Cambela Beton S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre CAMBELA BETON S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J36/223/2019. Sediul social se află pe Str. SCOLII, nr....
Locație: Beidaud, Tulcea
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre CAMBELA BETON S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J36/223/2019. Sediul social se află pe Str. SCOLII, nr. 13 Bis, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege CAMBELA BETON S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Cambela Beton S.R.L. este o companie tanara din industria betonului, cu o crestere spectaculoasa a cifrei de afaceri (226 milioane RON in 2024), dar cu un grad de indatorare extrem de ridicat (87,38%) si o marja de profit modesta (3,76%), ceea ce indica o strategie agresiva de expansiune finantata predominant prin datorii.
Cambela Beton S.R.L., cu sediul in Beidaud, judetul Tulcea, activeaza in sectorul fabricarii betonului (CAEN 2363) si a reusit sa atinga, in doar cinci ani de la infiintare (2019), o cifra de afaceri de 225.957.926 RON in anul fiscal 2024. Aceasta performanta este remarcabila pentru o companie atat de tanara si reflecta o cerere sustinuta in piata constructiilor din zona.
Din perspectiva profitabilitatii, compania a inregistrat venituri totale de 227.111.110 RON si cheltuieli totale de 217.252.583 RON, generand un profit net de 8.504.332 RON. Marja de profit de 3,76% este relativ scazuta, insa se incadreaza in parametrii obisnuiti pentru industria materialelor de constructii, unde volumele mari si marjele reduse sunt norma. Diferenta mica dintre cifra de afaceri si veniturile totale (aproximativ 1.153.000 RON venituri din alte surse) indica faptul ca activitatea de baza ramane motorul principal al companiei.
Structura bilantiera ridica insa semne de intrebare. Activele totale de 141.293.081 RON sunt finantate in proportie covarsitoare prin datorii - 123.461.858 RON, ceea ce conduce la o rata a indatorarii de 87,38%. Capitalurile proprii de doar 17.831.223 RON, raportate la un capital subscris de 3.000.200 RON, arata ca firma si-a reinvestit profiturile, insa volumul datoriilor ramane disproportionat. Aceasta structura amplifica semnificativ riscul financiar, mai ales in contextul unor eventuale cresteri ale dobanzilor sau al unei incetiniri a pietei constructiilor.
Pe de alta parte, ROE-ul de 47,69% este exceptional si reflecta tocmai efectul de levier financiar - profitul generat raportat la capitalul propriu modest produce o rentabilitate spectaculoasa. Aceasta valoare trebuie insa interpretata cu precautie, fiind amplificata artificial de nivelul ridicat al datoriilor.
Lichiditatea imediata este un punct vulnerabil. Numerarul si conturile la banci de doar 1.981.687 RON, raportat la o cifra de afaceri de aproape 226 milioane RON, sugereaza ca firma opereaza cu un ciclu de conversie a numerarului foarte strans. Activele circulante de 95.777.388 RON sunt semnificative, dar probabil includ creante si stocuri cu lichiditate variabila.
Productivitatea fortei de munca este notabila - cu doar 80 de angajati, compania genereaza aproximativ 2.824.474 RON cifra de afaceri per angajat si un profit net de 106.304 RON per angajat, valori solide pentru acest sector.
In concluzie, Cambela Beton este o companie cu o crestere impresionanta si o eficienta operationala buna, dar a carei structura financiara este vulnerabila din cauza dependentei masive de finantare externa. Scorul financiar de 60 din 100 reflecta tocmai aceasta dualitate - performanta operationala puternica, dar riscuri structurale semnificative.
Din perspectiva profitabilitatii, compania a inregistrat venituri totale de 227.111.110 RON si cheltuieli totale de 217.252.583 RON, generand un profit net de 8.504.332 RON. Marja de profit de 3,76% este relativ scazuta, insa se incadreaza in parametrii obisnuiti pentru industria materialelor de constructii, unde volumele mari si marjele reduse sunt norma. Diferenta mica dintre cifra de afaceri si veniturile totale (aproximativ 1.153.000 RON venituri din alte surse) indica faptul ca activitatea de baza ramane motorul principal al companiei.
Structura bilantiera ridica insa semne de intrebare. Activele totale de 141.293.081 RON sunt finantate in proportie covarsitoare prin datorii - 123.461.858 RON, ceea ce conduce la o rata a indatorarii de 87,38%. Capitalurile proprii de doar 17.831.223 RON, raportate la un capital subscris de 3.000.200 RON, arata ca firma si-a reinvestit profiturile, insa volumul datoriilor ramane disproportionat. Aceasta structura amplifica semnificativ riscul financiar, mai ales in contextul unor eventuale cresteri ale dobanzilor sau al unei incetiniri a pietei constructiilor.
