Sari la continut

Claus Service S.R.L.

Locație: Aiudul de Sus, Alba

Descriere:

Claus Service S.R.L. - companie activă în sectorul recuperarea materialelor reciclabile sortate, cu sediul în Aiudul de Sus, Alba.

Informații de contact și identificare:
• Adresă: Str. Gorunului, Nr. 13
• CUI: 16770405
• Registrul Comerțului: J01/988/2004

Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!

Analiza Financiara:

Rezumat: Claus Service S.R.L. inregistreaza o pierdere neta de 19.338.098 RON in 2024, cu capitaluri proprii negative si o rata de indatorare de 108%, semnaland o situatie financiara critica in pofida unei cifre de afaceri de 124.640.439 RON.
Claus Service S.R.L. este o societate cu raspundere limitata activa in domeniul recuperarii materialelor reciclabile sortate (CAEN 3832), infiintata in 2004 si avand sediul in Aiudul de Sus, judetul Alba. Cu o experienta de peste doua decenii in sectorul reciclarii, compania gestioneaza un volum substantial de activitate, insa exercitiul financiar 2024 evidentiaza dificultati majore de profitabilitate si solvabilitate.

Cifra de afaceri de 124.640.439 RON reflecta o activitate comerciala semnificativa, confirmand pozitia companiei ca jucator relevant in piata reciclarii din Romania. Cu 29 de angajati, productivitatea per salariat se situeaza la aproximativ 4.298.635 RON cifra de afaceri per persoana, sugerand un model de business intensiv in tranzactii de volum mare, specific sectorului de colectare si redistribuire a materialelor reciclabile.

Cu toate acestea, cheltuielile totale de 144.850.303 RON depasesc veniturile totale de 125.549.286 RON cu aproximativ 19.300.000 RON, generand o pierdere neta de 19.338.098 RON si o marja de profit negativa de -15,52%. Aceasta discrepanta indica probleme structurale in controlul costurilor sau in pretul de achizitie al materiilor prime secundare, o presiune frecvent intalnita in sectorul reciclarii la nivel european in ultimii ani.

Situatia bilantiera ridica semnale de alarma critice. Activele totale de 37.647.731 RON sunt structurate majoritar in active imobilizate - 21.293.929 RON, reprezentand 56,6% din total - reflectand o infrastructura fizica de productie construita in timp. Activele circulante insuma 16.353.802 RON, din care numerarul disponibil reprezinta 4.272.153 RON, oferind o capacitate de plata imediata limitata.

Punctul cel mai ingrijorator il reprezinta capitalurile proprii negative de -3.027.337 RON. Aceasta situatie apare atunci cand datoriile totale de 40.675.068 RON depasesc activele totale de 37.647.731 RON, semnificand o insolvabilitate tehnica. Rata de indatorare de 108,04% confirma ca societatea opereaza integral pe seama creditorilor, fara un tampon de capital propriu. Conform legislatiei romanesti (Legea nr. 31/1990), o companie cu capitaluri proprii negative are obligatia legala de a lua masuri de recapitalizare sau de a initia procedura de dizolvare, daca situatia persista.

ROE-ul raportat de 638,78% este un indicator distorsionat matematic, rezultat din aplicarea formulei la un numitor negativ si nu trebuie interpretat ca performanta pozitiva - valoarea este lipsita de relevanta analitica in aceste conditii.

Cadrul de reglementare al UE impune tinte nationale de reciclare crescatoare pana in 2030, ceea ce ar putea oferi oportunitati pe termen mediu pentru operatorii din sector, insa Claus Service are nevoie urgenta de redresare financiara pentru a putea beneficia de acestea. Scorul financiar de 35/100 reflecta corect realitatea: un volum de activitate relevant, dar o fragilitate financiara extrema care necesita recapitalizare, renegociere a datoriilor si revizuire profunda a structurii costurilor operationale.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri de 124.640.439 RON demonstreaza o prezenta comerciala semnificativa pe piata nationala a reciclarii, cu o productivitate ridicata per angajat de circa 4.298.635 RON, confirmand un model de business bazat pe volume mari de tranzactii.
  • Activele imobilizate de 21.293.929 RON reflecta o infrastructura fizica solida - utilaje, echipamente si instalatii - construita in cei 20 de ani de activitate neintrerupta in domeniu.
  • Disponibilitatile banesti de 4.272.153 RON ofera o capacitate imediata de plata care tempereaza partial riscul de lichiditate pe termen scurt, in ciuda pierderilor operationale.
  • Vechimea de peste 20 de ani (infiintata in 2004) si prezenta in sectorul strategic al reciclarii confera companiei un avantaj de pozitionare pe o piata cu cerere structurala in crestere impusa de reglementarile UE.
Factori de risc
  • Capitalurile proprii negative de -3.027.337 RON si rata de indatorare de 108,04% semnalizeaza insolvabilitate tehnica, cu obligatii legale de recapitalizare conform Legii nr. 31/1990 - absenta masurilor corective poate conduce la declansarea procedurii de dizolvare sau insolventa.
  • Pierderea neta de 19.338.098 RON si marja negativa de -15,52% indica un model operational nesustenabil in care cheltuielile depasesc structural veniturile cu aproximativ 15%, punand sub semnul intrebarii continuitatea activitatii fara interventii radicale de restructurare.
  • Dependenta totala de finantarea prin datorii (40.675.068 RON datorii versus capitaluri proprii negative) expune compania la riscul retragerii liniilor de credit de catre banci sau al blocajelor in lantul de furnizori, ceea ce ar putea genera o criza de lichiditate rapida.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 29.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 16770405
Cod CAEN: 3832
Anul înființării: 2004

Contact:

Adresă: Str. Gorunului, Nr. 13
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
35/100
Slab
Activitate: Recuperarea materialelor reciclabile sortate
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 124.640.439 132.550.262 129.201.136 126.082.522 56.753.797 72.167.351
Venituri totale 125.549.286 132.602.236 130.107.285 128.032.509 57.156.779 79.563.865
Cheltuieli totale 144.850.303 131.501.009 118.342.814 109.435.401 55.360.215 74.523.912
Profit net -19.338.098 959.704 10.353.706 16.126.484 1.548.388 4.298.077
Total active 37.647.731 111.803.663 59.346.304 40.096.919 24.528.291 21.886.363
Total datorii 40.675.068 91.171.433 35.271.385 20.210.094 12.522.222 3.970.705
Capitaluri proprii -3.027.337 20.632.230 24.074.919 19.886.825 12.006.069 13.754.210
Casa si conturi banci 4.272.153 4.438.574 4.310.331 951.878 873.199 101.875
Nr. angajati 29 30 28 27 35 46
Capital subscris 1.000.200 1.000.200 1.000.200 200 200 200
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Ciairent Prod SRL

Salubrizare și Deșeuri

Filipestii de Targ

Gurbediu Recycling S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Tinca

Elyremat S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Frumosu

Atti Reciclări S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Toplita

Byomay Reciclare S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Alexandru cel Bun

Gdi Electric Cab S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Babeni

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te