Con-a Productions S.R.L.
Locație: Selimbar, Sibiu
Descriere:
În inima localității Selimbar din județul Sibiu, Con-a Productions S.R.L. oferă servicii profesionale în sectorul fabricarea produselor din beton pentru constructii. Firma noastră, identificată prin CUI 15036258, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la Str. Mihai Viteazu, Nr. 2b. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: Con-a Productions S.R.L. este o companie solida din sectorul productiei de materiale de constructii, cu o cifra de afaceri de 131.182.322 RON si o rata de indatorare redusa de 27,48%, insa cu o marja de profit mica de 1,97% si rezerve de numerar limitate care necesita monitorizare atenta.
Con-a Productions S.R.L. este o companie cu o prezenta consolidata pe piata produselor din beton pentru constructii, avand o activitate de peste doua decenii in Selimbar, judetul Sibiu. Fondata in 2002, compania a reusit sa se pozitioneze ca un jucator de referinta in sectorul sau, cu o cifra de afaceri de 131.182.322 RON inregistrata in exercitiul financiar 2024.
Privind tabloul de ansamblu al exercitiului 2024, compania a generat venituri totale de 129.013.850 RON, cu cheltuieli totale de 126.397.590 RON, rezultand un profit net de 2.580.795 RON. Marja de profit net de 1,97% este caracteristica sectorului de productie industriala, unde costurile cu materia prima, energia si forta de munca sunt semnificative. Cu 270 de angajati, compania sustine o forta de munca considerabila, ceea ce reflecta si o parte importanta din structura cheltuielilor operationale.
Activele totale ale companiei se ridica la 76.836.109 RON, din care activele circulante reprezinta 54.022.772 RON - aproximativ 70% din total. Aceasta pondere ridicata a activelor circulante fata de cele imobilizate (22.754.861 RON) sugereaza o structura de bilant orientata catre operatiuni comerciale si stocuri, tipica pentru producatorii care lucreaza cu cicluri scurte de rulaj.
Capitalurile proprii de 55.687.119 RON, sustinute de un capital subscris de 35.500.000 RON, ofera o baza financiara solida. Rata de indatorare de 27,48% (datorii totale: 21.116.490 RON) reflecta o politica financiara conservatoare si o dependenta redusa de finantari externe. Aceasta pozitie de solvabilitate este un semnal pozitiv pentru partenerii si creditorii companiei.
ROE-ul de 4,63% indica o rentabilitate a capitalului propriu modesta, semnaland ca profitabilitatea raportata la baza de capital investit are spatiu de imbunatatire. Intr-un sector sensibil la fluctuatiile preturilor la materiale de constructii si la dinamica pietei imobiliare, aceasta valoare este acceptabila, insa managementul ar putea explora oportunitati de optimizare a costurilor sau diversificare a portofoliului pentru cresterea marjei.
Un aspect care merita atentie este nivelul redus al numerarului disponibil - doar 961.696 RON la nivelul anului 2024. Raportat la dimensiunea operatiunilor si la cifra de afaceri de peste 131 de milioane RON, aceasta rezerva de lichiditate imediata este minima, ceea ce poate reprezenta o vulnerabilitate in cazul unor intarzieri la incasari sau al unor nevoi neasteptate de capital de lucru.
Cu un scor financiar de 80/100, Con-a Productions S.R.L. este o companie bine capitalizata, cu o structura de bilant echilibrata si cu un istoric operational indelungat. Principalele provocari raman optimizarea rentabilitatii si mentinerea unui nivel adecvat al lichiditatii imediate in contextul unui sector cu cicluri economice pronuntate.
Privind tabloul de ansamblu al exercitiului 2024, compania a generat venituri totale de 129.013.850 RON, cu cheltuieli totale de 126.397.590 RON, rezultand un profit net de 2.580.795 RON. Marja de profit net de 1,97% este caracteristica sectorului de productie industriala, unde costurile cu materia prima, energia si forta de munca sunt semnificative. Cu 270 de angajati, compania sustine o forta de munca considerabila, ceea ce reflecta si o parte importanta din structura cheltuielilor operationale.
Activele totale ale companiei se ridica la 76.836.109 RON, din care activele circulante reprezinta 54.022.772 RON - aproximativ 70% din total. Aceasta pondere ridicata a activelor circulante fata de cele imobilizate (22.754.861 RON) sugereaza o structura de bilant orientata catre operatiuni comerciale si stocuri, tipica pentru producatorii care lucreaza cu cicluri scurte de rulaj.
