Cableteam SRL
Locație: Albesti, Mures
Descriere:
Cableteam SRL (CUI: 15193724, Reg. Com.: J26/144/2003) este partenerul dvs. de încredere pentru fabricarea altor fire si cabluri electrice si electrocasnice în zona Albesti, Mures.
Situați la Str. Calea Baratilor, Nr. 14, suntem pregătiți să răspundem nevoilor dvs. profesionale cu promptitudine și profesionalism.
Analiza Financiara:
Rezumat: Cableteam SRL este un producator de cabluri electrice si electronice cu o cifra de afaceri de peste 204 milioane RON in 2024, insa cu o profitabilitate redusa si un grad ridicat de indatorare care ridica semne de intrebare privind rezilienta financiara pe termen lung.
Cableteam SRL, cu sediul in Albesti, judetul Mures, activeaza din 2003 in sectorul de fabricare a firelor si cablurilor electrice si electronice (CAEN 2732). Cu o cifra de afaceri de 204.211.862 RON in 2024, compania se pozitioneaza ca un jucator de dimensiune medie-mare in industria sa, generand venituri totale de 204.554.564 RON.
Din perspectiva profitabilitatii, imaginea este mixta. Profitul net de 1.755.882 RON reprezinta o marja de profit de doar 0,86%, ceea ce semnaleaza o activitate operata la limita rentabilitatii. Cheltuielile totale de 202.695.063 RON consuma aproape integral veniturile, lasand un spatiu extrem de redus pentru absorbtia socurilor externe - fluctuatii de preturi la materii prime, deprecieri valutare sau scaderi ale comenzilor pot transforma rapid profitul in pierdere. Totusi, ROE-ul de 10,90% arata ca, raportat la capitalurile proprii modeste, compania inca genereaza o rentabilitate acceptabila pentru actionari.
Structura bilantiera ridica insa cele mai mari semne de ingrijorare. Activele totale de 101.318.870 RON sunt finantate in proportie de 84,10% din datorii (85.205.578 RON), lasand capitaluri proprii de numai 16.113.292 RON. Aceasta rata de indatorare este semnificativ peste nivelurile prudente din industria manufacturiera, unde pragul de 60-70% este deja considerat ridicat. In termeni practici, compania functioneaza aproape integral pe bani imprumutati, ceea ce o face vulnerabila la cresterea dobanzilor sau la restrictionarea accesului la credit.
Activele circulante de 70.169.418 RON depasesc activele imobilizate de 31.026.320 RON, ceea ce reflecta specificul activitatii de productie cu rulaj rapid al stocurilor si creantelor. Insa numerarul disponibil de numai 2.803.094 RON reprezinta mai putin de 3% din active, ceea ce indica o lichiditate imediata redusa si o dependenta accentuata de liniile de credit pentru operatiunile curente.
Cei 233 de angajati confirma caracterul productiv si intensiv in forta de munca al activitatii. Cifra de afaceri per angajat depaseste 876.000 RON, un nivel rezonabil pentru industria de cabluri, care implica procese de fabricatie relativ standardizate.
Scorul financiar de 60/100 reflecta echilibrul fragil al companiei: o activitate comerciala solida, cu venituri mari, dar cu profitabilitate minima si o structura de capital supralevierata. Perspectivele pe termen mediu depind in mod critic de capacitatea managementului de a reduce gradul de indatorare, de a imbunatati marjele prin optimizare operationala sau cresterea preturilor, si de a consolida rezervele de numerar.
Din perspectiva profitabilitatii, imaginea este mixta. Profitul net de 1.755.882 RON reprezinta o marja de profit de doar 0,86%, ceea ce semnaleaza o activitate operata la limita rentabilitatii. Cheltuielile totale de 202.695.063 RON consuma aproape integral veniturile, lasand un spatiu extrem de redus pentru absorbtia socurilor externe - fluctuatii de preturi la materii prime, deprecieri valutare sau scaderi ale comenzilor pot transforma rapid profitul in pierdere. Totusi, ROE-ul de 10,90% arata ca, raportat la capitalurile proprii modeste, compania inca genereaza o rentabilitate acceptabila pentru actionari.
