Con-a Operations S.R.L.
Locație: Selimbar, Sibiu
Descriere:
Con-a Operations S.R.L. reprezintă o societate comercială cu sediul în Selimbar, județul Sibiu.
Informații oficiale de identificare: Codul Unic de Identificare (CUI): 15036274. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J32/920/2002.
Pentru a ne contacta sau vizita, folosiți următoarele informații: Sediul social se află la adresa: Str. Mihai Viteazu, Nr. 2b, Selimbar. Telefon: 0269560423.
Con-a Operations S.R.L. - partenerul dumneavoastră de încredere pentru soluții profesionale. Nu ezitați să ne contactați pentru orice nelămurire sau solicitare de ofertă.
Analiza Financiara:
Rezumat: Con-a Operations S.R.L. afiseaza in 2024 o performanta operationala puternica, cu venituri mari, profit net solid si lichiditate buna. Principalul punct de atentie ramane nivelul ridicat al indatorarii, care necesita management strict al costurilor si al fluxurilor de numerar.
Con-a Operations S.R.L. prezinta in 2024 un profil financiar solid, specific unei companii de constructii cu volum mare de activitate. Cifra de afaceri de 698.944.158 lei si veniturile totale de 735.469.554 lei indica o capacitate puternica de executie si monetizare a proiectelor. Diferenta dintre venituri si cheltuieli (678.193.182 lei) sustine un profit net de 49.926.702 lei, ceea ce confirma o activitate profitabila la scara mare.
Profitabilitatea este buna pentru sector, cu o marja neta de 7,14%. La acest nivel al veniturilor, marja arata control operational rezonabil al costurilor, chiar daca ponderea cheltuielilor in venituri ramane ridicata (aproximativ 92%). ROE de 53,38% este foarte ridicat si indica o eficienta buna a utilizarii capitalurilor proprii. Totusi, acest indicator este amplificat de nivelul ridicat al indatorarii, deci trebuie citit impreuna cu structura bilantiera.
Din perspectiva pozitiei financiare, compania raporteaza active totale de 320.596.600 lei, dintre care active circulante de 282.732.242 lei si active imobilizate de 37.617.987 lei. Structura activelor este orientata spre lichiditate si capital de lucru, potrivita unui model de business bazat pe proiecte. Numerarul si disponibilitatile in conturi, de 117.823.941 lei, reprezinta un tampon important pentru finantarea operatiunilor curente si pentru absorbtia eventualelor intarzieri la incasare.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 225.680.582 lei, iar capitalurile proprii de 93.538.955 lei. Rata indatorarii de 70,39% confirma dependenta semnificativa de surse atrase. Raportat la active circulante, datoriile par gestionabile pe termen operational, insa profilul de risc financiar ramane peste medie si necesita disciplina constanta in cash-flow.
Eficienta operationala per angajat este buna: la 492 angajati, compania genereaza aproximativ 1.420.618 lei cifra de afaceri per angajat si circa 101.477 lei profit net per angajat. Aceste valori sustin un model productiv bine organizat. Coroborand datele cu scorul financiar 70/100, compania se afla intr-o zona buna de performanta, cu profitabilitate sanatoasa si lichiditate robusta, dar cu o expunere importanta la indatorare ce trebuie monitorizata atent.
Profitabilitatea este buna pentru sector, cu o marja neta de 7,14%. La acest nivel al veniturilor, marja arata control operational rezonabil al costurilor, chiar daca ponderea cheltuielilor in venituri ramane ridicata (aproximativ 92%). ROE de 53,38% este foarte ridicat si indica o eficienta buna a utilizarii capitalurilor proprii. Totusi, acest indicator este amplificat de nivelul ridicat al indatorarii, deci trebuie citit impreuna cu structura bilantiera.
Din perspectiva pozitiei financiare, compania raporteaza active totale de 320.596.600 lei, dintre care active circulante de 282.732.242 lei si active imobilizate de 37.617.987 lei. Structura activelor este orientata spre lichiditate si capital de lucru, potrivita unui model de business bazat pe proiecte. Numerarul si disponibilitatile in conturi, de 117.823.941 lei, reprezinta un tampon important pentru finantarea operatiunilor curente si pentru absorbtia eventualelor intarzieri la incasare.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 225.680.582 lei, iar capitalurile proprii de 93.538.955 lei. Rata indatorarii de 70,39% confirma dependenta semnificativa de surse atrase. Raportat la active circulante, datoriile par gestionabile pe termen operational, insa profilul de risc financiar ramane peste medie si necesita disciplina constanta in cash-flow.
Eficienta operationala per angajat este buna: la 492 angajati, compania genereaza aproximativ 1.420.618 lei cifra de afaceri per angajat si circa 101.477 lei profit net per angajat. Aceste valori sustin un model productiv bine organizat. Coroborand datele cu scorul financiar 70/100, compania se afla intr-o zona buna de performanta, cu profitabilitate sanatoasa si lichiditate robusta, dar cu o expunere importanta la indatorare ce trebuie monitorizata atent.
Puncte forte
- Profitabilitate buna la scara mare: profit net de 49.926.702 lei si marja neta de 7,14% la o cifra de afaceri de 698.944.158 lei.
- Lichiditate confortabila, sustinuta de active circulante de 282.732.242 lei si numerar de 117.823.941 lei, utile pentru ciclul operational din constructii.
- ROE de 53,38% si productivitate ridicata per angajat, ceea ce indica utilizarea eficienta a capitalului propriu si a resursei umane.
Factori de risc
- Indatorare ridicata (70,39%), cu datorii totale de 225.680.582 lei, ceea ce creste sensibilitatea la socuri de cash-flow.
- Ponderea mare a cheltuielilor in venituri limiteaza spatiul de manevra al marjei daca apar cresteri de costuri sau presiune pe preturi.
- Capitalurile proprii (93.538.955 lei) sunt semnificativ sub nivelul datoriilor, ceea ce mentine un profil financiar mai agresiv.
Informatii Companie:
CUI: 15036274
Cod CAEN: 4100
Anul înființării: 2002
Contact:
Adresă: Str. Mihai Viteazu, Nr. 2b
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Lucrari de constructii ale cladirilor rezidentiale si nerezidentiale
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 698.944.158 | 772.590.600 | 573.359.937 | 436.930.425 | 386.982.451 | 29.732.840 |
| Venituri totale | 735.469.554 | 780.460.994 | 582.447.763 | 437.276.589 | 397.649.573 | 29.561.809 |
| Cheltuieli totale | 678.193.182 | 718.037.494 | 551.206.572 | 417.544.525 | 367.715.956 | 29.137.913 |
| Profit net | 49.926.702 | 55.660.122 | 26.997.121 | 17.200.418 | 26.327.050 | 351.396 |
| Total active | 320.596.600 | 351.872.505 | 231.148.645 | 164.376.572 | 175.481.564 | 20.440.559 |
| Total datorii | 225.680.582 | 255.641.443 | 190.515.001 | 126.619.492 | 144.969.652 | 17.530.620 |
| Capitaluri proprii | 93.538.955 | 94.812.253 | 39.152.131 | 36.179.512 | 29.236.989 | 2.909.939 |
| Casa si conturi banci | 117.823.941 | 120.878.961 | 83.342.088 | 36.034.873 | 24.791.781 | 287.930 |
| Nr. angajati | 492 | 541 | 542 | 573 | 500 | 143 |
| Capital subscris | 35.000.000 | 35.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.