Benzenpec Import Export SRL
Locație: Galati, Galati
Descriere:
În inima localității Galati din județul Galati, Benzenpec Import Export SRL oferă servicii profesionale în sectorul activitati de inchiriere si leasing cu alte masini, echipamente si bunuri tangibile. Firma noastră, identificată prin CUI 12541328, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la B-dul George Cosbuc, Nr. 257. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: Benzenpec Import Export SRL este o companie profitabilă din sectorul leasingului de echipamente, cu o cifră de afaceri de 130.878.386 RON în 2024 și un profit net de 19.180.023 RON, demonstrând o eficiență operațională remarcabilă reflectată de scorul financiar de 80/100.
Benzenpec Import Export SRL, cu sediul în Galați și activând din anul 2000, operează în domeniul închirierii și leasingului de mașini și echipamente (CAEN 7739) - un sector cu bariere ridicate de intrare și fluxuri de venituri recurente. Cei 24 de ani de activitate continuă reprezintă un avantaj competitiv semnificativ, iar datele financiare din 2024 confirmă o companie matură și bine administrată.
**Performanță financiară**
Cifra de afaceri de 130.878.386 RON, combinată cu un profit net de 19.180.023 RON, generează o marjă de profit de 14,65% - un nivel solid, superior mediei sectorului de servicii din România. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 24,91% este deosebit de impresionantă, indicând că fiecare leu investit de acționari produce aproape 25 de bani profit anual. Veniturile totale de 153.675.585 RON depășesc cifra de afaceri cu aproximativ 22.797.199 RON, sugerând venituri financiare sau din alte surse care amplifică profitabilitatea globală.
**Structura bilanțieră și independența financiară**
Totalul activelor de 115.318.323 RON prezintă un echilibru sănătos: activele imobilizate de 43.193.704 RON (37,5%) reflectă parcul de echipamente dat în leasing, în timp ce activele circulante de 71.648.131 RON (62,1%) asigură flexibilitate operațională. Capitalurile proprii de 77.008.762 RON reprezintă 66,8% din totalul activelor, o independență financiară remarcabilă față de capitalul subscris inițial de doar 100.000 RON - o multiplicare de 770 de ori prin acumularea profiturilor de-a lungul deceniilor.
**Lichiditate și solvabilitate**
Rata de îndatorare de 33,22%, cu datorii totale de 38.309.561 RON, confirmă o politică financiară prudentă. Raportul active circulante/datorii totale de aproximativ 1,87 indică o capacitate confortabilă de acoperire a obligațiilor curente. Un element ce merită atenție este numerarul disponibil de 662.982 RON, relativ modest față de dimensiunea operațiunilor, ceea ce plasează lichiditatea imediată în dependență de fluxul continuu de încasări din contractele de leasing.
**Eficiență operațională**
Cu doar 17 angajați, compania generează o cifră de afaceri de aproximativ 7.700.000 RON per angajat - un nivel excepțional, specific modelului de business bazat pe active, unde echipamentele generează venituri fără o forță de muncă intensivă. Cheltuielile totale de 131.126.342 RON, controlate la 85,4% din veniturile totale, demonstrează o gestiune riguroasă a costurilor.
**Concluzie**
Benzenpec Import Export SRL prezintă profilul financiar al unei companii mature, stabile și profitabile, cu fundamentele solide necesare pentru continuarea creșterii. Scorul de 80/100 este pe deplin justificat de indicatorii analizați.
**Performanță financiară**
Cifra de afaceri de 130.878.386 RON, combinată cu un profit net de 19.180.023 RON, generează o marjă de profit de 14,65% - un nivel solid, superior mediei sectorului de servicii din România. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 24,91% este deosebit de impresionantă, indicând că fiecare leu investit de acționari produce aproape 25 de bani profit anual. Veniturile totale de 153.675.585 RON depășesc cifra de afaceri cu aproximativ 22.797.199 RON, sugerând venituri financiare sau din alte surse care amplifică profitabilitatea globală.
**Structura bilanțieră și independența financiară**
Totalul activelor de 115.318.323 RON prezintă un echilibru sănătos: activele imobilizate de 43.193.704 RON (37,5%) reflectă parcul de echipamente dat în leasing, în timp ce activele circulante de 71.648.131 RON (62,1%) asigură flexibilitate operațională. Capitalurile proprii de 77.008.762 RON reprezintă 66,8% din totalul activelor, o independență financiară remarcabilă față de capitalul subscris inițial de doar 100.000 RON - o multiplicare de 770 de ori prin acumularea profiturilor de-a lungul deceniilor.
