Compania Apa Brasov Sa
Descoperă toate informațiile esențiale despre COMPANIA APA BRASOV SA și Nr. Registrul Comerțului J08/77/1991. Sediul social se află pe Str. VLAD TEPES...
Locație: Braşov, Braşov
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre COMPANIA APA BRASOV SA și Nr. Registrul Comerțului J08/77/1991. Sediul social se află pe Str. VLAD TEPES, nr. 13, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0268408602 sau la fax 0268471427. Alege COMPANIA APA BRASOV SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Compania Apa Brasov SA prezinta in 2024 o situatie financiara puternica, caracterizata prin profitabilitate ridicata, lichiditate foarte buna si indatorare minima. Datele disponibile indica o companie stabila si bine capitalizata pentru specificul sectorului de utilitati.
Compania Apa Brasov SA opereaza intr-un domeniu esential, cu caracter defensiv, iar datele financiare din 2024 arata o pozitie foarte solida din perspectiva profitabilitatii, lichiditatii si gradului redus de indatorare. La o cifra de afaceri de 247.408.740 lei si venituri totale de 256.105.256 lei, compania a realizat un profit net de 48.775.226 lei, ceea ce corespunde unei marje nete de 19,71%. Pentru o companie din sectorul utilitatilor, aceasta marja este una puternica si indica o buna capacitate de control al costurilor, respectiv de transformare a veniturilor in profit net.
Cheltuielile totale s-au situat la 196.540.438 lei, semnificativ sub nivelul veniturilor totale, ceea ce confirma existenta unui excedent operational confortabil. Diferenta dintre venituri si cheltuieli arata ca firma a avut in 2024 o exploatare eficienta, cu spatiu suficient pentru acoperirea obligatiilor curente si pentru consolidarea pozitiei financiare. In plus, profitul net raportat la capitalurile proprii conduce la un ROE de 18,13%, un nivel bun, care sugereaza o utilizare eficienta a capitalului disponibil.
Din perspectiva structurii activelor, compania are active totale de 1.254.674.372 lei, dintre care 964.235.730 lei sunt active imobilizate. Aceasta configuratie este fireasca pentru un operator de apa, unde infrastructura, reteaua si investitiile tehnice au o pondere ridicata. Activele circulante sunt de 290.118.249 lei, iar numerarul si conturile ajung la 224.854.351 lei, ceea ce reflecta o rezerva de lichiditate foarte buna. Ponderea mare a numerarului in activele circulante ofera flexibilitate financiara pentru investitii, mentenanta sau absorbtia unor eventuale socuri de cost.
Un alt element foarte favorabil este nivelul redus al datoriilor totale, de numai 42.304.807 lei. Rata indatorarii de 3,37% confirma ca societatea este finantata intr-o proportie foarte mica prin datorie, ceea ce reduce presiunea financiara si riscul asociat serviciului datoriei. Aceasta structura face compania mai rezilienta in fata unor perioade de volatilitate economica sau a unor nevoi de investitii suplimentare.
Cu 851 de angajati, compania are o dimensiune operationala importanta, adecvata specificului activitatii. Per ansamblu, datele pentru 2024 contureaza o companie stabila, profitabila si bine pozitionata financiar. Profilul este sustinut de profit net ridicat, lichiditate consistentă si un grad foarte redus de indatorare, elemente care justifica un scor financiar de 85 din 100.
Cheltuielile totale s-au situat la 196.540.438 lei, semnificativ sub nivelul veniturilor totale, ceea ce confirma existenta unui excedent operational confortabil. Diferenta dintre venituri si cheltuieli arata ca firma a avut in 2024 o exploatare eficienta, cu spatiu suficient pentru acoperirea obligatiilor curente si pentru consolidarea pozitiei financiare. In plus, profitul net raportat la capitalurile proprii conduce la un ROE de 18,13%, un nivel bun, care sugereaza o utilizare eficienta a capitalului disponibil.
