Ctp Invest Bucharest SRL
Locație: Dragomiresti-Vale, Ilfov
Descriere:
Cu sediul în Dragomiresti-Vale, Ilfov, Ctp Invest Bucharest SRL activează în domeniul dezvoltare (promovare) imobiliara (cod CAEN 4110). Compania este înregistrată la Registrul Comerțului sub numărul J23/4235/2017, având codul unic de identificare 19746002.
Adresa noastră: Str. Gabriela, Nr. 1, Dragomiresti-Vale, Ilfov.
Analiza Financiara:
Rezumat: Ctp Invest Bucharest SRL afiseaza in 2024 un profil financiar bun, cu activitate ampla, profit net pozitiv si randament adecvat al capitalurilor proprii. Principalele puncte de atentie raman marja neta moderata si nivelul relevant al indatorarii, care necesita control atent al costurilor si al finantarii.
Ctp Invest Bucharest SRL (CUI 19746002), companie activa in dezvoltare imobiliara (CAEN 4110), prezinta in 2024 un profil financiar solid, cu scor financiar 75/100. Compania opereaza la un volum ridicat, cu cifra de afaceri de 652.192.541 RON si venituri totale de 638.361.515 RON, sustinute de o baza de 100 angajati. Nivelul de activitate este semnificativ, iar venitul mediu per angajat este de aproximativ 6.521.925 RON, ceea ce indica o productivitate ridicata specifica modelului de business imobiliar.
Profitabilitatea este pozitiva, cu profit net de 18.815.455 RON si marja neta de 2,88%. Marja este relativ moderata pentru dimensiunea veniturilor, ceea ce arata ca structura de costuri ramane un factor cheie de monitorizat. Cheltuielile totale de 613.553.977 RON reprezinta o pondere importanta in veniturile totale, iar diferenta dintre venituri si cheltuieli confirma un rezultat operational pozitiv, dar cu spatiu limitat de absorbire a unor socuri de cost. ROE de 14,01% indica o capacitate buna de remunerare a capitalului propriu, in contextul unui sector intensiv in capital.
Pozitia bilantiera este echilibrata, cu active totale de 317.300.765 RON si capitaluri proprii de 134.253.507 RON. Datoriile totale sunt de 183.047.482 RON, iar rata indatorarii de 57,69% confirma o structura financiara in care finantarea externa are o pondere relevanta, dar nu excesiva pentru domeniul imobiliar. Raportul datorii/capitaluri proprii este de aproximativ 1,36, ceea ce sugereaza un leverage semnificativ, dar gestionabil in conditiile profitabilitatii actuale.
Din perspectiva lichiditatii, activele circulante de 284.079.248 RON domina structura activelor, in timp ce numerarul si conturile de 41.414.457 RON ofera un tampon util pentru operatiuni curente si obligatii pe termen scurt. Activele imobilizate de 32.264.431 RON au o pondere redusa in total active, ceea ce reflecta o structura orientata spre ciclul de exploatare si rotatia capitalului. Per ansamblu, datele din 2024 descriu o companie cu volum mare de activitate, profitabilitate pozitiva si randament bun al capitalurilor proprii, dar cu sensibilitate la controlul costurilor si la disciplina indatorarii.
Profitabilitatea este pozitiva, cu profit net de 18.815.455 RON si marja neta de 2,88%. Marja este relativ moderata pentru dimensiunea veniturilor, ceea ce arata ca structura de costuri ramane un factor cheie de monitorizat. Cheltuielile totale de 613.553.977 RON reprezinta o pondere importanta in veniturile totale, iar diferenta dintre venituri si cheltuieli confirma un rezultat operational pozitiv, dar cu spatiu limitat de absorbire a unor socuri de cost. ROE de 14,01% indica o capacitate buna de remunerare a capitalului propriu, in contextul unui sector intensiv in capital.
Pozitia bilantiera este echilibrata, cu active totale de 317.300.765 RON si capitaluri proprii de 134.253.507 RON. Datoriile totale sunt de 183.047.482 RON, iar rata indatorarii de 57,69% confirma o structura financiara in care finantarea externa are o pondere relevanta, dar nu excesiva pentru domeniul imobiliar. Raportul datorii/capitaluri proprii este de aproximativ 1,36, ceea ce sugereaza un leverage semnificativ, dar gestionabil in conditiile profitabilitatii actuale.
Din perspectiva lichiditatii, activele circulante de 284.079.248 RON domina structura activelor, in timp ce numerarul si conturile de 41.414.457 RON ofera un tampon util pentru operatiuni curente si obligatii pe termen scurt. Activele imobilizate de 32.264.431 RON au o pondere redusa in total active, ceea ce reflecta o structura orientata spre ciclul de exploatare si rotatia capitalului. Per ansamblu, datele din 2024 descriu o companie cu volum mare de activitate, profitabilitate pozitiva si randament bun al capitalurilor proprii, dar cu sensibilitate la controlul costurilor si la disciplina indatorarii.
Puncte forte
- Volum foarte ridicat al activitatii, cu cifra de afaceri de 652.192.541 RON si productivitate ridicata per angajat.
- Profitabilitate neta pozitiva si constanta, cu profit net de 18.815.455 RON si marja de profit de 2,88%.
- ROE de 14,01% indica utilizarea eficienta a capitalurilor proprii in 2024.
- Lichiditate operationala sustinuta de active circulante de 284.079.248 RON si numerar de 41.414.457 RON.
Factori de risc
- Marja neta de 2,88% este relativ redusa la nivelul volumului, ceea ce creste sensibilitatea la cresterea cheltuielilor.
- Rata indatorarii de 57,69% arata dependenta semnificativa de finantare externa, cu presiune potentiala asupra flexibilitatii financiare.
- Structura de costuri ramane critica, deoarece cheltuielile totale de 613.553.977 RON absorb cea mai mare parte a veniturilor totale.
Informatii Companie:
CUI: 19746002
Cod CAEN: 4110
Anul înființării: 2006
Contact:
Adresă: Str. Gabriela, Nr. 1
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Dezvoltare (promovare) imobiliara
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 652.192.541 | 588.793.442 | 747.497.241 | 588.063.484 | 505.042.587 | 283.413.408 |
| Venituri totale | 638.361.515 | 596.044.924 | 803.590.813 | 613.490.644 | 673.424.284 | 255.655.696 |
| Cheltuieli totale | 613.553.977 | 574.650.522 | 759.347.752 | 570.620.339 | 512.233.353 | 264.732.810 |
| Profit net | 18.815.455 | 18.205.819 | 37.136.770 | 38.311.885 | 156.890.805 | -9.077.114 |
| Total active | 317.300.765 | 344.391.197 | 308.482.671 | 346.419.360 | 296.155.928 | 335.952.716 |
| Total datorii | 183.047.482 | 228.953.145 | 210.716.659 | 125.851.550 | 113.180.265 | 310.177.606 |
| Capitaluri proprii | 134.253.507 | 115.438.052 | 97.766.012 | 220.526.383 | 182.214.498 | 24.949.223 |
| Casa si conturi banci | 41.414.457 | 10.855.449 | 45.338.291 | 2.170.313 | 2.486.917 | 10.123.386 |
| Nr. angajati | 100 | 87 | 94 | 80 | 61 | 60 |
| Capital subscris | 850.000 | 850.000 | 850.000 | 850.000 | 850.000 | 850.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.