Ben Resources SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre BEN RESOURCES SRL și Nr. Registrul Comerțului J24/658/2003. Sediul social se află pe Str. Forestierului,...
Locație: Baia Sprie, Maramures
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre BEN RESOURCES SRL și Nr. Registrul Comerțului J24/658/2003. Sediul social se află pe Str. Forestierului, nr. 175E, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0788216206. Alege BEN RESOURCES SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Ben Resources SRL este o companie matura din domeniul comertului cu ridicata de piese auto, cu o cifra de afaceri de peste 213 milioane RON in 2024 si un randament al capitalurilor proprii de 21,74%, dar cu o rata de indatorare ridicata de 67,58% care necesita monitorizare atenta.
Ben Resources SRL, infiintata in 2003 si cu sediul in Baia Sprie, judetul Maramures, opereaza in sectorul comertului cu ridicata de piese si accesorii auto (CAEN 4531). Cu peste doua decenii de activitate, compania s-a dezvoltat de la un capital social de 100.000 RON la capitaluri proprii de 45.047.024 RON, demonstrand o crestere organica consistenta.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 213.169.655 RON, cu venituri totale de 215.008.472 RON. Diferenta de aproximativ 1.839.000 RON intre veniturile totale si cifra de afaceri sugereaza existenta unor venituri financiare sau extraordinare modeste, ceea ce indica faptul ca activitatea operationala este principala sursa de venit.
Profitul net de 9.792.202 RON corespunde unei marje de profit de 4,59%. Aceasta marja este tipica pentru sectorul comertului cu ridicata, unde volumele mari compenseaza marjele unitare reduse. Cheltuielile totale de 203.910.733 RON reprezinta 94,8% din veniturile totale, lasand un spatiu limitat pentru absorbtia eventualelor socuri de cost.
Din perspectiva eficientei, productivitatea per angajat este remarcabila. Cu doar 58 de angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 3.675.000 RON per salariat si un profit net de circa 169.000 RON per salariat - valori excelente pentru domeniu. Acest lucru sugereaza o operatiune bine optimizata, cu procese logistice eficiente.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 21,74% este un indicator puternic, semnificativ peste media sectorului. Acest nivel de ROE arata ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament atractiv, ceea ce face compania interesanta din perspectiva investitiilor.
Structura bilantiera releva insa cateva puncte de atentie. Activele totale de 138.948.636 RON sunt finantate preponderent din datorii - 93.901.612 RON, adica o rata de indatorare de 67,58%. Activele circulante de 115.825.939 RON domina bilantul (83% din total), ceea ce este normal pentru o companie de distributie care mentine stocuri importante. Totusi, numerarul disponibil de doar 712.902 RON este foarte scazut raportat la dimensiunea operatiunilor - reprezinta sub 0,34% din cifra de afaceri. Aceasta situatie poate crea vulnerabilitati in cazul unor intarzieri la incasari sau al unor nevoi neprevazute de lichiditate.
Rotatia activelor de 1,53x (cifra de afaceri raportata la active totale) confirma o utilizare eficienta a resurselor. Scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie solida, cu performante bune, dar cu riscuri structurale legate de gradul de indatorare.
In concluzie, Ben Resources SRL este un jucator relevant pe piata distributiei de piese auto din Romania, cu o echipa redusa dar extrem de productiva si un model de business validat de peste 20 de ani de activitate.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 213.169.655 RON, cu venituri totale de 215.008.472 RON. Diferenta de aproximativ 1.839.000 RON intre veniturile totale si cifra de afaceri sugereaza existenta unor venituri financiare sau extraordinare modeste, ceea ce indica faptul ca activitatea operationala este principala sursa de venit.
Profitul net de 9.792.202 RON corespunde unei marje de profit de 4,59%. Aceasta marja este tipica pentru sectorul comertului cu ridicata, unde volumele mari compenseaza marjele unitare reduse. Cheltuielile totale de 203.910.733 RON reprezinta 94,8% din veniturile totale, lasand un spatiu limitat pentru absorbtia eventualelor socuri de cost.
