Bmi Romania Sisteme de Învelitori S.R.L.
Locație: Sibiu, Sibiu
Descriere:
Bmi Romania Sisteme de Învelitori S.R.L. este o companie din Sibiu, județul Sibiu, specializată în fabricarea produselor din beton pentru constructii. Înregistrată cu CUI 7626665 și număr de ordine în Registrul Comerțului J32/1346/2004, firma oferă servicii de calitate în domeniul său de activitate.
Sediul social se află la adresa Cart. Turnisor,Str.Europa Unita, Nr. 5, Sibiu. Pentru informații suplimentare sau colaborări, nu ezitați să ne contactați.
Analiza Financiara:
Rezumat: BMI Romania a traversat o rasturnare financiara semnificativa in 2024, trecand de la profitabilitate la pierdere neta de 6,85 milioane RON, insa structura bilantiera solida - cu indatorare minima si capitaluri proprii de aproape 97 milioane RON - ofera companiei resursele necesare pentru redresare fara a recurge la finantare externa.
BMI Romania Sisteme de Învelitori S.R.L. este o companie cu o prezenta solida pe piata romaneasca a materialelor de constructii, activand din 1995 in domeniul fabricarii produselor din beton pentru constructii (CAEN 2361), cu sediul in Sibiu. Cu o experienta de peste 30 de ani, compania si-a construit o baza capitala semnificativa, insa datele financiare pentru exercitiul 2024 releva o deteriorare importanta a performantei operationale.
Cifra de afaceri a scazut cu aproximativ 9,3%, de la 120.743.141 RON in 2023 la 109.495.895 RON in 2024, intr-un context macroeconomic dificil pentru sectorul constructiilor. Coroborat cu o crestere a cheltuielilor totale de la 115.391.605 RON la 120.164.245 RON, acest declin a generat o inversare dramatica a rezultatelor: de la un profit net de 7.855.297 RON in 2023, compania a inregistrat o pierdere neta de 6.855.049 RON in 2024, echivalenta unei marje de profit negative de -6,26%. Cheltuielile au depasit veniturile totale cu aproximativ 6,85 milioane RON, ceea ce indica o presiune semnificativa pe structura de costuri.
Un element deosebit de ingrijorator este reducerea substantiala a efectivului de personal, de la 132 de angajati in 2023 la 85 in 2024, o scadere de 35,6%. Aceasta restructurare sugereaza eforturi de optimizare a costurilor ca raspuns la presiunile financiare, insa ridica semne de intrebare cu privire la capacitatea operationala si potentialul de crestere pe termen mediu.
Pe latura pozitiva, structura bilantiera a companiei ramane una dintre cele mai solide. Rata indatorarii de 9,65% este extrem de scazuta, reflectand o politica conservatoare de finantare si o independenta cvasicomplet fata de capitalul de imprumut. Capitalurile proprii de 96.881.432 RON reprezinta aproximativ 85% din activele totale de 113.915.841 RON, conferind companiei o rezilienta financiara considerabila. Activele circulante de 82.552.518 RON depasesc de aproape 7,5 ori datoriile totale de 10.989.898 RON, indicand o lichiditate excelenta si capacitatea clara de a onora obligatiile pe termen scurt.
ROE-ul negativ de -7,08% in 2024, comparativ cu +7,57% in 2023, ilustreaza impactul direct al pierderilor asupra randamentului capitalurilor proprii. Totusi, baza capitala puternica amortizeaza acest soc, iar compania dispune de resurse proprii pentru a-si finanta o eventuala revenire fara a recurge la indatorare suplimentara.
Scorul financiar de 55/100 reflecta aceasta situatie mixta: fundamentele bilantiere sunt solide, insa rezultatele operationale din 2024 necesita atentie si masuri de redresare. Revenirea la profitabilitate va depinde de capacitatea managementului de a alinia structura de costuri la nivelul veniturilor si de evolutia favorabila a pietei constructiilor din Romania.
Cifra de afaceri a scazut cu aproximativ 9,3%, de la 120.743.141 RON in 2023 la 109.495.895 RON in 2024, intr-un context macroeconomic dificil pentru sectorul constructiilor. Coroborat cu o crestere a cheltuielilor totale de la 115.391.605 RON la 120.164.245 RON, acest declin a generat o inversare dramatica a rezultatelor: de la un profit net de 7.855.297 RON in 2023, compania a inregistrat o pierdere neta de 6.855.049 RON in 2024, echivalenta unei marje de profit negative de -6,26%. Cheltuielile au depasit veniturile totale cu aproximativ 6,85 milioane RON, ceea ce indica o presiune semnificativa pe structura de costuri.