Capitalurile proprii de 55.687.119 RON, sustinute de un capital subscris de 35.500.000 RON, ofera o baza financiara solida. Rata de indatorare de 27,48% (datorii totale: 21.116.490 RON) reflecta o politica financiara conservatoare si o dependenta redusa de finantari externe. Aceasta pozitie de solvabilitate este un semnal pozitiv pentru partenerii si creditorii companiei.
ROE-ul de 4,63% indica o rentabilitate a capitalului propriu modesta, semnaland ca profitabilitatea raportata la baza de capital investit are spatiu de imbunatatire. Intr-un sector sensibil la fluctuatiile preturilor la materiale de constructii si la dinamica pietei imobiliare, aceasta valoare este acceptabila, insa managementul ar putea explora oportunitati de optimizare a costurilor sau diversificare a portofoliului pentru cresterea marjei.
Un aspect care merita atentie este nivelul redus al numerarului disponibil - doar 961.696 RON la nivelul anului 2024. Raportat la dimensiunea operatiunilor si la cifra de afaceri de peste 131 de milioane RON, aceasta rezerva de lichiditate imediata este minima, ceea ce poate reprezenta o vulnerabilitate in cazul unor intarzieri la incasari sau al unor nevoi neasteptate de capital de lucru.
Cu un scor financiar de 80/100, Con-a Productions S.R.L. este o companie bine capitalizata, cu o structura de bilant echilibrata si cu un istoric operational indelungat. Principalele provocari raman optimizarea rentabilitatii si mentinerea unui nivel adecvat al lichiditatii imediate in contextul unui sector cu cicluri economice pronuntate.
Puncte forte
- Capitalizare puternica - capitaluri proprii de 55.687.119 RON si rata de indatorare redusa de 27,48% asigura stabilitate financiara solida si independenta fata de creditori.
- Capacitate operationala semnificativa cu o cifra de afaceri de 131.182.322 RON si 270 de angajati, demonstrand pozitia companiei ca jucator important in sectorul productiei de beton.
- Experienta de peste 22 de ani pe piata, consolidand relatiile comerciale si pozitia competitiva in industria constructiilor din Romania.
- Structura echilibrata a activelor cu predominanta celor circulante (70% din total), oferind flexibilitate operationala si capacitate de adaptare rapida.
Factori de risc
- Marja de profit neta de 1,97% este extrem de subtire, lasand rezerve minime de siguranta in fata cresterii costurilor cu materiile prime, energia sau forta de munca.
- Nivelul scazut al numerarului disponibil (961.696 RON) raportat la cifra de afaceri de 131.182.322 RON poate genera presiuni de lichiditate imediata in cazul intarzierilor la incasari.
- Expunere directa la ciclicitatea sectorului constructiilor - cererea pentru produse din beton este dependenta de evolutia pietei imobiliare si a investitiilor publice in infrastructura.
Informatii Companie:
CUI: 15036258
Cod CAEN: 2361
Anul înființării: 2002
Contact:
Adresă: Str. Mihai Viteazu, Nr. 2b
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea produselor din beton pentru constructii
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 131.182.322 | 154.124.545 | 105.460.103 | 96.927.805 | 103.070.881 | 35.066.724 |
| Venituri totale | 129.013.850 | 160.269.862 | 109.891.299 | 95.149.217 | 107.736.984 | 34.815.455 |
| Cheltuieli totale | 126.397.590 | 147.866.997 | 108.271.941 | 93.797.145 | 103.930.319 | 35.517.250 |
| Profit net | 2.580.795 | 11.101.292 | 1.417.533 | 1.137.596 | 3.546.213 | -701.795 |
| Total active | 76.836.109 | 87.795.654 | 62.782.564 | 42.472.391 | 39.854.752 | 11.919.900 |
| Total datorii | 21.116.490 | 34.653.212 | 35.737.521 | 35.585.621 | 34.111.266 | 9.766.210 |
| Capitaluri proprii | 55.687.119 | 53.106.324 | 27.005.033 | 6.837.499 | 5.699.903 | 2.153.690 |
| Casa si conturi banci | 961.696 | 807.063 | 1.566.325 | 620.382 | 2.631.783 | 130.200 |
| Nr. angajati | 270 | 258 | 234 | 246 | 289 | 96 |
| Capital subscris | 35.500.000 | 35.500.000 | 20.500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.