Chimcomplex SA Borzesti
Locație: Onesti, Bacau
Descriere:
Chimcomplex SA Borzesti este o companie românească cu sediul în Onesti, județul Bacau.
Datele de identificare fiscală ale companiei sunt: Codul Unic de Identificare (CUI): 960322. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J04/493/1991.
Date de contact și localizare: Sediul social se află la adresa: Str. Industriilor, Nr. 3, Onesti. Telefon: 0741089126.
Pentru mai multe informații despre serviciile oferite de Chimcomplex SA Borzesti, nu ezitați să ne contactați. Suntem aici pentru a răspunde tuturor întrebărilor dumneavoastră și pentru a vă oferi soluții personalizate.
Analiza Financiara:
Rezumat: Chimcomplex SA Borzesti are in 2024 o pozitie financiara patrimoniala solida si un nivel moderat de indatorare, dar cu rentabilitate foarte redusa. Prioritatea financiara evidenta este cresterea marjelor si a eficientei pentru a transforma mai bine volumul mare de activitate in profit net.
Chimcomplex SA Borzesti prezinta in 2024 un profil de companie mare, cu o baza patrimoniala semnificativa si o activitate operationala intensa, dar cu profitabilitate foarte redusa. Cifra de afaceri de 1.495.531.942 RON si veniturile totale de 1.551.488.702 RON confirma un volum ridicat al operatiunilor, specific unui producator industrial din sectorul chimic. Totusi, cheltuielile totale de 1.531.238.524 RON absorb aproape integral veniturile, ceea ce limiteaza substantial rezultatul final.
Profitul net de 4.481.383 RON este pozitiv, dar marja de profit de 0,30% indica o capacitate redusa de a transforma vanzarile in castig net. In termeni practici, compania opereaza cu un spatiu mic de eroare intre venituri si costuri, iar orice crestere a cheltuielilor poate afecta rapid rezultatul net. ROE de 0,22% transmite acelasi mesaj: rentabilitatea capitalurilor proprii este scazuta raportat la dimensiunea bazei de capital.
Structura bilantiera este, in schimb, robusta din perspectiva capitalizarii. Activele totale sunt de 3.077.079.067 RON, iar capitalurile proprii ajung la 2.047.440.101 RON, nivel semnificativ peste datoriile totale de 974.969.755 RON. Rata indatorarii de 31,68% sustine ideea unui grad moderat de leverage si a unei dependente relativ controlate de finantarea externa. Acest aspect ofera stabilitate financiara, mai ales intr-un sector cu intensitate mare a capitalului.
Activele imobilizate de 2.567.625.843 RON reprezinta componenta dominanta a activelor, ceea ce reflecta caracterul industrial al companiei. Activele circulante sunt de 500.637.234 RON, iar numerarul si conturile de 78.831.503 RON indica existenta unui buffer de lichiditate, dar nu foarte larg raportat la scara operatiunilor. In acest context, managementul capitalului de lucru ramane esential pentru echilibrarea fluxurilor.
Per ansamblu, scorul financiar de 75/100 este coerent cu imaginea unei companii solide patrimonial si cu risc de indatorare moderat, dar cu o eficienta neta inca limitata. Directia financiara relevata de datele din 2024 sugereaza ca prioritatea principala este imbunatatirea profitabilitatii operationale, pentru ca dimensiunea veniturilor sa se reflecte mai bine in profitul net si in rentabilitatea capitalurilor proprii.
Profitul net de 4.481.383 RON este pozitiv, dar marja de profit de 0,30% indica o capacitate redusa de a transforma vanzarile in castig net. In termeni practici, compania opereaza cu un spatiu mic de eroare intre venituri si costuri, iar orice crestere a cheltuielilor poate afecta rapid rezultatul net. ROE de 0,22% transmite acelasi mesaj: rentabilitatea capitalurilor proprii este scazuta raportat la dimensiunea bazei de capital.
