Sari la continut

Cemrom S.a.

Descoperă toate informațiile esențiale despre CEMROM S.A. și Nr. Registrul Comerțului J29/636/2020. Sediul social se află pe Str. DRUMUL TABEREI, nr....

Locație: Campina, Prahova

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre CEMROM S.A. și Nr. Registrul Comerțului J29/636/2020. Sediul social se află pe Str. DRUMUL TABEREI, nr. 46, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0244337817 sau la fax 0244375789. Alege CEMROM S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Cemrom S.A. este o companie solida din industria cimentului, cu un scor financiar de 80/100, care a inregistrat in 2024 o cifra de afaceri de 298 milioane RON si un profit net de 44,2 milioane RON, demonstrand o performanta financiara remarcabila si o rentabilitate peste media sectorului industrial.
Cemrom S.A., cu sediul in Campulung, judetul Prahova, este o societate pe actiuni infiintata in 2007, activa in fabricarea cimentului (cod CAEN 2351). Compania opereaza intr-un sector strategic al economiei romanesti, industria materialelor de constructii fiind strans corelata cu ciclurile investitionale si cu dezvoltarea infrastructurii.

In anul fiscal 2024, Cemrom a raportat o cifra de afaceri de 298.033.178 RON, iar veniturile totale au atins 301.069.141 RON, ceea ce indica faptul ca activitatea operationala principala genereaza peste 98% din veniturile companiei. Diferenta de aproximativ 3 milioane RON provine din venituri financiare sau alte surse secundare, ceea ce reflecta o focalizare clara pe activitatea de baza.

Cheltuielile totale de 251.334.726 RON au condus la un profit net de 44.196.273 RON, echivalent cu o marja de profit de 14,83%. Aceasta marja este notabila pentru industria cimentului, un sector intensiv in capital si energie, unde marjele tind sa fie presate de costurile ridicate ale materiilor prime si ale energiei. Profitabilitatea solida sugereaza un management eficient al costurilor si o pozitie competitiva favorabila pe piata.

Din perspectiva bilantiera, activele totale de 248.331.341 RON sunt dominate de activele imobilizate (173.131.573 RON, reprezentand 69,7% din total), structura tipica pentru o companie industriala cu investitii semnificative in echipamente si capacitati de productie. Activele circulante de 74.893.356 RON ofera o baza rezonabila de lichiditate operationala, desi numerarul disponibil de doar 5.105.267 RON (2% din active) indica o politica de gestionare stricta a lichiditatilor.

Structura financiara este echilibrata: capitalurile proprii de 129.192.485 RON depasesc datoriile totale de 105.595.656 RON, rezultand o rata de indatorare de 42,52%. Aceasta valoare se incadreaza in zona confortabila, compania nefiind supraindatorata. Capitalul subscris de 21.401.400 RON a fost multiplicat de peste 6 ori in capitaluri proprii, semn al acumularii consistente de profit reinvestit de-a lungul anilor.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 34,21% este exceptionalp, depasind semnificativ media industriei si costul capitalului. Acest indicator demonstreaza ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament substantial, facand compania atractiva din perspectiva investitional.

Productivitatea fortei de munca este remarcabila: cu doar 99 de angajati, cifra de afaceri per angajat depaseste 3 milioane RON, iar profitul net per angajat se situeaza la aproximativ 446.000 RON. Aceste valori reflecta un grad ridicat de automatizare si eficienta operationala.

In concluzie, Cemrom S.A. prezinta un profil financiar robust, cu profitabilitate peste medie, o structura de capital echilibrata si o eficienta operationala remarcabila. Scorul financiar de 80 din 100 confirma soliditatea companiei, pozitionand-o ca un jucator competitiv in industria romaneasca a cimentului.
Puncte forte
  • Rentabilitate exceptionala - ROE de 34,21% si marja de profit de 14,83%, valori foarte ridicate pentru industria cimentului, un sector intensiv in capital si energie.
  • Productivitate remarcabila a fortei de munca - cifra de afaceri de peste 3 milioane RON per angajat si profit net de 446.000 RON per angajat, indicand un grad ridicat de automatizare.
  • Structura financiara echilibrata - capitalurile proprii de 129 milioane RON depasesc datoriile totale de 105 milioane RON, iar rata de indatorare de 42,52% se situeaza in zona confortabila.
  • Acumulare solida de capital - capitalul subscris de 21,4 milioane RON a fost multiplicat de peste 6 ori in capitaluri proprii, demonstrand reinvestirea consistenta a profiturilor.
Factori de risc
  • Lichiditate imediata redusa - numerarul de doar 5,1 milioane RON (2% din active) poate limita capacitatea de raspuns rapid la obligatii financiare neasteptate sau oportunitati de investitii.
  • Dependenta de ciclul constructiilor - industria cimentului este puternic corelata cu sectorul constructiilor si investitiilor in infrastructura, iar o incetinire economica sau reducerea investitiilor publice ar putea afecta semnificativ cererea.
  • Presiunea costurilor energetice si de mediu - fabricarea cimentului este intensiva energetic si supusa reglementarilor de mediu tot mai stricte (certificatele ETS), ceea ce poate eroda marjele in perioadele urmatoare.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 18.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 20796950
Cod CAEN: 2351
Anul înființării: 2007

Contact:

Adresă: Str. Drumul Taberei, Nr. 46
Telefon:
Fax: 0244375789

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Fabricarea cimentului
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 298.033.178 306.596.462 278.319.397 167.469.616 149.415.543 103.057.942
Venituri totale 301.069.141 309.313.068 280.775.166 167.893.407 150.290.797 127.513.454
Cheltuieli totale 251.334.726 265.704.048 247.990.707 139.739.608 121.082.215 94.168.120
Profit net 44.196.273 38.668.892 28.135.617 26.020.196 25.960.785 31.590.329
Total active 248.331.341 229.946.198 196.405.877 146.085.647 136.405.693 121.846.125
Total datorii 105.595.656 101.816.493 122.405.273 59.121.292 75.443.426 86.800.214
Capitaluri proprii 129.192.485 112.594.312 74.000.604 86.964.355 60.962.267 35.045.911
Casa si conturi banci 5.105.267 2.768.814 3.703.800 2.137.776 272.280 1.362.265
Nr. angajati 99 94 87 83 75 60
Capital subscris 21.401.400 21.401.400 21.401.400 18.570.800 18.570.800 18.570.800
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te