Compania Nationala de Investitii "C.N.I." SA
Descoperă toate informațiile esențiale despre COMPANIA NATIONALA DE INVESTITII "C.N.I." SA și Nr. Registrul Comerțului J40/9235/2001. Sediul social se...
Locație: Sector 5, Bucuresti
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre COMPANIA NATIONALA DE INVESTITII "C.N.I." SA și Nr. Registrul Comerțului J40/9235/2001. Sediul social se află pe NATIUNILOR UNITE, nr. 9, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege COMPANIA NATIONALA DE INVESTITII "C.N.I." SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: C.N.I. SA afiseaza in 2024 o pozitie financiara foarte puternica, cu profitabilitate exceptionala, indatorare redusa si o baza de active foarte extinsa. Profilul financiar este robust, iar scorul de 90/100 este sustinut de indicatorii raportati.
Compania Nationala de Investitii "C.N.I." SA prezinta in 2024 un profil financiar foarte solid, sustinut de un volum ridicat al activitatii si de o profitabilitate exceptionala. La o cifra de afaceri de 371.926.241 RON si venituri totale de 393.676.025 RON, compania a generat un profit net de 213.381.922 RON, ceea ce confirma o capacitate foarte buna de transformare a veniturilor in rezultat final. Marja neta de profit de 57,37% este foarte ridicata si indica un nivel excelent de eficienta operationala raportat la structura actuala de costuri.
Un element important al pozitiei financiare este dimensiunea foarte mare a activelor totale, de 7.707.995.692 RON. Din acestea, 6.455.465.923 RON reprezinta active imobilizate, ceea ce arata o structura puternic orientata spre detineri pe termen lung. Activele circulante se ridica la 1.251.975.537 RON, iar numerarul si disponibilitatile in conturi insumeaza 279.457.981 RON. Acest nivel al lichiditatilor sugereaza o rezerva financiara relevanta pentru sustinerea operatiunilor curente si pentru acoperirea nevoilor pe termen scurt.
Gradul de indatorare este redus. Datoriile totale sunt de 650.526.330 RON, iar rata indatorarii este de numai 8,44%, nivel care indica o presiune financiara limitata din partea obligatiilor asumate. In acelasi timp, capitalurile proprii de 507.911.288 RON ofera un suport important pentru stabilitatea financiara a companiei. Raportat la profitul net, nivelul capitalurilor proprii genereaza un ROE de 42,01%, ceea ce reflecta o rentabilitate foarte buna a capitalului propriu.
Diferenta semnificativa dintre veniturile totale de 393.676.025 RON si cheltuielile totale de 139.614.998 RON confirma existenta unui model financiar foarte favorabil in anul analizat. Totodata, compania opereaza cu 381 de angajati, ceea ce indica o structura operationala relativ compacta in raport cu dimensiunea activelor si cu profitul obtinut.
Per ansamblu, datele financiare din 2024 contureaza o companie cu o baza de active foarte extinsa, profitabilitate remarcabila si un nivel scazut al indatorarii. Scorul financiar de 90/100 este in linie cu acesti indicatori si sugereaza o pozitie financiara robusta. Principala caracteristica a companiei este combinatia dintre stabilitatea bilantiera si capacitatea ridicata de a genera profit net din activitatea desfasurata.
Un element important al pozitiei financiare este dimensiunea foarte mare a activelor totale, de 7.707.995.692 RON. Din acestea, 6.455.465.923 RON reprezinta active imobilizate, ceea ce arata o structura puternic orientata spre detineri pe termen lung. Activele circulante se ridica la 1.251.975.537 RON, iar numerarul si disponibilitatile in conturi insumeaza 279.457.981 RON. Acest nivel al lichiditatilor sugereaza o rezerva financiara relevanta pentru sustinerea operatiunilor curente si pentru acoperirea nevoilor pe termen scurt.
Gradul de indatorare este redus. Datoriile totale sunt de 650.526.330 RON, iar rata indatorarii este de numai 8,44%, nivel care indica o presiune financiara limitata din partea obligatiilor asumate. In acelasi timp, capitalurile proprii de 507.911.288 RON ofera un suport important pentru stabilitatea financiara a companiei. Raportat la profitul net, nivelul capitalurilor proprii genereaza un ROE de 42,01%, ceea ce reflecta o rentabilitate foarte buna a capitalului propriu.
Diferenta semnificativa dintre veniturile totale de 393.676.025 RON si cheltuielile totale de 139.614.998 RON confirma existenta unui model financiar foarte favorabil in anul analizat. Totodata, compania opereaza cu 381 de angajati, ceea ce indica o structura operationala relativ compacta in raport cu dimensiunea activelor si cu profitul obtinut.
Per ansamblu, datele financiare din 2024 contureaza o companie cu o baza de active foarte extinsa, profitabilitate remarcabila si un nivel scazut al indatorarii. Scorul financiar de 90/100 este in linie cu acesti indicatori si sugereaza o pozitie financiara robusta. Principala caracteristica a companiei este combinatia dintre stabilitatea bilantiera si capacitatea ridicata de a genera profit net din activitatea desfasurata.
Puncte forte
- Profit net foarte ridicat, de 213.381.922 RON, sustinut de o marja neta de 57,37%, ceea ce indica eficienta foarte buna a activitatii.
- Rata indatorarii de 8,44% arata o dependenta redusa de finantarea prin datorii si un risc financiar limitat.
- Baza de active totale de 7.707.995.692 RON ofera companiei o pozitie patrimoniala puternica.
- ROE de 42,01% reflecta o capacitate foarte buna de remunerare a capitalurilor proprii existente.
Factori de risc
- Structura activelor este concentrata puternic in active imobilizate, ceea ce poate reduce flexibilitatea financiara comparativ cu o structura mai lichida.
- Capitalul subscris de 400.000 RON este redus in raport cu dimensiunea activelor si a operatiunilor, chiar daca datele curente arata o pozitie financiara solida.
- Dependenta de mentinerea unui nivel foarte ridicat al profitabilitatii poate deveni un factor sensibil daca structura veniturilor sau a cheltuielilor se modifica.
Informatii Companie:
CUI: 14273221
Cod CAEN: 4110
Anul înființării: 2001
Contact:
Adresă: Natiunilor Unite, Nr. 9
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Dezvoltare (promovare) imobiliara
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 371.926.241 | 239.372.307 | 299.082.091 | 161.371.450 | 69.476.392 | 42.852.609 |
| Venituri totale | 393.676.025 | 262.622.276 | 314.356.242 | 170.978.364 | 75.500.419 | 46.102.353 |
| Cheltuieli totale | 139.614.998 | 118.308.766 | 99.613.560 | 75.257.204 | 59.459.367 | 35.745.786 |
| Profit net | 213.381.922 | 124.773.882 | 185.733.573 | 79.367.524 | 10.150.295 | 7.793.591 |
| Total active | 7.707.995.692 | 5.870.613.416 | 4.215.487.745 | 2.693.584.730 | 2.454.854.383 | 1.381.824.210 |
| Total datorii | 650.526.330 | 1.167.124.231 | 622.069.411 | 467.199.579 | 184.640.396 | 26.704.512 |
| Capitaluri proprii | 507.911.288 | 325.722.836 | 257.897.115 | 84.068.671 | 5.446.055 | -5.051.804 |
| Casa si conturi banci | 279.457.981 | 127.075.307 | 82.792.458 | 76.670.296 | 34.105.455 | 46.115.947 |
| Nr. angajati | 381 | 379 | 341 | 258 | 184 | 175 |
| Capital subscris | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.