Sari la continut

Cemacon - S.a.

Descoperă toate informațiile esențiale despre CEMACON - S.A. și Nr. Registrul Comerțului J12/2466/2012. Sediul social se află pe Calea TURZII, nr. 178...

Locație: Cluj-Napoca, Cluj

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre CEMACON - S.A. și Nr. Registrul Comerțului J12/2466/2012. Sediul social se află pe Calea TURZII, nr. 178K, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0260661003 sau la fax 0260661003. Alege CEMACON - S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Cemacon S.A. este o companie financiar sanatoasa, cu profitabilitate solida si un bilant conservator dominat de capitaluri proprii, insa cu potential de imbunatatire a randamentului capitalului investit. Pozitia sa de lider in productia de ceramica pentru constructii si lichiditatea ridicata o pozitioneaza favorabil pentru investitii de expansiune sau modernizare tehnologica.
Cemacon S.A. este unul dintre principalii producatori de materiale ceramice pentru constructii din Romania, cu sediul in Cluj-Napoca si o activitate de peste trei decenii in domeniul fabricarii caramizilor, tiglelor si produselor conexe din argila arsa (CAEN 2332). Cu un scor financiar de 85 din 100, compania se pozitioneaza ca un actor solid si matur pe piata materialelor de constructii.

Din perspectiva profitabilitatii, Cemacon a inregistrat in 2024 o cifra de afaceri de 179.511.831 RON si un profit net de 20.810.596 RON, rezultand o marja de profit de 11,59% - un nivel remarcabil pentru industria producatoare, unde marjele sunt in mod traditional comprimate de costurile ridicate cu energia si materiile prime. Veniturile totale de 195.705.442 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 16,2 milioane RON, indicand prezenta unor venituri din alte surse (financiare, subventii sau vanzari de active).

Structura bilantiera reflecta o companie cu active semnificative si finantare prudenta. Activele totale se ridica la 565.584.969 RON, din care activele imobilizate reprezinta 391.132.501 RON - circa 69% din total, o proportie specifica industriilor cu capital intensiv, precum cea ceramica. Activele circulante de 170.125.547 RON includ un nivel confortabil de numerar si conturi bancare de 71.853.572 RON, ce reprezinta aproximativ 40% din activele circulante si asigura o lichiditate imediata solida.

Gradul de indatorare de doar 20,14% este unul dintre cele mai relevante puncte forte ale companiei: datoriile totale de 113.933.175 RON sunt net inferioare capitalurilor proprii de 417.802.086 RON, ceea ce confera Cemacon o rezilienta financiara ridicata in fata eventualelor turbulente economice sau cresteri ale costului finantarii. Capitalul subscris de 93.531.042 RON reprezinta doar 22% din capitalurile proprii, diferenta fiind rezerve si rezultate reportate acumulate de-a lungul anilor.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 4,98% este relativ modesta in raport cu marimea capitalului angajat, sugerand ca o parte importanta din active ar putea fi valorificate mai eficient. Aceasta este insa si o consecinta a politicii conservatoare de capitalizare adoptate de companie. Cu 280 de angajati, productivitatea per salariat se ridica la aproximativ 641.000 RON cifra de afaceri, un indicator rezonabil pentru sectorul de productie ceramica.

In ansamblu, Cemacon prezinta o sanatate financiara buna, cu o structura de capital echilibrata, profitabilitate solida si lichiditate adecvata, consolidandu-si pozitia de lider regional in industria materialelor ceramice pentru constructii.
Puncte forte
  • Rata de indatorare extrem de scazuta (20,14%) cu capitaluri proprii de 417.802.086 RON, conferind o rezilienta financiara ridicata si acces facil la finantare viitoare.
  • Marja de profit neta de 11,59% este superioara mediei sectorului de productie, reflectand un control eficient al costurilor operationale.
  • Pozitie de numerar puternica (71.853.572 RON), asigurand lichiditate imediata pentru operatiuni si investitii.
  • Scor financiar de 85/100 si peste 30 de ani de activitate continua, demonstrand stabilitate si maturitate institutionala pe piata romaneasca.
Factori de risc
  • ROE de doar 4,98% indica o eficienta relativ scazuta a utilizarii capitalului propriu, sugerand ca activele semnificative (565 milioane RON) nu genereaza randamente proportionale pentru actionari.
  • Expunere ridicata la ciclicitatea sectorului constructiilor - o incetinire a activitatii imobiliare sau reducerea investitiilor in infrastructura poate afecta direct cererea si cifra de afaceri.
  • Ponderea mare a activelor imobilizate (69% din total) limiteaza flexibilitatea operationala si creste costurile fixe, reprezentand un risc in perioadele de scadere a productiei.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 05.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 677858
Cod CAEN: 2332
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: Calea TURZII, nr. 178K
Telefon:
Fax: 0260661003

Date financiare:

Scor financiar:
90/100
Bun
Activitate: Fabricarea caramizilor, tiglelor si a altor produse pentru constructii, din argila arsa
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 179.511.831 177.204.219 224.234.662 179.327.306 127.174.282 144.792.218
Venituri totale 195.705.442 213.664.552 252.574.175 192.231.669 134.011.611 162.815.008
Cheltuieli totale 173.254.648 183.049.912 174.611.172 133.351.663 108.633.038 125.619.380
Profit net 20.810.596 31.087.727 71.858.135 54.850.949 22.535.234 34.097.571
Total active 565.584.969 578.245.533 448.403.676 309.035.961 267.311.359 253.389.651
Total datorii 113.933.175 133.899.461 49.359.279 48.961.266 63.632.605 70.660.845
Capitaluri proprii 417.802.086 405.177.645 373.996.272 237.594.556 188.662.373 166.064.660
Casa si conturi banci 71.853.572 85.257.070 133.906.529 84.218.939 51.316.456 17.659.044
Nr. angajati 280 289 286 256 249 247
Capital subscris 93.531.042 93.531.042 93.531.042 50.565.353 50.565.353 50.565.353
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te