Sari la continut

Celco SA

Descoperă toate informațiile esențiale despre CELCO SA și Nr. Registrul Comerțului J13/758/1991. Sediul social se află pe Sos. INDUSTRIALA, nr. 5, ofe...

Locație: Constanta, Constanta

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre CELCO SA și Nr. Registrul Comerțului J13/758/1991. Sediul social se află pe Sos. INDUSTRIALA, nr. 5, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0241630285 sau la fax 0744761303. Alege CELCO SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Celco SA este o companie solida din industria materialelor de constructii, cu o situatie financiara excelenta in 2024 - profit net de peste 54 milioane RON, marja de profit de 23,75% si un grad de indatorare extrem de scazut de doar 7,97%, reflectat si in scorul financiar de 90 din 100.
Celco SA, producator de materiale din beton pentru constructii cu sediul in Constanta, a inregistrat in anul fiscal 2024 rezultate financiare remarcabile, confirmand pozitia sa de jucator important in industria constructiilor din Romania.

Cifra de afaceri a atins 227.926.193 RON, iar veniturile totale au fost de 258.486.551 RON, ceea ce indica existenta unor venituri suplimentare de aproximativ 30.560.000 RON din alte surse (financiare, din exploatare sau extraordinare). Cheltuielile totale de 196.269.867 RON au fost gestionate eficient, generand un profit net de 54.136.623 RON. Marja de profit de 23,75% este exceptionala pentru sectorul materialelor de constructii, o industrie cu costuri ridicate de materii prime si energie, unde marjele tipice se situeaza intre 5-15%.

Din perspectiva bilantiera, Celco SA dispune de active totale de 339.640.375 RON, distribuite echilibrat intre active imobilizate (143.091.364 RON - reprezentand capacitatile de productie) si active circulante (192.223.906 RON - indicand un capital de lucru generos). Raportul dintre activele circulante si datoriile totale de 27.068.570 RON ofera un indicator de lichiditate curenta de aproximativ 7,1 - o valoare foarte ridicata care demonstreaza o capacitate excelenta de onorare a obligatiilor pe termen scurt.

Structura financiara a companiei este una extrem de conservatoare si solida. Capitalurile proprii de 301.956.958 RON reprezinta aproximativ 89% din totalul activelor, iar rata de indatorare de doar 7,97% plaseaza compania intr-o zona de risc financiar minim. Aceasta structura sugereaza ca Celco SA a finantat cresterea preponderent din resurse proprii, evitand dependenta de creditori.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 17,93% confirma o utilizare eficienta a resurselor actionarilor, in conditiile in care capitalul subscris de 19.343.507 RON a generat un profit de aproape trei ori mai mare.

Cu 260 de angajati, productivitatea muncii este notabila - cifra de afaceri per angajat de aproximativ 876.639 RON si profitul net per angajat de circa 208.218 RON indica o operatiune eficienta si bine optimizata. Aceste valori sunt semnificativ peste media industriei de constructii din Romania.

Numerarul disponibil de 7.479.197 RON, desi relativ modest raportat la dimensiunea companiei (circa 2,2% din active), nu reprezinta o ingrijorare majora avand in vedere nivelul scazut al datoriilor si lichiditatea ridicata a activelor circulante.

Scorul financiar de 90 din 100 reflecta fidel realitatea unei companii mature, profitabile si prudent gestionate, cu o istorie de peste 30 de ani pe piata romaneasca.
Puncte forte
  • Structura financiara extrem de solida, cu capitaluri proprii de 89% din active si o rata de indatorare de doar 7,97%, oferind independenta fata de creditori si rezistenta la socuri economice.
  • Marja de profit de 23,75% este exceptionala pentru industria materialelor de constructii, indicand putere de pret si eficienta operationala superioara.
  • Productivitate ridicata per angajat - cifra de afaceri de aproximativ 876.639 RON si profit de 208.218 RON per angajat demonstreaza o operatiune bine optimizata.
  • Lichiditate curenta de peste 7, cu active circulante de 192 milioane RON care acopera de peste 7 ori datoriile totale ale companiei.
Factori de risc
  • Dependenta de ciclul constructiilor - sectorul este puternic corelat cu investitiile in infrastructura si piata imobiliara, care pot fluctua semnificativ in functie de conjunctura economica si programele guvernamentale.
  • Concentrare geografica in zona Constanta, ceea ce poate limita accesul la piete din alte regiuni si expune compania la riscuri locale.
  • Numerarul disponibil relativ modest (7,5 milioane RON, circa 2,2% din active) ar putea limita capacitatea de reactie rapida la oportunitati de investitii sau la nevoi neprevazute de capital.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 24.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 1891328
Cod CAEN: 2361
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: Sos. Industriala, Nr. 5
Telefon:
Fax: 0744761303

Date financiare:

Scor financiar:
90/100
Bun
Activitate: Fabricarea produselor din beton pentru constructii
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 220.700.897 227.926.193 210.586.918 228.229.391 210.666.179 168.228.127 154.257.934
Venituri totale 262.790.573 258.486.551 237.700.099 298.011.306 224.265.422 183.751.920 169.974.950
Cheltuieli totale 203.715.620 196.269.867 174.222.584 227.236.866 153.456.386 126.864.131 117.238.716
Profit net 53.192.320 54.136.623 56.500.597 61.453.818 62.649.672 48.435.106 44.998.793
Total active 389.784.365 339.640.375 287.291.872 259.817.561 277.647.271 216.973.635 245.767.482
Total datorii 27.445.025 27.068.570 19.430.235 52.476.220 20.964.687 15.314.922 12.233.818
Capitaluri proprii 355.149.278 301.956.958 257.685.523 201.184.926 246.120.399 186.379.314 229.444.108
Casa si conturi banci 15.756.896 7.479.197 7.041.909 10.197.325 10.608.781 3.537.076 1.658.553
Nr. angajati 265 260 260 260 285 276 271
Capital subscris 19.343.507 19.343.507 19.343.507 19.343.507 19.343.507 19.343.507 19.343.507
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te