Pe de alta parte, ROE-ul de 47,69% este exceptional si reflecta tocmai efectul de levier financiar - profitul generat raportat la capitalul propriu modest produce o rentabilitate spectaculoasa. Aceasta valoare trebuie insa interpretata cu precautie, fiind amplificata artificial de nivelul ridicat al datoriilor.
Lichiditatea imediata este un punct vulnerabil. Numerarul si conturile la banci de doar 1.981.687 RON, raportat la o cifra de afaceri de aproape 226 milioane RON, sugereaza ca firma opereaza cu un ciclu de conversie a numerarului foarte strans. Activele circulante de 95.777.388 RON sunt semnificative, dar probabil includ creante si stocuri cu lichiditate variabila.
Productivitatea fortei de munca este notabila - cu doar 80 de angajati, compania genereaza aproximativ 2.824.474 RON cifra de afaceri per angajat si un profit net de 106.304 RON per angajat, valori solide pentru acest sector.
In concluzie, Cambela Beton este o companie cu o crestere impresionanta si o eficienta operationala buna, dar a carei structura financiara este vulnerabila din cauza dependentei masive de finantare externa. Scorul financiar de 60 din 100 reflecta tocmai aceasta dualitate - performanta operationala puternica, dar riscuri structurale semnificative.
Puncte forte
- Crestere exceptionala - cifra de afaceri de aproape 226 milioane RON in doar 5 ani de la infiintare, demonstrand o capacitate remarcabila de scalare in piata betonului.
- Productivitate ridicata a fortei de munca - aproximativ 2,82 milioane RON cifra de afaceri per angajat, ceea ce indica o operatiune eficienta si bine optimizata.
- ROE de 47,69% - rentabilitatea capitalului propriu este excelenta, iar profitul reinvestit a crescut capitalurile proprii de aproape 6 ori fata de capitalul subscris initial.
- Activitatea de baza solida - 99,5% din venituri provin din operatiunile principale, fara dependenta de surse de venit secundare sau nerecurente.
Factori de risc
- Grad de indatorare critic (87,38%) - datoriile de 123,5 milioane RON depasesc de 7 ori capitalurile proprii, expunand compania la riscuri majore in cazul cresterii dobanzilor sau al unei contractii a pietei constructiilor.
- Lichiditate imediata foarte scazuta - numerarul de doar 1,98 milioane RON (sub 1% din cifra de afaceri) lasa un spatiu minim de manevra in fata unor intarzieri la incasari sau a unor obligatii neasteptate.
- Marja de profit fragila (3,76%) - orice crestere a costurilor materiilor prime, energiei sau transportului poate eroda rapid profitabilitatea, mai ales in contextul unui sector cu marje structural reduse.
Informatii Companie:
CUI: 40818190
Cod CAEN: 2363
Anul înființării: 2019
Contact:
Adresă: Str. SCOLII, nr. 13 Bis
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea betonului
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 225.957.926 | 56.276.718 | 53.313.297 | 36.252.920 | 31.011.657 | 16.350.819 |
| Venituri totale | 227.111.110 | 57.487.162 | 53.451.773 | 36.304.954 | 31.011.657 | 16.350.819 |
| Cheltuieli totale | 217.252.583 | 50.172.888 | 49.060.513 | 30.166.054 | 26.973.575 | 14.983.561 |
| Profit net | 8.504.332 | 6.329.893 | 3.792.190 | 5.228.695 | 3.463.478 | 1.203.750 |
| Total active | 141.293.081 | 50.826.141 | 42.695.880 | 33.223.287 | 12.332.993 | 10.223.402 |
| Total datorii | 123.461.858 | 37.637.440 | 35.837.072 | 27.453.511 | 8.865.565 | 9.019.452 |
| Capitaluri proprii | 17.831.223 | 13.188.701 | 6.858.808 | 5.769.776 | 3.467.428 | 1.203.950 |
| Casa si conturi banci | 1.981.687 | 886.652 | 488.944 | 777.579 | 1.722.826 | 249.360 |
| Nr. angajati | 80 | 80 | 85 | 56 | 38 | 29 |
| Capital subscris | 3.000.200 | 3.000.200 | 3.000.200 | 3.000.200 | 200 | 200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.