Briari's Ind Sa
Descoperă toate informațiile esențiale despre BRIARI'S IND SA și Nr. Registrul Comerțului J16/2899/1992. Sediul social se află pe Str. CALEA BUCURESTI...
Locație: Doljeşti, Neamţ
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre BRIARI'S IND SA și Nr. Registrul Comerțului J16/2899/1992. Sediul social se află pe Str. CALEA BUCURESTI, nr. 2, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0251592950 sau la fax 0251410910. Alege BRIARI'S IND SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Briari's Ind Sa este o companie matura din sectorul comertului cu autovehicule, cu o pozitie financiara exceptionala in 2024 - capitalizare dominanta, lichiditate foarte ridicata si profitabilitate solida, plasand-o printre cele mai rezistente companii din segmentul sau.
Briari's Ind Sa, infiintata in 1992 si cu sediul in Doljeşti, judetul Neamt, activeaza in comertul cu autovehicule (CAEN 4519) si a inregistrat in 2024 performante financiare remarcabile, consolidate de un scor financiar de 85 din 100.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri a atins 149.952.964 RON, in timp ce veniturile totale au depasit semnificativ acest nivel, ajungand la 197.041.815 RON. Diferenta de aproximativ 47 de milioane de lei dintre veniturile totale si cifra de afaceri indica existenta unor surse suplimentare de venit in afara activitatii comerciale de baza - posibil venituri financiare, din investitii sau alte activitati conexe. Cheltuielile totale s-au ridicat la 161.505.835 RON, rezultand un profit net de 28.084.258 RON si o marja de profit net de 18,73%, un nivel excelent pentru sectorul auto.
**Structura bilantului**
Activele totale insumau 217.057.555 RON la sfarsitul anului 2024, cu o structura echilibrata: active imobilizate de 92.545.268 RON (42,6%) si active circulante de 124.283.946 RON (57,3%). Un element distinctiv este nivelul extrem de ridicat al numerarului si conturilor bancare: 82.901.319 RON, adica 66,7% din totalul activelor circulante si de 3,3 ori mai mare decat datoriile totale. Aceasta lichiditate imediata ofera companiei o rezistenta financiara deosebita in fata oricaror socuri externe.
**Structura finantarii si indatorarea**
Capitalurile proprii totalizau 191.622.501 RON, reprezentand 88,3% din activele totale - o rata de autonomie financiara exceptionala. Datoriile totale erau de doar 25.158.576 RON, rezultand o rata a indatorarii de 11,59%, practic nesemnificativa. Capital subscris de 400.000 RON reflecta pastrarea unui capital social minim in raport cu dimensiunea reala a afacerii, intreaga crestere fiind finantata organic din profituri retinute de-a lungul anilor.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE (rentabilitatea capitalului propriu) de 14,66% confirma ca managementul utilizeaza eficient capitalul actionarilor. Cu 106 angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 1.414.650 RON per angajat - o productivitate ridicata pentru sectorul comercial auto din Romania.
**Concluzie**
Briari's Ind Sa se prezinta ca o companie financiar solida, cu o structura de bilant sanatoasa, profitabila si practic fara datorii semnificative. Dupa 32 de ani de activitate, compania a reusit sa isi consolideze o pozitie de forta in sectorul sau, cu rezerve de numerar substantiale care ii permit sa abordeze cu incredere investitii viitoare sau perioade de volatilitate economica.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri a atins 149.952.964 RON, in timp ce veniturile totale au depasit semnificativ acest nivel, ajungand la 197.041.815 RON. Diferenta de aproximativ 47 de milioane de lei dintre veniturile totale si cifra de afaceri indica existenta unor surse suplimentare de venit in afara activitatii comerciale de baza - posibil venituri financiare, din investitii sau alte activitati conexe. Cheltuielile totale s-au ridicat la 161.505.835 RON, rezultand un profit net de 28.084.258 RON si o marja de profit net de 18,73%, un nivel excelent pentru sectorul auto.
**Structura bilantului**
Activele totale insumau 217.057.555 RON la sfarsitul anului 2024, cu o structura echilibrata: active imobilizate de 92.545.268 RON (42,6%) si active circulante de 124.283.946 RON (57,3%). Un element distinctiv este nivelul extrem de ridicat al numerarului si conturilor bancare: 82.901.319 RON, adica 66,7% din totalul activelor circulante si de 3,3 ori mai mare decat datoriile totale. Aceasta lichiditate imediata ofera companiei o rezistenta financiara deosebita in fata oricaror socuri externe.
