Sari la continut

Cersanit Romania S.a.

Descoperă toate informațiile esențiale despre CERSANIT ROMANIA S.A. și Nr. Registrul Comerțului J27/1/1991. Sediul social se află pe Aleea PLOPILOR, n...

Locație: Roman, Neamt

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre CERSANIT ROMANIA S.A. și Nr. Registrul Comerțului J27/1/1991. Sediul social se află pe Aleea PLOPILOR, nr. 10, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0233740416. Alege CERSANIT ROMANIA S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Cersanit Romania S.A. este un producator consolidat de obiecte sanitare ceramice, cu o pozitie financiara solida sustinuta de capitaluri proprii consistente si un nivel scazut al datoriilor, desi profitabilitatea ramane modesta in raport cu dimensiunea activelor.
Cersanit Romania S.A., cu sediul in Roman, judetul Neamt, este un jucator cu traditie in industria sanitarelor ceramice (CAEN 2342), activ din 1992. Cu un scor financiar de 80/100, compania se situeaza intr-o zona de stabilitate, insa analiza datelor aferente anului 2024 nuanteaza aceasta imagine.

**Performanta operationala**

Cifra de afaceri a atins 145.016.082 RON, iar veniturile totale au fost de 146.114.552 RON, ceea ce indica faptul ca activitatea principala de productie si comercializare reprezinta sursa cvasi-exclusiva de venit. Cheltuielile totale de 142.883.363 RON lasa un profit net de 2.874.531 RON, corespunzator unei marje de profit nete de doar 1,98%. Aceasta marja este redusa pentru sectorul industrial, sugerand presiune semnificativa pe costuri - fie din materii prime, energie sau forta de munca - element tipic industriei ceramice, intensiva in consum energetic.

**Structura bilantiera**

Activele totale de 204.072.895 RON sunt echilibrat impartite intre active imobilizate (101.371.568 RON - 49,7%) si active circulante (102.552.260 RON - 50,3%). Numerarul disponibil de 17.754.695 RON asigura o lichiditate imediata buna, acoperind aproximativ 60% din datoriile totale.

**Soliditate financiara**

Punctul forte major al companiei este structura capitalului: capitalurile proprii de 171.313.293 RON reprezinta 83,9% din totalul activelor, in vreme ce datoriile totale de 29.383.187 RON genereaza o rata a indatorarii de doar 14,40%. Aceasta structura conservatoare reflecta o politica prudenta de finantare si ofera rezilienta in fata socurilor externe.

**Eficienta utilizarii capitalului**

ROE-ul de 1,68% este scazut, indicand ca profitul generat raportat la capitalurile proprii investite este modest. Aceasta discrepanta intre soliditatea bilantiera si rentabilitate poate reflecta fie o capacitate de productie subutilizata, fie o competitie de pret intensa pe piata sanitarelor ceramice, fie efectul costurilor energetice ridicate specifice acestui sector.

**Forta de munca**

Compania opereaza cu 51 de angajati, ceea ce, raportat la o cifra de afaceri de 145 de milioane de lei, sugereaza un grad inalt de automatizare sau o intensitate ridicata a productiei per angajat - circa 2.843.453 RON cifra de afaceri per salariat. Aceasta este o valoare consistenta pentru industria manufacturiera romaneasca.

**Concluzie**

Cersanit Romania S.A. este o companie financiar stabila, cu un bilant sanatos si expunere redusa la risc financiar. Provocarea principala ramane cresterea rentabilitatii, intr-un context in care marjele operationale sunt comprimate de costurile de productie specifice sectorului ceramic.
Puncte forte
  • Rata de indatorare foarte scazuta (14,40%) cu capitaluri proprii reprezentand 83,9% din active, ceea ce confera stabilitate financiara si independenta fata de creditori.
  • Lichiditate imediata solida - numerarul de 17.754.695 RON acopera aproximativ 60% din totalul datoriilor, reducand riscul de insolventa pe termen scurt.
  • Productivitate ridicata per angajat - circa 2.843.453 RON cifra de afaceri per salariat, semn al unui proces de productie eficient si posibil automatizat.
  • Activitate principala bine definita si concentrata - veniturile din exploatare reprezinta 99,2% din veniturile totale, fara dispersie in activitati secundare riscante.
Factori de risc
  • Marja de profit neta de doar 1,98% este vulnerabila la fluctuatii ale costurilor energetice sau ale materiilor prime, industria ceramica fiind intensiva energetic - o crestere moderata a costurilor poate elimina integral profitul.
  • ROE de 1,68% semnaleaza o utilizare ineficienta a capitalului propriu considerabil (171 milioane RON), ridicand intrebari despre alocarea strategica a activelor si potentialul de crestere al afacerii.
  • Contextul macroeconomic regional (judetul Neamt) si dependenta de piata constructiilor si renovarilor pot genera volatilitate semnificativa a cererii in perioade de contractie imobiliara.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 22.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 2056601
Cod CAEN: 2342
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: Aleea Plopilor, Nr. 10
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Fabricarea de obiecte sanitare din ceramica
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 145.016.082 160.652.508 205.859.072 203.538.112 176.670.547 164.156.796
Venituri totale 146.114.552 179.548.418 215.710.717 220.131.813 184.688.176 180.416.270
Cheltuieli totale 142.883.363 184.831.414 224.445.682 220.930.081 201.386.802 196.828.172
Profit net 2.874.531 -5.282.996 -8.734.965 -798.268 -16.698.626 -16.411.902
Total active 204.072.895 210.547.363 203.220.751 211.159.337 190.570.815 203.894.848
Total datorii 29.383.187 39.201.474 49.626.342 42.326.899 205.966.097 203.460.378
Capitaluri proprii 171.313.293 167.428.160 150.560.929 159.295.895 -20.003.015 -3.302.575
Casa si conturi banci 17.754.695 30.223.507 12.071.350 21.580.147 16.562.286 11.597.709
Nr. angajati 51 209 598 657 603 720
Capital subscris 52.832.008 52.832.008 52.832.008 52.832.008 33.253.510 33.253.510
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te