Compania De Apa Oltenia Sa
Descoperă toate informațiile esențiale despre COMPANIA DE APA OLTENIA SA și Nr. Registrul Comerțului J16/63/1999. Sediul social se află pe Str. BRESTE...
Locație: Craiova, Dolj
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre COMPANIA DE APA OLTENIA SA și Nr. Registrul Comerțului J16/63/1999. Sediul social se află pe Str. BRESTEI, nr. 133, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0251422263. Alege COMPANIA DE APA OLTENIA SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Compania De Apa Oltenia SA este o societate solida financiar, cu un scor de 85/100, care opereaza in sectorul captarii si distributiei apei din zona Olteniei. In 2024, compania a inregistrat un profit net de 41,3 milioane RON si o marja de profit de aproape 19%, performante remarcabile pentru o companie de utilitati publice.
Compania De Apa Oltenia SA, cu sediul in Craiova, judetul Dolj, este unul dintre operatorii regionali importanti din sectorul de apa si canalizare din Romania. Infiintata in 1999, compania activeaza sub codul CAEN 3600 - Captarea, tratarea si distributia apei, deservind una dintre cele mai populate zone din sudul tarii.
In exercitiul financiar 2024, compania a realizat o cifra de afaceri de 218.333.302 RON, la care se adauga venituri suplimentare care duc totalul veniturilor la 244.410.188 RON. Diferenta de aproximativ 26 milioane RON provine probabil din subventii, venituri financiare si alte surse complementare activitatii de baza. Cheltuielile totale s-au ridicat la 193.022.789 RON, rezultand un profit net de 41.320.969 RON - o performanta notabila pentru sectorul utilitatilor publice.
Marja de profit de 18,93% este excelenta pentru domeniul distributiei apei, un sector de regula caracterizat prin marje modeste din cauza tarifelor reglementate si a investitiilor masive necesare. Aceasta marja indica un management eficient al costurilor operationale si o structura tarifara adecvata.
Din punct de vedere al structurii bilantiere, compania detine active totale de 1.944.719.840 RON, din care activele imobilizate reprezinta 1.593.309.939 RON (82%). Aceasta pondere ridicata a activelor fixe este tipica pentru industria de utilitati, reflectand infrastructura extinsa de captare, tratare si distributie a apei - retele de conducte, statii de pompare si de tratare. Diferenta semnificativa dintre activele totale (1,94 miliarde RON) si suma capitalurilor proprii plus datorii (aproximativ 364 milioane RON) indica existenta unor subventii si granturi europene sau guvernamentale nerealizate, inregistrate ca venituri in avans - o practica comuna la operatorii regionali de apa care au beneficiat de fonduri europene pentru modernizarea infrastructurii.
Pozitia de lichiditate este extrem de confortabila: numerarul si conturile curente insumeaza 239.633.231 RON, reprezentand 69% din activele circulante si aproape dublu fata de datoriile totale de 123.009.028 RON. Rata indatorarii de doar 6,33% confirma o politica financiara conservatoare, compania bazandu-se preponderent pe resurse proprii si fonduri nerambursabile.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 17,17% este solida, demonstrand ca actionarii beneficiaza de un randament atractiv al investitiei. Cu un capital subscris de 25.336.000 RON si capitaluri proprii de 240.718.603 RON, compania a acumulat rezerve si rezultate reportate consistente de-a lungul timpului.
Productivitatea muncii este adecvata: cu 1.041 de angajati, cifra de afaceri per angajat se situeaza la aproximativ 210.000 RON, iar profitul per angajat la circa 39.700 RON. Aceste valori sunt rezonabile pentru sectorul de utilitati, care necesita forta de munca specializata pentru intretinerea si operarea infrastructurii.
In concluzie, Compania De Apa Oltenia SA prezinta un profil financiar sanatos, cu profitabilitate peste media sectorului, indatorare minima si lichiditate abundenta, ceea ce ii confera o baza solida pentru sustinerea investitiilor viitoare in modernizarea retelelor de apa.
In exercitiul financiar 2024, compania a realizat o cifra de afaceri de 218.333.302 RON, la care se adauga venituri suplimentare care duc totalul veniturilor la 244.410.188 RON. Diferenta de aproximativ 26 milioane RON provine probabil din subventii, venituri financiare si alte surse complementare activitatii de baza. Cheltuielile totale s-au ridicat la 193.022.789 RON, rezultand un profit net de 41.320.969 RON - o performanta notabila pentru sectorul utilitatilor publice.