Un element deosebit de ingrijorator este reducerea substantiala a efectivului de personal, de la 132 de angajati in 2023 la 85 in 2024, o scadere de 35,6%. Aceasta restructurare sugereaza eforturi de optimizare a costurilor ca raspuns la presiunile financiare, insa ridica semne de intrebare cu privire la capacitatea operationala si potentialul de crestere pe termen mediu.
Pe latura pozitiva, structura bilantiera a companiei ramane una dintre cele mai solide. Rata indatorarii de 9,65% este extrem de scazuta, reflectand o politica conservatoare de finantare si o independenta cvasicomplet fata de capitalul de imprumut. Capitalurile proprii de 96.881.432 RON reprezinta aproximativ 85% din activele totale de 113.915.841 RON, conferind companiei o rezilienta financiara considerabila. Activele circulante de 82.552.518 RON depasesc de aproape 7,5 ori datoriile totale de 10.989.898 RON, indicand o lichiditate excelenta si capacitatea clara de a onora obligatiile pe termen scurt.
ROE-ul negativ de -7,08% in 2024, comparativ cu +7,57% in 2023, ilustreaza impactul direct al pierderilor asupra randamentului capitalurilor proprii. Totusi, baza capitala puternica amortizeaza acest soc, iar compania dispune de resurse proprii pentru a-si finanta o eventuala revenire fara a recurge la indatorare suplimentara.
Scorul financiar de 55/100 reflecta aceasta situatie mixta: fundamentele bilantiere sunt solide, insa rezultatele operationale din 2024 necesita atentie si masuri de redresare. Revenirea la profitabilitate va depinde de capacitatea managementului de a alinia structura de costuri la nivelul veniturilor si de evolutia favorabila a pietei constructiilor din Romania.
Puncte forte
- Rata de indatorare extrem de scazuta (9,65%), care confera stabilitate financiara ridicata si independenta fata de finantarea externa.
- Capitaluri proprii puternice (96.881.432 RON), reprezentand 85% din activele totale - o rezilienta excelenta in fata socurilor economice.
- Lichiditate foarte buna: activele circulante (82.552.518 RON) depasesc de aproximativ 7,5 ori datoriile totale (10.989.898 RON), asigurand capacitatea de plata pe termen scurt.
- Prezenta de peste 30 de ani pe piata (din 1995), cu experienta solida si brand consolidat in sectorul materialelor de constructii din Romania.
Factori de risc
- Deteriorare rapida a profitabilitatii: trecerea de la un profit net de 7.855.297 RON in 2023 la o pierdere neta de 6.855.049 RON in 2024 indica o structura de costuri care a depasit veniturile cu peste 6,8 milioane RON.
- Reducerea dramatica a fortei de munca cu 35,6% (de la 132 la 85 angajati) ridica semne de intrebare privind capacitatea operationala si sustenabilitatea activitatii pe termen mediu.
- Declinul cifrei de afaceri cu 9,3% intr-un singur an, intr-un sector al constructiilor volatil, expune compania la riscul continuarii tendintei negative daca conditiile de piata nu se imbunatatesc.
Informatii Companie:
CUI: 7626665
Cod CAEN: 2361
Anul înființării: 1995
Contact:
Adresă: Cart. Turnisor,Str.Europa Unita, Nr. 5
Telefon:
Fax: 0269229444
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea produselor din beton pentru constructii
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 109.495.895 | 120.743.141 | 160.115.817 | 135.319.908 | 118.444.812 | 116.490.585 |
| Venituri totale | 113.309.196 | 124.592.869 | 162.829.729 | 138.022.656 | 119.298.360 | 116.678.906 |
| Cheltuieli totale | 120.164.245 | 115.391.605 | 134.318.688 | 119.740.451 | 108.919.658 | 107.669.769 |
| Profit net | -6.855.049 | 7.855.297 | 24.844.547 | 15.565.578 | 8.782.806 | 7.603.734 |
| Total active | 113.915.841 | 123.371.342 | 112.255.718 | 92.878.293 | 73.315.012 | 70.104.791 |
| Total datorii | 10.989.898 | 13.663.107 | 9.569.527 | 15.489.730 | 12.337.585 | 18.461.354 |
| Capitaluri proprii | 96.881.432 | 103.736.481 | 95.881.184 | 71.036.638 | 55.471.060 | 46.688.253 |
| Casa si conturi banci | 6.049.848 | 7.715.904 | 5.501.090 | 3.661.738 | 4.154.489 | 1.736.739 |
| Nr. angajati | 85 | 132 | 146 | 145 | 146 | 150 |
| Capital subscris | 8.658.000 | 8.658.000 | 8.658.000 | 8.658.000 | 8.658.000 | 8.658.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.