Sari la continut

Benchmark Electronics Romania SRL

Locație: Ghimbav, Brasov

Descriere:

Benchmark Electronics Romania SRL este o companie din Ghimbav, județul Brasov, specializată în fabricarea calculatoarelor si a echipamentelor periferice. Înregistrată cu CUI 16023191 și număr de ordine în Registrul Comerțului J08/2597/2003, firma oferă servicii de calitate în domeniul său de activitate.

Sediul social se află la adresa Ghimbav, Ghimbav. Pentru informații suplimentare sau colaborări, nu ezitați să ne contactați.

Analiza Financiara:

Rezumat: Benchmark Electronics Romania SRL are in 2024 o pozitie financiara stabila, cu rulaj mare, indatorare moderata si profitabilitate pozitiva. Principala prioritate pentru consolidarea performantei este imbunatatirea marjei nete prin eficienta operationala si controlul costurilor.
Benchmark Electronics Romania SRL prezinta in 2024 un profil financiar solid, specific unei companii de productie cu volum mare de activitate si marje moderate. Cifra de afaceri de 662.878.324 RON, raportata la venituri totale de 714.802.906 RON, indica o baza operationala puternica si o contributie relevanta a veniturilor totale peste nucleul comercial. Structura de costuri ramane semnificativa, cu cheltuieli totale de 692.162.569 RON, ceea ce lasa un rezultat net de 16.119.229 RON. In acest context, marja de profit net de 2,43% confirma un model de business cu rulaj mare si profitabilitate unitara relativ redusa, dar pozitiva.

Din perspectiva pozitiei bilantiere, activele totale de 388.036.468 RON sunt sustinute majoritar de active circulante de 363.193.345 RON, in timp ce activele imobilizate sunt 24.474.217 RON. Aceasta structura sugereaza un profil orientat spre operare curenta, flexibilitate in ciclul de exploatare si dependenta de managementul capitalului de lucru. Nivelul de numerar si conturi, de 53.887.777 RON, ofera un tampon de lichiditate util pentru functionarea zilnica si pentru absorbtia variatiilor de comenzi sau termene de incasare.

Pe partea de finantare, datoriile totale de 140.418.655 RON si capitalurile proprii de 239.791.866 RON contureaza un echilibru sanatos al structurii de capital. Rata indatorarii de 36,19% este moderata si, corelata cu baza de capital propriu, sustine o capacitate buna de rezilienta financiara. Capitalul subscris de 121.965.640 RON consolideaza fundatia patrimoniala a societatii.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 6,72% arata ca firma genereaza castig pentru actionari, desi la un nivel care poate fi imbunatatit prin cresterea eficientei operationale si protectia marjei nete. Cu 815 angajati, compania opereaza la o scara relevanta, iar dimensiunea organizatiei impune disciplina in controlul costurilor si productivitate constanta.

In ansamblu, datele din 2024 descriu o companie stabila, cu activitate intensa, bilant robust si risc financiar controlat. Scorul financiar de 75/100 este compatibil cu acest profil: performanta buna per ansamblu, cu principalul punct de atentie in cresterea profitabilitatii nete in raport cu volumul mare al veniturilor.
Puncte forte
  • Volum operational foarte ridicat, reflectat de cifra de afaceri de 662.878.324 RON si venituri totale de 714.802.906 RON.
  • Structura financiara echilibrata: capitaluri proprii de 239.791.866 RON si rata a indatorarii moderata, de 36,19%.
  • Lichiditate relevanta pentru operare, sustinuta de numerar si conturi de 53.887.777 RON.
  • Compania ramane profitabila, cu profit net de 16.119.229 RON si ROE pozitiv de 6,72%.
Factori de risc
  • Marja neta de 2,43% este redusa, ceea ce lasa spatiu limitat pentru absorbirea unor cresteri de costuri.
  • Cheltuielile totale de 692.162.569 RON sunt apropiate de veniturile totale, deci eficienta operationala trebuie mentinuta strict.
  • Ponderea mare a activelor circulante necesita control atent al capitalului de lucru pentru a evita presiuni pe fluxul de numerar.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 06.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 16023191
Cod CAEN: 2620
Anul înființării: 2003

Contact:

Adresă: Ghimbav
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
75/100
Bun
Activitate: Fabricarea calculatoarelor si a echipamentelor periferice
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 662.878.324 687.626.842 794.652.625 431.425.415 305.694.260 307.973.648
Venituri totale 714.802.906 781.301.801 863.938.929 456.660.537 317.535.789 323.754.606
Cheltuieli totale 692.162.569 756.333.076 817.131.910 464.899.474 314.148.570 318.499.046
Profit net 16.119.229 21.173.074 41.374.535 -8.238.937 2.618.332 4.372.103
Total active 388.036.468 402.499.943 435.360.528 363.953.222 184.061.651 188.683.354
Total datorii 140.418.655 171.954.108 229.226.432 271.579.018 83.692.674 92.437.768
Capitaluri proprii 239.791.866 223.672.637 202.499.563 90.624.985 98.863.918 96.245.586
Casa si conturi banci 53.887.777 54.087.138 27.719.733 25.463.022 37.213.333 28.472.992
Nr. angajati 815 937 907 760 674 674
Capital subscris 121.965.640 121.965.640 121.965.640 51.465.640 51.465.640 51.465.640
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Electro-Assemblies S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Valiug

Wiosun Project S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Giurgiu

Soft Xp S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Maierus

Phoenix IT SRL

Echipamente It și Electronice

Brasov

Royal Solar Production S.R.L.

Echipamente It și Electronice

Sat Clinceni, Comuna Clinceni

Miele Tehnica SRL

Echipamente It și Electronice

Feldioara

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te