Carmeuse Holding S.r.l.
Descoperă toate informațiile esențiale despre CARMEUSE HOLDING S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J08/2938/2004. Sediul social se află pe Str. CARIERE...
Locație: Braşov, Braşov
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre CARMEUSE HOLDING S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J08/2938/2004. Sediul social se află pe Str. CARIEREI, nr. 127 A, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege CARMEUSE HOLDING S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Carmeuse Holding S.r.l. este o companie profitabila si bine capitalizata, cu o cifra de afaceri de 210.048.136 RON in 2024, demonstrand o pozitie financiara solida in industria varului si ipsosului din Romania, cu un scor financiar de 80/100.
Carmeuse Holding S.r.l., infiintata in 2003 si cu sediul in Brasov, activeaza in sectorul fabricarii varului si ipsosului (cod CAEN 2352), un segment industrial strategic pentru industria constructiilor si a metalurgiei. Compania face parte din grupul international Carmeuse, unul dintre cei mai mari producatori de var din lume, ceea ce ii confera acces la tehnologii avansate si retele comerciale extinse.
**Performanta financiara**
In exercitiul financiar 2024, Carmeuse Holding a inregistrat o cifra de afaceri de 210.048.136 RON, iar veniturile totale au atins 223.721.453 RON. Cheltuielile totale s-au ridicat la 194.852.384 RON, rezultand un profit net de 26.326.915 RON. Marja de profit net de 12,53% este considerabila pentru o companie industriala, indicand un management eficient al costurilor de productie si distributie.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 30,47% este un indicator exceptional, semnalând ca fiecare leu investit de actionari genereaza o rentabilitate ridicata. Aceasta performanta plaseaza compania in categoria firmelor cu eficienta financiara superioara mediei din industrie.
**Structura bilantului**
Activele totale ale companiei sunt de 184.017.768 RON, dintre care activele imobilizate reprezinta 123.515.018 RON (aproximativ 67%), reflectand caracterul capital-intensiv al productiei industriale de var. Activele circulante se ridica la 60.340.083 RON.
Pe partea de finantare, capitalurile proprii de 86.412.105 RON depasesc datoriile totale de 78.909.142 RON, ceea ce indica o structura financiara echilibrata. Rata de indatorare de 42,88% se situeaza la un nivel moderat, compania mentinand un raport sanatos intre finantarea proprie si cea externa.
**Eficienta operationala**
Cu un efectiv de 204 angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 1.029.647 RON per angajat, o productivitate remarcabila pentru sectorul industrial. Aceasta eficienta sugereaza un nivel ridicat de automatizare si procese operationale optimizate.
**Lichiditate**
Un aspect care merita atentie este nivelul redus al numerarului si conturilor bancare - doar 742.779 RON, suma modesta raportat la dimensiunea companiei si la obligatiile financiare totale. Aceasta situatie poate indica fie o politica de reinvestire agresiva a disponibilitatilor, fie o dependenta de linii de credit pentru gestionarea fluxului de numerar pe termen scurt.
**Performanta financiara**
In exercitiul financiar 2024, Carmeuse Holding a inregistrat o cifra de afaceri de 210.048.136 RON, iar veniturile totale au atins 223.721.453 RON. Cheltuielile totale s-au ridicat la 194.852.384 RON, rezultand un profit net de 26.326.915 RON. Marja de profit net de 12,53% este considerabila pentru o companie industriala, indicand un management eficient al costurilor de productie si distributie.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 30,47% este un indicator exceptional, semnalând ca fiecare leu investit de actionari genereaza o rentabilitate ridicata. Aceasta performanta plaseaza compania in categoria firmelor cu eficienta financiara superioara mediei din industrie.
**Structura bilantului**
Activele totale ale companiei sunt de 184.017.768 RON, dintre care activele imobilizate reprezinta 123.515.018 RON (aproximativ 67%), reflectand caracterul capital-intensiv al productiei industriale de var. Activele circulante se ridica la 60.340.083 RON.