**Structura finantarii si indatorarea**
Capitalurile proprii totalizau 191.622.501 RON, reprezentand 88,3% din activele totale - o rata de autonomie financiara exceptionala. Datoriile totale erau de doar 25.158.576 RON, rezultand o rata a indatorarii de 11,59%, practic nesemnificativa. Capital subscris de 400.000 RON reflecta pastrarea unui capital social minim in raport cu dimensiunea reala a afacerii, intreaga crestere fiind finantata organic din profituri retinute de-a lungul anilor.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE (rentabilitatea capitalului propriu) de 14,66% confirma ca managementul utilizeaza eficient capitalul actionarilor. Cu 106 angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 1.414.650 RON per angajat - o productivitate ridicata pentru sectorul comercial auto din Romania.
**Concluzie**
Briari's Ind Sa se prezinta ca o companie financiar solida, cu o structura de bilant sanatoasa, profitabila si practic fara datorii semnificative. Dupa 32 de ani de activitate, compania a reusit sa isi consolideze o pozitie de forta in sectorul sau, cu rezerve de numerar substantiale care ii permit sa abordeze cu incredere investitii viitoare sau perioade de volatilitate economica.
Puncte forte
- Capitalizare exceptionala - capitalurile proprii de 191.622.501 RON reprezinta 88% din activele totale, reflectand o independenta financiara totala fata de creditori si o rezistenta ridicata la riscuri externe.
- Lichiditate imediata foarte puternica - numerarul de 82.901.319 RON depaseste de 3,3 ori datoriile totale, oferind companiei o flexibilitate financiara deosebita pentru investitii sau situatii neprevazute.
- Profitabilitate solida si consistenta - marja de profit net de 18,73% si un profit net de 28.084.258 RON demonstreaza eficienta operationala ridicata intr-un sector cu marje traditionale moderate.
- Grad de indatorare minim - rata indatorarii de numai 11,59% pozitioneaza compania ca una dintre cele mai putin expuse la risc financiar din sectorul sau.
Factori de risc
- Concentrare sectoriala ridicata - activitatea exclusiva in comertul cu autovehicule (CAEN 4519) expune compania la ciclicitatea pietei auto si la eventuale restrictii legislative privind vehiculele cu emisii ridicate.
- Dependenta partiala de venituri non-operationale - diferenta de ~47 milioane RON intre veniturile totale si cifra de afaceri sugereaza o contributie semnificativa a unor surse de venit din afara activitatii de baza, care pot fi mai volatile sau nerecurente.
- Echipa operationala redusa - cu 106 angajati pentru o cifra de afaceri apropiata de 150 milioane RON, dependenta de personal-cheie este ridicata, iar eventuale fluctuatii de resurse umane pot afecta semnificativ capacitatea operationala.
Informatii Companie:
CUI: 2329485
Cod CAEN: 4519
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. CALEA BUCURESTI, nr. 2
Telefon:
Fax: 0251410910
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu alte autovehicule
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 155.774.350 | 149.952.964 | 193.397.450 | 126.695.871 | 115.660.603 | 99.598.753 | 88.014.198 |
| Venituri totale | 159.453.285 | 197.041.815 | 194.704.263 | 127.815.103 | 116.532.703 | 100.236.810 | 89.045.614 |
| Cheltuieli totale | 147.461.901 | 161.505.835 | 176.937.384 | 118.243.695 | 106.104.847 | 95.182.353 | 83.693.245 |
| Profit net | 10.171.258 | 28.084.258 | 15.203.361 | 8.278.736 | 8.964.963 | 4.223.461 | 4.430.514 |
| Total active | 210.883.854 | 217.057.555 | 199.410.811 | 153.467.789 | 140.694.179 | 141.893.020 | 116.141.652 |
| Total datorii | 29.529.007 | 25.158.576 | 68.734.793 | 36.863.181 | 27.301.581 | 36.279.662 | 13.955.578 |
| Capitaluri proprii | 181.192.521 | 191.622.501 | 129.993.882 | 116.604.608 | 113.392.598 | 105.613.358 | 102.186.074 |
| Casa si conturi banci | 77.334.292 | 82.901.319 | 54.499.083 | 36.447.739 | 34.512.187 | 32.040.817 | 31.147.039 |
| Nr. angajati | 102 | 106 | 110 | 115 | 105 | 92 | 88 |
| Capital subscris | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.