Structura bilantiera este, in schimb, robusta din perspectiva capitalizarii. Activele totale sunt de 3.077.079.067 RON, iar capitalurile proprii ajung la 2.047.440.101 RON, nivel semnificativ peste datoriile totale de 974.969.755 RON. Rata indatorarii de 31,68% sustine ideea unui grad moderat de leverage si a unei dependente relativ controlate de finantarea externa. Acest aspect ofera stabilitate financiara, mai ales intr-un sector cu intensitate mare a capitalului.
Activele imobilizate de 2.567.625.843 RON reprezinta componenta dominanta a activelor, ceea ce reflecta caracterul industrial al companiei. Activele circulante sunt de 500.637.234 RON, iar numerarul si conturile de 78.831.503 RON indica existenta unui buffer de lichiditate, dar nu foarte larg raportat la scara operatiunilor. In acest context, managementul capitalului de lucru ramane esential pentru echilibrarea fluxurilor.
Per ansamblu, scorul financiar de 75/100 este coerent cu imaginea unei companii solide patrimonial si cu risc de indatorare moderat, dar cu o eficienta neta inca limitata. Directia financiara relevata de datele din 2024 sugereaza ca prioritatea principala este imbunatatirea profitabilitatii operationale, pentru ca dimensiunea veniturilor sa se reflecte mai bine in profitul net si in rentabilitatea capitalurilor proprii.
Puncte forte
- Baza de capital este puternica: capitalurile proprii de 2.047.440.101 RON depasesc clar datoriile totale de 974.969.755 RON, ceea ce sustine stabilitatea financiara.
- Rata indatorarii de 31,68% indica un nivel moderat al leverage-ului si o presiune mai redusa din finantare externa.
- Compania opereaza la scara mare, cu cifra de afaceri de 1.495.531.942 RON si active totale de 3.077.079.067 RON, ceea ce ofera masa critica operationala.
Factori de risc
- Profitabilitatea este foarte scazuta: marja neta de 0,30% si profit net de 4.481.383 RON la venituri de 1.551.488.702 RON.
- ROE de 0,22% arata o utilizare limitata a capitalului propriu in generarea de randament pentru actionari.
- Ponderea ridicata a activelor imobilizate (2.567.625.843 RON) reduce flexibilitatea financiara pe termen scurt si creste dependenta de eficienta operationala.
Informatii Companie:
CUI: 960322
Cod CAEN: 2013
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Industriilor, Nr. 3
Telefon:
Fax: 0234302000
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor produse chimice anorganice, de baza
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.495.531.942 | 1.399.298.512 | 2.258.532.410 | 2.244.002.649 | 1.171.549.637 | 1.277.824.689 |
| Venituri totale | 1.551.488.702 | 1.366.632.410 | 2.415.212.137 | 2.429.025.064 | 1.278.373.716 | 1.307.321.352 |
| Cheltuieli totale | 1.531.238.524 | 1.357.807.362 | 2.103.956.984 | 1.885.964.049 | 1.164.916.341 | 1.342.503.529 |
| Profit net | 4.481.383 | 15.273.803 | 266.061.923 | 485.535.941 | 95.137.590 | -44.169.607 |
| Total active | 3.077.079.067 | 2.730.572.052 | 2.864.611.046 | 1.556.375.513 | 1.228.743.949 | 1.175.526.448 |
| Total datorii | 974.969.755 | 943.398.914 | 943.953.296 | 601.300.653 | 793.686.664 | 835.472.114 |
| Capitaluri proprii | 2.047.440.101 | 1.737.643.263 | 1.832.794.382 | 869.394.119 | 374.232.864 | 280.937.535 |
| Casa si conturi banci | 78.831.503 | 139.761.858 | 40.466.919 | 147.994.839 | 40.785.955 | 61.376.545 |
| Nr. angajati | 1540 | 1449 | 1688 | 1919 | 1926 | 2039 |
| Capital subscris | 304.907.851 | 304.907.851 | 304.907.851 | 304.907.851 | 296.504.061 | 296.504.061 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.