Din perspectiva eficientei, productivitatea per angajat este remarcabila. Cu doar 58 de angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 3.675.000 RON per salariat si un profit net de circa 169.000 RON per salariat - valori excelente pentru domeniu. Acest lucru sugereaza o operatiune bine optimizata, cu procese logistice eficiente.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 21,74% este un indicator puternic, semnificativ peste media sectorului. Acest nivel de ROE arata ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament atractiv, ceea ce face compania interesanta din perspectiva investitiilor.
Structura bilantiera releva insa cateva puncte de atentie. Activele totale de 138.948.636 RON sunt finantate preponderent din datorii - 93.901.612 RON, adica o rata de indatorare de 67,58%. Activele circulante de 115.825.939 RON domina bilantul (83% din total), ceea ce este normal pentru o companie de distributie care mentine stocuri importante. Totusi, numerarul disponibil de doar 712.902 RON este foarte scazut raportat la dimensiunea operatiunilor - reprezinta sub 0,34% din cifra de afaceri. Aceasta situatie poate crea vulnerabilitati in cazul unor intarzieri la incasari sau al unor nevoi neprevazute de lichiditate.
Rotatia activelor de 1,53x (cifra de afaceri raportata la active totale) confirma o utilizare eficienta a resurselor. Scorul financiar de 70 din 100 reflecta o companie solida, cu performante bune, dar cu riscuri structurale legate de gradul de indatorare.
In concluzie, Ben Resources SRL este un jucator relevant pe piata distributiei de piese auto din Romania, cu o echipa redusa dar extrem de productiva si un model de business validat de peste 20 de ani de activitate.
Puncte forte
- Randament excelent al capitalurilor proprii (ROE 21,74%), semnificativ peste media sectorului, indicand o utilizare eficienta a capitalului actionarilor.
- Productivitate remarcabila per angajat - circa 3.675.000 RON cifra de afaceri per salariat cu doar 58 de angajati, semn al unui model operational foarte eficient.
- Experienta si stabilitate pe piata - peste 20 de ani de activitate neintrerupta, cu crestere organica de la 100.000 RON capital social la peste 45 milioane RON capitaluri proprii.
- Structura activelor adecvata modelului de business - activele circulante de 115.826.000 RON asigura capacitatea de a mentine stocuri si de a deservi clientii in comertul cu ridicata.
Factori de risc
- Rata de indatorare ridicata de 67,58% - aproape doua treimi din active sunt finantate prin datorii, ceea ce creste vulnerabilitatea in fata cresterii dobanzilor sau a unei eventuale incetiniri economice.
- Lichiditate imediata extrem de scazuta - numerarul de doar 712.902 RON raportat la o cifra de afaceri de peste 213 milioane RON creeaza un risc semnificativ in cazul intarzierilor la incasari sau al unor plati urgente neprevazute.
- Marja de profit neta de doar 4,59% ofera un spatiu limitat de absorbtie a socurilor - cresterea costurilor de aprovizionare sau scaderea cererii ar putea eroda rapid profitabilitatea.
Informatii Companie:
CUI: 15529043
Cod CAEN: 4531
Anul înființării: 2003
Contact:
Adresă: Str. Forestierului, nr. 175E
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu ridicata de piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 213.169.655 | 173.808.944 | 142.925.235 | 122.681.181 | 86.687.106 | 76.146.445 |
| Venituri totale | 215.008.472 | 175.648.483 | 144.832.099 | 125.281.747 | 87.485.920 | 77.859.708 |
| Cheltuieli totale | 203.910.733 | 165.177.333 | 135.862.291 | 114.810.144 | 82.062.137 | 72.714.548 |
| Profit net | 9.792.202 | 9.294.180 | 7.908.347 | 9.207.141 | 4.690.997 | 4.419.678 |
| Total active | 138.948.636 | 111.120.795 | 101.210.187 | 67.764.746 | 48.998.678 | 52.765.378 |
| Total datorii | 93.901.612 | 72.865.973 | 71.501.720 | 42.806.733 | 31.689.921 | 38.568.686 |
| Capitaluri proprii | 45.047.024 | 38.254.822 | 29.708.467 | 24.958.013 | 17.308.757 | 14.196.692 |
| Casa si conturi banci | 712.902 | 1.066.853 | 692.026 | 592.997 | 244.391 | 203.211 |
| Nr. angajati | 58 | 54 | 51 | 45 | 44 | 41 |
| Capital subscris | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.