Pe partea de finantare, capitalurile proprii de 86.412.105 RON depasesc datoriile totale de 78.909.142 RON, ceea ce indica o structura financiara echilibrata. Rata de indatorare de 42,88% se situeaza la un nivel moderat, compania mentinand un raport sanatos intre finantarea proprie si cea externa.
**Eficienta operationala**
Cu un efectiv de 204 angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 1.029.647 RON per angajat, o productivitate remarcabila pentru sectorul industrial. Aceasta eficienta sugereaza un nivel ridicat de automatizare si procese operationale optimizate.
**Lichiditate**
Un aspect care merita atentie este nivelul redus al numerarului si conturilor bancare - doar 742.779 RON, suma modesta raportat la dimensiunea companiei si la obligatiile financiare totale. Aceasta situatie poate indica fie o politica de reinvestire agresiva a disponibilitatilor, fie o dependenta de linii de credit pentru gestionarea fluxului de numerar pe termen scurt.
Puncte forte
- Profitabilitate solida cu o marja neta de 12,53% si un ROE exceptional de 30,47%, demonstrand eficienta ridicata in utilizarea capitalului propriu.
- Structura financiara echilibrata - capitalurile proprii (86.412.105 RON) depasesc datoriile totale (78.909.142 RON), asigurand o independenta financiara sanatoasa.
- Productivitate per angajat ridicata de aproximativ 1.029.647 RON cifra de afaceri per salariat, reflectand procese operationale eficiente.
- Pozitie strategica ca parte a grupului international Carmeuse, oferind acces la resurse, tehnologii si piete la nivel global.
Factori de risc
- Lichiditate imediata scazuta - numerarul disponibil de doar 742.779 RON este nesemnificativ in raport cu datoriile totale de 78.909.142 RON, ceea ce poate genera vulnerabilitati in cazul unor presiuni financiare neprevazute.
- Grad ridicat de imobilizare a activelor (67% din totalul activelor), caracteristic industriilor capital-intensive, limiteaza flexibilitatea financiara si capacitatea de adaptare rapida la schimbarile de piata.
- Dependenta de evolutia industriei constructiilor si a productiei de otel, sectoare ciclice care pot afecta semnificativ cererea de var si implicit rezultatele financiare ale companiei.
Informatii Companie:
CUI: 15379680
Cod CAEN: 2352
Anul înființării: 2003
Contact:
Adresă: Str. CARIEREI, nr. 127 A
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea varului si ipsosului
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 210.048.136 | 281.868.941 | 318.951.143 | 230.558.205 | 204.014.565 | 194.494.032 |
| Venituri totale | 223.721.453 | 315.608.898 | 378.108.448 | 267.320.440 | 217.101.935 | 207.477.888 |
| Cheltuieli totale | 194.852.384 | 243.049.823 | 322.957.591 | 236.153.615 | 174.477.298 | 187.439.434 |
| Profit net | 26.326.915 | 63.272.095 | 48.464.995 | 26.081.070 | 36.178.776 | 17.468.395 |
| Total active | 184.017.768 | 197.025.395 | 192.570.795 | 149.324.773 | 140.258.810 | 117.786.822 |
| Total datorii | 78.909.142 | 49.163.083 | 77.980.587 | 62.176.655 | 54.623.864 | 52.235.612 |
| Capitaluri proprii | 86.412.105 | 129.165.791 | 95.893.697 | 77.428.702 | 76.347.632 | 56.692.135 |
| Casa si conturi banci | 742.779 | 12.195.598 | 10.747.888 | 225.577 | 17.956.158 | 413.208 |
| Nr. angajati | 204 | 208 | 204 | 193 | 180 | 178 |
| Capital subscris | 10.477.550 | 10.477.550 | 10.477.550 | 10.477.550 | 10.477.550 | 10.477.550 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.