Marja de profit de 18,93% este excelenta pentru domeniul distributiei apei, un sector de regula caracterizat prin marje modeste din cauza tarifelor reglementate si a investitiilor masive necesare. Aceasta marja indica un management eficient al costurilor operationale si o structura tarifara adecvata.
Din punct de vedere al structurii bilantiere, compania detine active totale de 1.944.719.840 RON, din care activele imobilizate reprezinta 1.593.309.939 RON (82%). Aceasta pondere ridicata a activelor fixe este tipica pentru industria de utilitati, reflectand infrastructura extinsa de captare, tratare si distributie a apei - retele de conducte, statii de pompare si de tratare. Diferenta semnificativa dintre activele totale (1,94 miliarde RON) si suma capitalurilor proprii plus datorii (aproximativ 364 milioane RON) indica existenta unor subventii si granturi europene sau guvernamentale nerealizate, inregistrate ca venituri in avans - o practica comuna la operatorii regionali de apa care au beneficiat de fonduri europene pentru modernizarea infrastructurii.
Pozitia de lichiditate este extrem de confortabila: numerarul si conturile curente insumeaza 239.633.231 RON, reprezentand 69% din activele circulante si aproape dublu fata de datoriile totale de 123.009.028 RON. Rata indatorarii de doar 6,33% confirma o politica financiara conservatoare, compania bazandu-se preponderent pe resurse proprii si fonduri nerambursabile.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 17,17% este solida, demonstrand ca actionarii beneficiaza de un randament atractiv al investitiei. Cu un capital subscris de 25.336.000 RON si capitaluri proprii de 240.718.603 RON, compania a acumulat rezerve si rezultate reportate consistente de-a lungul timpului.
Productivitatea muncii este adecvata: cu 1.041 de angajati, cifra de afaceri per angajat se situeaza la aproximativ 210.000 RON, iar profitul per angajat la circa 39.700 RON. Aceste valori sunt rezonabile pentru sectorul de utilitati, care necesita forta de munca specializata pentru intretinerea si operarea infrastructurii.
In concluzie, Compania De Apa Oltenia SA prezinta un profil financiar sanatos, cu profitabilitate peste media sectorului, indatorare minima si lichiditate abundenta, ceea ce ii confera o baza solida pentru sustinerea investitiilor viitoare in modernizarea retelelor de apa.
Puncte forte
- Lichiditate excelenta - numerarul de 239,6 milioane RON acopera de aproape doua ori datoriile totale, asigurand capacitatea de plata si independenta financiara.
- Marja de profit de 18,93% - remarcabila pentru sectorul utilitatilor publice, unde tarifele sunt reglementate si marjele sunt de regula modeste.
- Indatorare foarte scazuta (6,33%) - compania opereaza cu un grad minim de dependenta fata de creditori, reducand riscul financiar.
- Rentabilitate solida a capitalurilor proprii (ROE 17,17%) - demonstreaza eficienta in utilizarea resurselor actionarilor si capacitatea de generare a valorii.
Factori de risc
- Dependenta de infrastructura imbatranita - sectorul de distributie a apei din Romania necesita investitii masive in modernizarea retelelor, iar pierderile de apa in sistem pot eroda eficienta operationala pe termen lung.
- Risc de reglementare tarifara - tarifele sunt stabilite de ANRSC, iar orice inghetare sau reducere a acestora ar putea comprima marjele de profit, mai ales in contextul presiunilor sociale si politice.
- Concentrare geografica in zona Olteniei - expunerea exclusiva la o singura regiune face compania vulnerabila la factorii demografici locali (migratia populatiei, scaderea consumului) si la conditiile climatice care pot afecta sursele de apa.
Informatii Companie:
CUI: 11400673
Cod CAEN: 3600
Anul înființării: 1999
Contact:
Adresă: Str. BRESTEI, nr. 133
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Captarea, tratarea si distributia apei
| Indicator | 2024 |
|---|---|
| Cifra de afaceri | 218.333.302 |
| Venituri totale | 244.410.188 |
| Cheltuieli totale | 193.022.789 |
| Profit net | 41.320.969 |
| Total active | 1.944.719.840 |
| Total datorii | 123.009.028 |
| Capitaluri proprii | 240.718.603 |
| Casa si conturi banci | 239.633.231 |
| Nr. angajati | 1041 |
| Capital subscris | 25.336.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.