1%, de la 97.364.808 RON la 79.717.194 RON, ceea ce a imbunatatit rata de indatorare de la 32,83% la 26,95%. Aceasta dezindatorire agresiva este un semnal pozitiv de prudenta financiara.
Activele totale s-au mentinut relativ stabile la 295.785.527 RON, cu o usoara crestere a activelor imobilizate (+1,9%), indicand investitii continue in capacitatea productiva. Numerarul disponibil s-a dublat, de la 2.025.375 RON la 4.637.825 RON, imbunatatind lichiditatea imediata, desi ramane la un nivel modest raportat la dimensiunea afacerii.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a scazut de la 11,89% la 7,95%, reflectand in principal declinul profitului net. Desi aceasta valoare este sub nivelul anului anterior, ramane acceptabila pentru sectorul industrial.
Productivitatea per angajat se situeaza la aproximativ 1.727.457 RON cifra de afaceri per salariat, un nivel ridicat care confirma eficienta operationala a companiei. Scorul financiar de 85 din 100 reflecta un profil de risc scazut si o sanatate financiara buna.
In concluzie, Baumit Romania traverseaza o perioada de consolidare - cu venituri in crestere moderata, dar cu presiuni pe marje. Strategia de reducere a datoriilor si de crestere a capitalurilor proprii pozitioneaza compania favorabil pentru perioadele urmatoare.
Puncte forte
- Structura financiara solida cu capitaluri proprii de 215.934.869 RON si o rata de indatorare scazuta de doar 26,95%, in scadere fata de 32,83% in anul precedent.
- Cifra de afaceri in crestere cu 2,5% la peste 537 milioane RON, demonstrand rezilienta comerciala si cerere stabila pentru produsele companiei.
- Reducerea semnificativa a datoriilor totale cu 18,1% (de la 97.364.808 RON la 79.717.194 RON), reflectand o strategie de dezindatorire prudenta.
- Productivitate ridicata per angajat de aproximativ 1,73 milioane RON cifra de afaceri per salariat si investitii continue in capacitatea productiva.
Factori de risc
- Scaderea semnificativa a profitabilitatii - marja de profit a coborat de la 4,51% la 3,19%, iar profitul net s-a redus cu 27,4%, semnalând presiuni crescute pe costurile operationale.
- Nivel scazut de numerar disponibil (4.637.825 RON) raportat la dimensiunea afacerii de peste 537 milioane RON, ceea ce poate limita flexibilitatea financiara in cazul unor socuri neasteptate.
- Dependenta de ciclul constructiilor din Romania - orice incetinire a sectorului imobiliar sau a investitiilor in infrastructura ar putea afecta direct cererea pentru produsele Baumit.
Informatii Companie:
CUI: 7568475
Cod CAEN: 2364
Anul înființării: 1995
Contact:
Adresă: B-dul Iuliu Maniu, Nr. 600a
Telefon:
Fax: 0213500103
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea mortarului
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 537.238.979 | 524.199.356 | 518.689.960 | 408.903.002 | 334.544.385 | 299.104.646 |
| Venituri totale | 541.945.884 | 541.591.454 | 537.391.926 | 413.168.139 | 339.280.759 | 301.386.302 |
| Cheltuieli totale | 519.669.614 | 515.087.777 | 504.405.100 | 381.381.062 | 314.724.489 | 283.919.925 |
| Profit net | 17.163.378 | 23.635.113 | 30.578.825 | 27.840.292 | 21.403.141 | 15.761.290 |
| Total active | 295.785.527 | 296.610.464 | 268.272.670 | 249.231.895 | 202.758.859 | 199.145.366 |
| Total datorii | 79.717.194 | 97.364.808 | 87.470.485 | 89.780.610 | 56.895.050 | 65.306.195 |
| Capitaluri proprii | 215.934.869 | 198.771.491 | 180.108.778 | 158.809.952 | 145.239.662 | 133.299.464 |
| Casa si conturi banci | 4.637.825 | 2.025.375 | 5.803.769 | 4.241.785 | 8.526.487 | 4.535.985 |
| Nr. angajati | 311 | 292 | 284 | 273 | 264 | 220 |
| Capital subscris | 13.165.028 | 13.165.028 | 13.165.028 | 13.165.028 | 13.165.028 | 13.164.150 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.