Sari la continut

Compania de Paza R.O SRL

Locație: Dobroesti, Ilfov

Descriere:

Cu expertiză în activitati de protectie si garda, Compania de Paza R.O SRL se poziționează ca un furnizor de servicii de top în Dobroesti și împrejurimi. Compania, înregistrată sub CUI 18443671, activează din județul Ilfov.

Adresa sediului: Str. Doinei, Nr. 74 B. Număr Registrul Comerțului: J23/400/2006.

Analiza Financiara:

Rezumat: Compania de Paza R.O SRL este un jucator solid pe piata serviciilor de securitate din Romania, cu o cifra de afaceri de peste 161 milioane RON in 2024 si un profit net de aproape 12 milioane RON, demonstrand o activitate operationala matura si profitabila.
Compania de Paza R.O SRL, cu sediul in Dobroesti, Ilfov, activeaza in sectorul serviciilor de protectie si paza (CAEN 8010) inca din anul 2006, acumuland aproape doua decenii de experienta pe o piata competitiva si reglementata strict.

**Performanta financiara**

In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 161.588.219 RON, o valoare remarcabila pentru sectorul sau, ce plaseaza Compania de Paza R.O SRL in randul operatorilor de talie medie-mare din industria de securitate din Romania. Veniturile totale au atins 161.591.298 RON, practic egale cu cifra de afaceri, ceea ce indica faptul ca activitatea de baza este sursa quasi-exclusiva de venituri - un semn al focusului operational clar.

Cheltuielile totale de 147.716.460 RON reprezinta 91,4% din venituri, lasand un profit net de 11.939.142 RON. Marja de profit net de 7,39% este una sanatoasa pentru un sector cu costuri de personal ridicate, unde marjele de sub 5% sunt frecvente. Aceasta eficienta operationala reflecta un management atent al costurilor intr-o industrie cu forta de munca intensiva.

**Structura bilantiera**

Activele totale de 46.258.508 RON sunt dominate masiv de activele circulante (42.846.138 RON - 92,6% din total), in timp ce activele imobilizate sunt modeste (3.256.984 RON). Aceasta structura este tipica pentru companiile de servicii, care nu necesita investitii masive in infrastructura fizica.

Numerarul disponibil de 3.219.379 RON asigura o lichiditate imediata, insa este relativ scazut raportat la volumul de activitate, ceea ce poate indica o rotatie rapida a capitalului de lucru.

**Indatorare si solvabilitate**

Rata de indatorare de 69,62% semnaleaza o dependenta semnificativa de finantarea externa. Datoriile totale de 32.206.146 RON depasesc cu mult capitalurile proprii de 14.052.362 RON, iar capitalul subscris de doar 50.230 RON - extrem de mic raportat la dimensiunea companiei - sugereaza ca cresterea s-a realizat preponderent prin reinvestirea profiturilor si creditare, nu prin aport de capital.

**Rentabilitate si personal**

ROE de 84,96% este exceptional si reflecta capacitatea managementului de a genera randamente ridicate pentru actionari cu un capital propriu relativ modest. Cu 2.277 de angajati, compania genereaza aproximativ 70.965 RON cifra de afaceri per angajat - o valoare rezonabila pentru sectorul de paza, unde costul cu forta de munca este principala cheltuiala.

Scorul financiar de 70/100 confirma o pozitie financiara solida, cu potential de imbunatatire in zona managementului datoriilor si consolidarii capitalului propriu.
Puncte forte
  • Rentabilitate excelenta - ROE de 84,96% si marja neta de 7,39% demonstreaza o eficienta operationala superioara mediei sectorului de securitate privata.
  • Scara operationala solida - cu 2.277 angajati si o cifra de afaceri de peste 161 milioane RON, compania beneficiaza de efecte de scala si putere de negociere pe piata.
  • Stabilitate si experienta - aproape 20 de ani de activitate continua (din 2006) confera credibilitate, portofoliu de clienti consolidat si know-how operational valoros.
  • Lichiditate operationala buna - ponderea ridicata a activelor circulante (92,6%) asigura flexibilitate financiara pe termen scurt.
Factori de risc
  • Rata de indatorare ridicata (69,62%) expune compania la vulnerabilitati in cazul cresterii dobanzilor sau al unor perioade de incasare intarziata de la clienti.
  • Dependenta masiva de forta de munca intr-un sector cu fluctuatie mare a personalului si presiuni salariale crescande poate eroda marjele in urmatorii ani.
  • Capitalul propriu redus (14 milioane RON) raportat la cifra de afaceri (161 milioane RON) limiteaza capacitatea de absorbtie a unor socuri financiare neprevazute.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 10.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 18443671
Cod CAEN: 8010
Anul înființării: 2006

Contact:

Adresă: Str. Doinei, Nr. 74 B
Telefon:
Fax: 3234343

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Activitati de protectie si garda
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 161.588.219 140.048.466 107.543.443 85.847.749 65.992.350 49.376.281
Venituri totale 161.591.298 140.064.635 107.521.810 85.851.165 66.380.373 49.398.115
Cheltuieli totale 147.716.460 130.469.418 106.172.772 92.125.310 65.672.303 47.714.910
Profit net 11.939.142 8.003.032 1.063.360 -6.380.490 405.697 1.455.193
Total active 46.258.508 19.472.973 16.062.924 12.802.133 15.096.968 9.095.364
Total datorii 32.206.146 17.359.754 21.952.736 19.755.306 15.669.651 10.021.209
Capitaluri proprii 14.052.362 2.113.219 -5.889.812 -6.953.173 -572.683 -925.845
Casa si conturi banci 3.219.379 1.648.486 1.878.515 1.764.651 4.212.003 1.704.423
Nr. angajati 2277 0 2444 1976 1543 1222
Capital subscris 50.230 50.230 50.230 50.230 50.230 50.230
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Spy Technology S.R.L.

Servicii De Securitate

Armenis

Mma Strong Security S.R.L.

Servicii De Securitate

Galati

Interlock Systems S.R.L.

Servicii De Securitate

Cluj-Napoca

Lup Guard SRL

Servicii De Securitate

Orastie

Ronin Guard Security S.R.L.

Servicii De Securitate

Oradea

Swat Security S.R.L.

Servicii De Securitate

Piscolt

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te