Cit One S.a.
Locație: Sector 6, Bucuresti
Descriere:
Bine ați venit la Cit One S.a.! Suntem o companie din Sector 6, județul Bucuresti, cu activitate în domeniul activitati de protectie si garda.
Cu sediul la Spl. Independentei, Nr. 319l, vă așteptăm să colaborăm. Date oficiale: CUI 25887340, înregistrare J40/8896/2009.
Analiza Financiara:
Rezumat: Cit One S.A. incheie anul 2024 cu rezultate financiare solide, marcate de cresterea cifrei de afaceri la 322,6 milioane RON si a profitului net la 20,6 milioane RON, simultan cu reducerea semnificativa a gradului de indatorare. Compania demonstreaza o traiectorie pozitiva si o gestionare prudenta a resurselor, confirmata de scorul financiar de 85 din 100.
Cit One S.A. este o companie de securitate si paza cu sediul in Sectorul 6, Bucuresti, infiintata in 2009 si cu un scor financiar solid de 85 din 100. Activand in codul CAEN 8010 - activitati de protectie si garda, compania s-a pozitionat ca un jucator semnificativ pe piata serviciilor de securitate din Romania, cu o forta de munca de 1.585 de angajati la finalul anului 2024.
Performanta financiara din 2024 marcheaza o evolutie remarcabila fata de exercitiul precedent. Cifra de afaceri a crescut cu aproximativ 17,7%, de la 273.987.634 RON la 322.562.999 RON, ceea ce indica o expansiune sustinuta a contractelor si a capacitatii operationale. Profitul net a inregistrat o crestere si mai accentuata, de circa 33,4%, ajungand la 20.621.011 RON, comparativ cu 15.464.669 RON in 2023. Aceasta dinamica reflecta nu doar cresterea volumului de activitate, ci si o eficientizare a costurilor operationale.
Marja de profit net s-a imbunatatit de la 5,64% la 6,39%, semnal pozitiv intr-o industrie cu marje in mod traditional moderate, specifica serviciilor intensive in forta de munca. Cheltuielile totale de 299.943.982 RON reprezinta 92,3% din veniturile totale, mentinand un echilibru acceptabil intre costuri si incasari.
Structura bilantiera a companiei a evoluat favorabil. Activele totale au crescut la 161.106.921 RON, sustinute de active imobilizate de 84.130.345 RON, care reprezinta investitii in echipamente si infrastructura necesare activitatii de securitate. Capitalurile proprii au crescut puternic, de la 57.694.096 RON la 78.315.107 RON, o crestere de 35,7%, consolidand baza proprie de finantare.
Cel mai notabil progres se inregistreaza in managementul datoriilor. Rata indatorarii a scazut semnificativ, de la 53,34% in 2023 la 41,25% in 2024, ca urmare a reducerii datoriilor totale de la 76.487.966 RON la 66.451.886 RON, concomitent cu consolidarea capitalurilor proprii. Aceasta traiectorie indica o politica financiara prudenta si o capacitate crescuta de autofinantare.
Randamentul capitalului propriu (ROE) se mentine la un nivel atractiv de 26,33%, comparabil cu 26,80% din 2023, demonstrand eficienta utilizarii resurselor proprii in generarea de profit. Numerarul disponibil de 24.777.569 RON asigura o lichiditate operationala adecvata, desi in scadere fata de 30.398.581 RON in 2023, diferenta explicabila prin finantarea cresterii activitatii.
In ansamblu, Cit One S.A. prezinta o situatie financiara sanatoasa, cu crestere organica sustinuta, reducerea gradului de indatorare si consolidarea patrimoniului propriu.
Performanta financiara din 2024 marcheaza o evolutie remarcabila fata de exercitiul precedent. Cifra de afaceri a crescut cu aproximativ 17,7%, de la 273.987.634 RON la 322.562.999 RON, ceea ce indica o expansiune sustinuta a contractelor si a capacitatii operationale. Profitul net a inregistrat o crestere si mai accentuata, de circa 33,4%, ajungand la 20.621.011 RON, comparativ cu 15.464.669 RON in 2023. Aceasta dinamica reflecta nu doar cresterea volumului de activitate, ci si o eficientizare a costurilor operationale.
Marja de profit net s-a imbunatatit de la 5,64% la 6,39%, semnal pozitiv intr-o industrie cu marje in mod traditional moderate, specifica serviciilor intensive in forta de munca. Cheltuielile totale de 299.943.982 RON reprezinta 92,3% din veniturile totale, mentinand un echilibru acceptabil intre costuri si incasari.