**Lichiditate și solvabilitate**
Rata de îndatorare de 33,22%, cu datorii totale de 38.309.561 RON, confirmă o politică financiară prudentă. Raportul active circulante/datorii totale de aproximativ 1,87 indică o capacitate confortabilă de acoperire a obligațiilor curente. Un element ce merită atenție este numerarul disponibil de 662.982 RON, relativ modest față de dimensiunea operațiunilor, ceea ce plasează lichiditatea imediată în dependență de fluxul continuu de încasări din contractele de leasing.
**Eficiență operațională**
Cu doar 17 angajați, compania generează o cifră de afaceri de aproximativ 7.700.000 RON per angajat - un nivel excepțional, specific modelului de business bazat pe active, unde echipamentele generează venituri fără o forță de muncă intensivă. Cheltuielile totale de 131.126.342 RON, controlate la 85,4% din veniturile totale, demonstrează o gestiune riguroasă a costurilor.
**Concluzie**
Benzenpec Import Export SRL prezintă profilul financiar al unei companii mature, stabile și profitabile, cu fundamentele solide necesare pentru continuarea creșterii. Scorul de 80/100 este pe deplin justificat de indicatorii analizați.
Puncte forte
- Profitabilitate ridicată și rentabilitate excelentă - Marja de profit de 14,65% și ROE de 24,91% plasează compania printre cele mai rentabile din sectorul leasingului de echipamente, generând valoare consistentă pentru acționari.
- Structură financiară solidă și independență față de creditori - Rata de îndatorare de doar 33,22% și capitaluri proprii de 77.008.762 RON (66,8% din active) asigură rezistență la șocuri economice și acces preferențial la finanțare.
- Eficiență operațională excepțională - Cu 17 angajați și o cifră de afaceri de 130.878.386 RON, productivitatea de ~7.700.000 RON per angajat demonstrează un model de business scalabil și cu costuri fixe bine controlate.
- Companie matură cu capital consolidat - 24 de ani de activitate neîntreruptă și capitaluri proprii de 770 de ori mai mari decât capitalul subscris inițial reflectă o acumulare sustenabilă de valoare și stabilitate instituțională.
Factori de risc
- Lichiditate imediată redusă - Numerarul disponibil de doar 662.982 RON față de datorii totale de 38.309.561 RON poate crea vulnerabilități în perioade de întârzieri la încasare sau de perturbări ale fluxului operațional.
- Dependență de venituri non-operaționale - Diferența de ~22.797.199 RON dintre veniturile totale și cifra de afaceri ridică semne de întrebare privind sustenabilitatea profitabilității pe termen lung, dacă aceste venituri au caracter nerecurent.
- Concentrare operațională pe personal redus - Baza de doar 17 angajați creează expunere la riscul de personal-cheie și poate limita capacitatea de răspuns rapid la oportunități sau crize operaționale.
Informatii Companie:
CUI: 12541328
Cod CAEN: 7739
Anul înființării: 2000
Contact:
Adresă: B-dul George Cosbuc, Nr. 257
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de inchiriere si leasing cu alte masini, echipamente si bunuri tangibile n.c.a.
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 130.878.386 | 103.559.751 | 9.869.956 | 8.262.778 | 9.255.735 | 14.883.320 |
| Venituri totale | 153.675.585 | 117.636.687 | 47.874.927 | 12.006.526 | 17.920.245 | 22.575.903 |
| Cheltuieli totale | 131.126.342 | 109.906.962 | 18.984.025 | 8.561.997 | 11.024.795 | 14.901.477 |
| Profit net | 19.180.023 | 6.310.018 | 24.062.119 | 3.085.679 | 5.932.034 | 6.379.331 |
| Total active | 115.318.323 | 106.685.702 | 77.641.643 | 48.784.370 | 36.655.265 | 29.845.598 |
| Total datorii | 38.309.561 | 48.955.760 | 26.221.719 | 17.926.565 | 8.850.339 | 8.432.739 |
| Capitaluri proprii | 77.008.762 | 57.729.942 | 51.419.924 | 30.857.805 | 27.804.926 | 21.412.859 |
| Casa si conturi banci | 662.982 | 1.648.127 | 6.005.434 | 1.132.554 | 4.709.425 | 1.418.724 |
| Nr. angajati | 17 | 18 | 31 | 26 | 29 | 34 |
| Capital subscris | 100.000 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.