Structura bilantiera ridica insa cele mai mari semne de ingrijorare. Activele totale de 101.318.870 RON sunt finantate in proportie de 84,10% din datorii (85.205.578 RON), lasand capitaluri proprii de numai 16.113.292 RON. Aceasta rata de indatorare este semnificativ peste nivelurile prudente din industria manufacturiera, unde pragul de 60-70% este deja considerat ridicat. In termeni practici, compania functioneaza aproape integral pe bani imprumutati, ceea ce o face vulnerabila la cresterea dobanzilor sau la restrictionarea accesului la credit.
Activele circulante de 70.169.418 RON depasesc activele imobilizate de 31.026.320 RON, ceea ce reflecta specificul activitatii de productie cu rulaj rapid al stocurilor si creantelor. Insa numerarul disponibil de numai 2.803.094 RON reprezinta mai putin de 3% din active, ceea ce indica o lichiditate imediata redusa si o dependenta accentuata de liniile de credit pentru operatiunile curente.
Cei 233 de angajati confirma caracterul productiv si intensiv in forta de munca al activitatii. Cifra de afaceri per angajat depaseste 876.000 RON, un nivel rezonabil pentru industria de cabluri, care implica procese de fabricatie relativ standardizate.
Scorul financiar de 60/100 reflecta echilibrul fragil al companiei: o activitate comerciala solida, cu venituri mari, dar cu profitabilitate minima si o structura de capital supralevierata. Perspectivele pe termen mediu depind in mod critic de capacitatea managementului de a reduce gradul de indatorare, de a imbunatati marjele prin optimizare operationala sau cresterea preturilor, si de a consolida rezervele de numerar.
Puncte forte
- Cifra de afaceri consistenta de peste 204 milioane RON demonstreaza o pozitie stabila pe piata si relatii comerciale consolidate in industria cablurilor electrice.
- Experienta de peste 20 de ani in sector (din 2003) si o echipa de 233 de angajati ofera capacitate de productie si know-how greu de replicat de competitorii noi.
- ROE de 10,90% indica o rentabilitate rezonabila a capitalurilor proprii, compensand partial marjele operationale reduse.
- Activele circulante (70 milioane RON) depasesc substantial activele imobilizate, reflectand flexibilitate operationala si un ciclu de conversie al activelor adaptat industriei.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 84,10% este critic de ridicata - compania este extrem de vulnerabila la cresterea costurilor de finantare sau la restrangerea accesului la credit bancar.
- Marja de profit de 0,86% nu ofera nicio zona de siguranta: orice crestere a preturilor la materii prime (cupru, aluminiu) sau scadere a comenzilor poate genera pierderi.
- Numerarul disponibil de numai 2,8 milioane RON (sub 3% din active) expune compania unui risc serios de lichiditate in cazul unor intarzieri la incasari sau plati urgente neprevazute.
Informatii Companie:
CUI: 15193724
Cod CAEN: 2732
Anul înființării: 2003
Contact:
Adresă: Str. Calea Baratilor, Nr. 14
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea altor fire si cabluri electrice si electronice
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 204.211.862 | 205.263.333 | 268.638.651 | 230.356.990 | 162.618.622 | 154.453.264 |
| Venituri totale | 204.554.564 | 206.025.384 | 270.556.234 | 238.562.540 | 166.056.867 | 167.555.590 |
| Cheltuieli totale | 202.695.063 | 205.774.033 | 270.310.334 | 237.940.176 | 166.256.966 | 167.683.588 |
| Profit net | 1.755.882 | 111.316 | -157.425 | 72.964 | -200.099 | -190.920 |
| Total active | 101.318.870 | 98.411.558 | 102.985.115 | 94.923.339 | 82.832.787 | 79.176.780 |
| Total datorii | 85.205.578 | 83.003.880 | 87.688.832 | 79.469.632 | 67.420.166 | 66.064.804 |
| Capitaluri proprii | 16.113.292 | 15.407.678 | 15.296.283 | 15.453.707 | 15.412.621 | 13.111.976 |
| Casa si conturi banci | 2.803.094 | 1.740.064 | 5.164.427 | 3.790.263 | 4.102.051 | 3.722.200 |
| Nr. angajati | 233 | 217 | 249 | 266 | 257 | 275 |
| Capital subscris | 11.955.950 | 11.955.950 | 11.955.950 | 11.955.950 | 11.955.950 | 11.955.950 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.