Casa Auto Vâlcea S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre CASA AUTO VÂLCEA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J38/828/2008. Sediul social se află pe Str. Barajulu...
Locație: Racovita, Valcea
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre CASA AUTO VÂLCEA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J38/828/2008. Sediul social se află pe Str. Barajului, nr. 81, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0250730095. Alege CASA AUTO VÂLCEA S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Casa Auto Valcea S.R.L. este o companie regionala matura si profitabila, cu o cifra de afaceri de 110.426.578 RON si un profit net de 7.620.223 RON in 2024, sustinuta de o lichiditate solida si un ROE atractiv de 25,85%. Gradul de indatorare moderat si capitalurile proprii consolidate ii confera stabilitate, insa dependenta de activitati de distributie si concentrarea geografica reprezinta factori de risc de monitorizat.
Casa Auto Valcea S.R.L. (CUI 24256201), infiintata in 2008 si cu sediul in Racovita, judetul Valcea, activeaza in domeniul intretinerii si repararii autovehiculelor (CAEN 4520). Cu un scor financiar de 75 din 100, compania prezinta o sanatate financiara solida, confirmata de indicatorii inregistrati in exercitiul financiar 2024.
**Performanta comerciala**
Cifra de afaceri a atins 110.426.578 RON in 2024, iar veniturile totale au depasit 112.459.315 RON. Aceste valori sunt remarcabile pentru un operator regional cu 48 de angajati, ceea ce inseamna o productivitate medie de aproximativ 2.300.000 RON pe salariat - nivel care sugereaza ca activitatea companiei nu se limiteaza la reparatii auto, ci include probabil si componente semnificative de comert cu piese sau vehicule, generate sub acelasi cod CAEN.
**Rentabilitate**
Profitul net de 7.620.223 RON reprezinta o marja de 6,90% din cifra de afaceri - rezultat decent pentru industria auto, unde marjele sunt in general comprimate de costul pieselor si al fortei de munca specializate. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 25,85% este un indicator foarte atractiv, demonstrand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament substantial. Capitalurile proprii au crescut la 29.473.746 RON, fata de un capital subscris de doar 5.000.400 RON, ceea ce reflecta o politica disciplinata de reinvestire a profitului pe parcursul celor 16 ani de activitate.
**Structura bilantului**
Activele totale insumeaza 60.390.579 RON, din care 72,7% sunt active circulante (43.917.659 RON) si 27,3% active imobilizate (16.472.920 RON). Aceasta distributie este tipica pentru o companie orientata spre tranzactii comerciale rapide si servicii. Numerarul disponibil de 14.682.884 RON asigura o lichiditate imediata confortabila, acoperind aproape 47% din totalul datoriilor pe termen scurt.
**Gradul de indatorare**
Rata de indatorare de 51,19% (datorii totale de 30.916.833 RON raportat la active totale de 60.390.579 RON) se situeaza la un nivel moderat. Compania mentine un echilibru relativ intre finantarea proprie si cea externa, fara a fi expusa unui risc de supra-levier. Capitalurile proprii (29.473.746 RON) sunt aproximativ egale cu datoriile totale, ceea ce indica o structura financiara echilibrata.
**Concluzie**
Cu o cifra de afaceri de peste 110 de milioane de lei, un profit net de 7,6 milioane RON si un ROE de aproape 26%, Casa Auto Valcea S.R.L. se pozitioneaza ca un operator matur si profitabil in segmentul sau de piata. Compania beneficiaza de o baza financiara solida construita in timp si de o lichiditate buna, factori care ii asigura rezilienta in fata unor eventuale presiuni economice.
**Performanta comerciala**
Cifra de afaceri a atins 110.426.578 RON in 2024, iar veniturile totale au depasit 112.459.315 RON. Aceste valori sunt remarcabile pentru un operator regional cu 48 de angajati, ceea ce inseamna o productivitate medie de aproximativ 2.300.000 RON pe salariat - nivel care sugereaza ca activitatea companiei nu se limiteaza la reparatii auto, ci include probabil si componente semnificative de comert cu piese sau vehicule, generate sub acelasi cod CAEN.
**Rentabilitate**
Profitul net de 7.620.223 RON reprezinta o marja de 6,90% din cifra de afaceri - rezultat decent pentru industria auto, unde marjele sunt in general comprimate de costul pieselor si al fortei de munca specializate. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 25,85% este un indicator foarte atractiv, demonstrand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament substantial. Capitalurile proprii au crescut la 29.473.746 RON, fata de un capital subscris de doar 5.000.400 RON, ceea ce reflecta o politica disciplinata de reinvestire a profitului pe parcursul celor 16 ani de activitate.
