Coficab Ploiești SRL
Locație: Aricestii Rahtivani, Prahova
Descriere:
Căutați servicii de fabricarea altor fire si cabluri electrice si electrocasnice în Aricestii Rahtivani? Coficab Ploiești SRL este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Prahova, compania noastră (CUI 29965557) vă stă la dispoziție.
Vizitați-ne la Aricestii Rahtivani, Nr. Fn sau contactați-ne pentru mai multe detalii.
Analiza Financiara:
Rezumat: Coficab Ploiești SRL prezintă în 2024 o poziție financiară solidă, cu profitabilitate bună, rentabilitate ridicată a capitalurilor proprii și îndatorare controlată. Principala zonă de monitorizat rămâne lichiditatea imediată raportată la dimensiunea operațiunilor.
Coficab Ploiești SRL (CUI 29965557), activă din 2012 în CAEN 2732, prezintă în 2024 un profil financiar solid, susținut de volum mare de activitate și profitabilitate bună. Compania a raportat o cifră de afaceri de 996.655.839 RON și venituri totale de 1.059.635.339 RON, cu cheltuieli totale de 948.516.852 RON. Diferența dintre venituri și cheltuieli susține un profit net de 99.363.657 RON, ceea ce confirmă o capacitate bună de monetizare a activității operaționale la scară mare.
Marja de profit de 9,97% este sănătoasă pentru o companie industrială de producție, indicând că societatea păstrează o parte relevantă din venituri după acoperirea costurilor. În paralel, ROE de 31,50% arată o utilizare foarte eficientă a capitalurilor proprii, respectiv o rentabilitate ridicată pentru acționari raportat la baza de capital existentă. Raportat la capitalul subscris de 8.700.000 RON, nivelul capitalurilor proprii de 315.475.010 RON semnalează consolidare financiară semnificativă în timp.
Structura bilanțieră este echilibrată. Activele totale sunt de 575.812.061 RON, din care active imobilizate de 214.057.231 RON și active circulante de 361.457.913 RON. Ponderea importantă a activelor circulante sugerează flexibilitate operațională și susținere pentru ciclul curent al activității. Numerarul și conturile, de 21.376.379 RON, reprezintă o rezervă de lichiditate utilă, dar relativ moderată în raport cu dimensiunea business-ului.
Pe partea de finanțare, datoriile totale sunt de 258.886.656 RON, iar rata îndatorării este de 44,96%, nivel care indică un grad de levier controlabil și sub praguri care ar sugera stres financiar ridicat. Capitalurile proprii de 315.475.010 RON depășesc datoriile totale, ceea ce oferă stabilitate și capacitate de absorbție a unor șocuri operaționale.
Cu 304 angajați, compania operează la o scară relevantă pentru sectorul de fabricație cabluri. Coroborând dimensiunea veniturilor, profitul net, marja de profit și ROE, scorul financiar de 75/100 este susținut de indicatori efectivi buni. În ansamblu, Coficab Ploiești SRL arată în 2024 un echilibru favorabil între creștere, profitabilitate și disciplină financiară, cu principalele puncte de atenție în zona lichidității imediate și a menținerii controlului costurilor într-un sector intensiv operațional.
Marja de profit de 9,97% este sănătoasă pentru o companie industrială de producție, indicând că societatea păstrează o parte relevantă din venituri după acoperirea costurilor. În paralel, ROE de 31,50% arată o utilizare foarte eficientă a capitalurilor proprii, respectiv o rentabilitate ridicată pentru acționari raportat la baza de capital existentă. Raportat la capitalul subscris de 8.700.000 RON, nivelul capitalurilor proprii de 315.475.010 RON semnalează consolidare financiară semnificativă în timp.
Structura bilanțieră este echilibrată. Activele totale sunt de 575.812.061 RON, din care active imobilizate de 214.057.231 RON și active circulante de 361.457.913 RON. Ponderea importantă a activelor circulante sugerează flexibilitate operațională și susținere pentru ciclul curent al activității. Numerarul și conturile, de 21.376.379 RON, reprezintă o rezervă de lichiditate utilă, dar relativ moderată în raport cu dimensiunea business-ului.
Pe partea de finanțare, datoriile totale sunt de 258.886.656 RON, iar rata îndatorării este de 44,96%, nivel care indică un grad de levier controlabil și sub praguri care ar sugera stres financiar ridicat. Capitalurile proprii de 315.475.010 RON depășesc datoriile totale, ceea ce oferă stabilitate și capacitate de absorbție a unor șocuri operaționale.
Cu 304 angajați, compania operează la o scară relevantă pentru sectorul de fabricație cabluri. Coroborând dimensiunea veniturilor, profitul net, marja de profit și ROE, scorul financiar de 75/100 este susținut de indicatori efectivi buni. În ansamblu, Coficab Ploiești SRL arată în 2024 un echilibru favorabil între creștere, profitabilitate și disciplină financiară, cu principalele puncte de atenție în zona lichidității imediate și a menținerii controlului costurilor într-un sector intensiv operațional.
Puncte forte
- Profitabilitate robustă la scară mare: profit net de 99.363.657 RON la venituri totale de 1.059.635.339 RON, cu marjă de profit de 9,97%.
- Rentabilitate foarte bună a capitalului propriu, evidențiată de ROE de 31,50%, semn că resursele acționarilor sunt utilizate eficient.
- Structură financiară echilibrată: capitalurile proprii de 315.475.010 RON depășesc datoriile de 258.886.656 RON, iar rata îndatorării de 44,96% rămâne gestionabilă.
Factori de risc
- Numerarul de 21.376.379 RON este relativ redus comparativ cu volumul activității, ceea ce poate limita flexibilitatea pe termen scurt în scenarii de volatilitate.
- Modelul de afaceri industrial presupune presiune continuă pe costuri, iar menținerea marjei de 9,97% depinde de controlul strict al cheltuielilor totale de 948.516.852 RON.
Informatii Companie:
CUI: 29965557
Cod CAEN: 2732
Anul înființării: 2012
Contact:
Adresă: Aricestii Rahtivani, Nr. Fn
Telefon:
Fax: 0372133985
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor fire si cabluri electrice si electronice
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 996.655.839 | 1.083.312.980 | 901.819.581 | 630.037.302 | 552.621.062 | 669.896.282 |
| Venituri totale | 1.059.635.339 | 1.127.118.437 | 926.450.148 | 662.532.121 | 559.437.566 | 679.468.498 |
| Cheltuieli totale | 948.516.852 | 1.049.806.675 | 898.798.725 | 633.131.893 | 533.495.259 | 648.877.813 |
| Profit net | 99.363.657 | 65.195.551 | 23.313.964 | 25.111.516 | 21.655.571 | 25.331.673 |
| Total active | 575.812.061 | 528.032.198 | 550.495.759 | 454.876.648 | 435.619.588 | 417.685.726 |
| Total datorii | 258.886.656 | 260.708.593 | 324.264.874 | 250.826.167 | 255.552.423 | 246.926.352 |
| Capitaluri proprii | 315.475.010 | 265.819.353 | 225.486.302 | 202.622.133 | 177.510.617 | 147.826.583 |
| Casa si conturi banci | 21.376.379 | 31.705.883 | 32.985.582 | 29.708.896 | 26.601.770 | 12.918.837 |
| Nr. angajati | 304 | 339 | 281 | 307 | 293 | 264 |
| Capital subscris | 8.700.000 | 8.700.000 | 8.700.000 | 8.700.000 | 8.700.000 | 8.700.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.