Structura bilantiera a companiei a evoluat favorabil. Activele totale au crescut la 161.106.921 RON, sustinute de active imobilizate de 84.130.345 RON, care reprezinta investitii in echipamente si infrastructura necesare activitatii de securitate. Capitalurile proprii au crescut puternic, de la 57.694.096 RON la 78.315.107 RON, o crestere de 35,7%, consolidand baza proprie de finantare.
Cel mai notabil progres se inregistreaza in managementul datoriilor. Rata indatorarii a scazut semnificativ, de la 53,34% in 2023 la 41,25% in 2024, ca urmare a reducerii datoriilor totale de la 76.487.966 RON la 66.451.886 RON, concomitent cu consolidarea capitalurilor proprii. Aceasta traiectorie indica o politica financiara prudenta si o capacitate crescuta de autofinantare.
Randamentul capitalului propriu (ROE) se mentine la un nivel atractiv de 26,33%, comparabil cu 26,80% din 2023, demonstrand eficienta utilizarii resurselor proprii in generarea de profit. Numerarul disponibil de 24.777.569 RON asigura o lichiditate operationala adecvata, desi in scadere fata de 30.398.581 RON in 2023, diferenta explicabila prin finantarea cresterii activitatii.
In ansamblu, Cit One S.A. prezinta o situatie financiara sanatoasa, cu crestere organica sustinuta, reducerea gradului de indatorare si consolidarea patrimoniului propriu.
Puncte forte
- Crestere puternica a cifrei de afaceri (+17,7%) si a profitului net (+33,4%) in 2024, demonstrand expansiune comerciala sustinuta si eficienta operationala in crestere.
- Reducere semnificativa a ratei indatorarii de la 53,34% la 41,25%, reflectand o politica financiara prudenta si o structura de capital din ce in ce mai solida.
- ROE atractiv de 26,33%, consistent cu anul precedent, indicand eficienta ridicata in utilizarea capitalului propriu pentru generarea de profit.
- Forta de munca de 1.585 angajati si o cifra de afaceri de peste 322 milioane RON pozitioneaza compania ca un operator major pe piata romaneasca de securitate.
Factori de risc
- Activitatea in codul CAEN 8010 este intensiva in forta de munca, expunand compania la presiuni salariale si la volatilitatea costurilor cu personalul, care pot eroda marjele in contextul cresterii salariului minim.
- Scaderea numerarului disponibil de la 30,4 milioane RON la 24,8 milioane RON poate semnala presiuni asupra lichiditatii pe termen scurt, in special in contextul unei cresteri rapide a activitatii.
- Dependenta de contracte cu clienti institutionali si corporativi expune compania la riscul de concentrare a veniturilor si la posibile intarzieri in incasarea creantelor.
Informatii Companie:
CUI: 25887340
Cod CAEN: 8010
Anul înființării: 2009
Contact:
Adresă: Spl. Independentei, Nr. 319l
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de protectie si garda
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 322.562.999 | 273.987.634 | 217.477.870 | 167.604.744 | 123.154.165 | 130.364.643 |
| Venituri totale | 325.049.417 | 275.870.356 | 219.206.765 | 168.562.708 | 123.758.966 | 131.296.619 |
| Cheltuieli totale | 299.943.982 | 257.366.117 | 217.861.516 | 159.710.071 | 129.593.765 | 119.927.596 |
| Profit net | 20.621.011 | 15.464.669 | 915.793 | 8.747.089 | -5.834.799 | 10.424.264 |
| Total active | 161.106.921 | 143.392.865 | 125.330.273 | 99.599.898 | 75.220.586 | 55.556.461 |
| Total datorii | 66.451.886 | 76.487.966 | 76.004.740 | 52.945.045 | 37.734.218 | 36.270.122 |
| Capitaluri proprii | 78.315.107 | 57.694.096 | 42.229.427 | 41.313.634 | 33.083.083 | 15.117.882 |
| Casa si conturi banci | 24.777.569 | 30.398.581 | 7.149.997 | 12.719.482 | 13.982.763 | 2.137.098 |
| Nr. angajati | 1585 | 1537 | 1432 | 1260 | 881 | 810 |
| Capital subscris | 21.270.270 | 21.270.270 | 21.270.270 | 21.270.270 | 21.270.270 | 7.090.090 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.