**Structura bilantului**
Activele totale insumeaza 60.390.579 RON, din care 72,7% sunt active circulante (43.917.659 RON) si 27,3% active imobilizate (16.472.920 RON). Aceasta distributie este tipica pentru o companie orientata spre tranzactii comerciale rapide si servicii. Numerarul disponibil de 14.682.884 RON asigura o lichiditate imediata confortabila, acoperind aproape 47% din totalul datoriilor pe termen scurt.
**Gradul de indatorare**
Rata de indatorare de 51,19% (datorii totale de 30.916.833 RON raportat la active totale de 60.390.579 RON) se situeaza la un nivel moderat. Compania mentine un echilibru relativ intre finantarea proprie si cea externa, fara a fi expusa unui risc de supra-levier. Capitalurile proprii (29.473.746 RON) sunt aproximativ egale cu datoriile totale, ceea ce indica o structura financiara echilibrata.
**Concluzie**
Cu o cifra de afaceri de peste 110 de milioane de lei, un profit net de 7,6 milioane RON si un ROE de aproape 26%, Casa Auto Valcea S.R.L. se pozitioneaza ca un operator matur si profitabil in segmentul sau de piata. Compania beneficiaza de o baza financiara solida construita in timp si de o lichiditate buna, factori care ii asigura rezilienta in fata unor eventuale presiuni economice.
Puncte forte
- ROE de 25,85% demonstreaza o rentabilitate excelenta a capitalurilor proprii, semnaland o alocare eficienta a resurselor financiare.
- Lichiditate imediata solida: numerarul de 14.682.884 RON acopera aproape jumatate din datoriile totale, reducand riscul de insolventa pe termen scurt.
- Capitaluri proprii de 29,47 milioane RON, de aproape 6 ori mai mari decat capitalul subscris initial, reflecta o politica de retinere si reinvestire consecventa a profiturilor pe 16 ani.
- Cifra de afaceri de peste 110 milioane RON cu doar 48 de angajati indica o productivitate ridicata si un model de business scalabil pentru dimensiunea regionala a companiei.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 51,19% plaseaza compania in zona de echilibru fragil - o contractie a veniturilor sau o crestere a costurilor de finantare ar putea afecta capacitatea de rambursare.
- Productivitatea per angajat extrem de ridicata (~2,3 milioane RON/salariat) sugereaza o dependenta de activitati de trading sau distributie, expuse perturbatiilor din lantul de aprovizionare cu piese auto.
- Concentrarea geografica intr-o zona rurala (Racovita, Valcea) poate limita accesul la forta de munca specializata si la o baza de clienti diversificata pe termen lung.
Informatii Companie:
CUI: 24256201
Cod CAEN: 4520
Anul înființării: 2008
Contact:
Adresă: Str. Barajului, nr. 81
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Intretinerea si repararea autovehiculelor
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 110.426.578 | 96.349.290 | 71.699.296 | 66.257.096 | 55.396.662 | 51.576.405 |
| Venituri totale | 112.459.315 | 97.633.574 | 73.109.700 | 69.540.369 | 56.759.725 | 51.940.858 |
| Cheltuieli totale | 103.816.186 | 88.355.467 | 66.047.338 | 64.933.255 | 54.929.573 | 50.310.507 |
| Profit net | 7.620.223 | 8.487.345 | 6.331.203 | 4.009.681 | 1.588.885 | 1.387.837 |
| Total active | 60.390.579 | 52.034.294 | 29.522.764 | 23.285.097 | 23.223.357 | 28.491.208 |
| Total datorii | 30.916.833 | 26.511.409 | 15.247.755 | 12.331.078 | 14.276.599 | 21.824.561 |
| Capitaluri proprii | 29.473.746 | 25.522.885 | 14.275.009 | 10.954.019 | 8.946.758 | 6.666.647 |
| Casa si conturi banci | 14.682.884 | 10.694.012 | 2.393.865 | 6.366.972 | 927.091 | 24.510 |
| Nr. angajati | 48 | 45 | 44 | 42 | 43 | 42 |
| Capital subscris | 5.000.400 | 5.000.400 | 5.000.400 | 5.000.400 | 5.000.400 | 5.000.400 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.