Din perspectiva structurii activelor, compania are active totale de 1.254.674.372 lei, dintre care 964.235.730 lei sunt active imobilizate. Aceasta configuratie este fireasca pentru un operator de apa, unde infrastructura, reteaua si investitiile tehnice au o pondere ridicata. Activele circulante sunt de 290.118.249 lei, iar numerarul si conturile ajung la 224.854.351 lei, ceea ce reflecta o rezerva de lichiditate foarte buna. Ponderea mare a numerarului in activele circulante ofera flexibilitate financiara pentru investitii, mentenanta sau absorbtia unor eventuale socuri de cost.
Un alt element foarte favorabil este nivelul redus al datoriilor totale, de numai 42.304.807 lei. Rata indatorarii de 3,37% confirma ca societatea este finantata intr-o proportie foarte mica prin datorie, ceea ce reduce presiunea financiara si riscul asociat serviciului datoriei. Aceasta structura face compania mai rezilienta in fata unor perioade de volatilitate economica sau a unor nevoi de investitii suplimentare.
Cu 851 de angajati, compania are o dimensiune operationala importanta, adecvata specificului activitatii. Per ansamblu, datele pentru 2024 contureaza o companie stabila, profitabila si bine pozitionata financiar. Profilul este sustinut de profit net ridicat, lichiditate consistentă si un grad foarte redus de indatorare, elemente care justifica un scor financiar de 85 din 100.
Puncte forte
- Profitabilitate ridicata, cu un profit net de 48.775.226 lei si o marja neta de 19,71%, semn al unei exploatari eficiente.
- Lichiditate foarte buna, sustinuta de numerar si conturi de 224.854.351 lei, ceea ce ofera flexibilitate financiara.
- Grad de indatorare foarte redus, cu datorii totale de 42.304.807 lei si rata indatorarii de 3,37%, ceea ce limiteaza riscul financiar.
- Baza semnificativa de active imobilizate, de 964.235.730 lei, potrivita pentru un operator de utilitati cu infrastructura extinsa.
Factori de risc
- Ponderea foarte mare a activelor imobilizate implica dependenta de investitii continue si costuri ridicate de mentenanta specifice sectorului.
- Activitatea este intens operationala, cu 851 de angajati, ceea ce poate mentine presiune asupra costurilor in cazul cresterii cheltuielilor salariale.
- Dependenta de un sector reglementat poate limita flexibilitatea comerciala si viteza de ajustare a veniturilor.
Informatii Companie:
CUI: 1096128
Cod CAEN: 3600
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. VLAD TEPES, nr. 13
Telefon:
Fax: 0268471427
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Captarea, tratarea si distributia apei
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 247.408.740 | 200.954.286 | 160.602.879 | 138.511.475 | 127.346.782 | 125.044.927 |
| Venituri totale | 256.105.256 | 208.150.033 | 165.989.004 | 141.810.324 | 131.828.771 | 136.404.172 |
| Cheltuieli totale | 196.540.438 | 176.980.311 | 159.803.241 | 131.068.060 | 124.446.998 | 119.401.246 |
| Profit net | 48.775.226 | 25.601.671 | 4.768.484 | 8.413.162 | 5.423.628 | 14.454.135 |
| Total active | 1.254.674.372 | 1.098.083.125 | 991.499.802 | 967.478.717 | 911.870.824 | 862.934.328 |
| Total datorii | 42.304.807 | 36.666.714 | 37.760.533 | 42.423.220 | 50.695.496 | 65.980.450 |
| Capitaluri proprii | 269.093.825 | 215.377.853 | 190.346.073 | 185.289.683 | 176.905.933 | 171.535.129 |
| Casa si conturi banci | 224.854.351 | 202.609.515 | 163.927.184 | 164.506.809 | 173.492.395 | 179.750.063 |
| Nr. angajati | 851 | 866 | 867 | 858 | 859 | 870 |
| Capital subscris | 20.424.000 | 20.424.000 | 20.424.000 | 20.424.000 | 20.424.000 | 20.424.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.