Sari la continut

Daw Benta Romania SRL

Locație: Sancraiu de Mures, Mures

Descriere:

Bine ați venit la Daw Benta Romania SRL! Suntem o companie din Sancraiu de Mures, județul Mures, cu activitate în domeniul fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice si masticurilor.

Cu sediul la Str. Principala, Nr. 201, vă așteptăm să colaborăm. Date oficiale: CUI 13673670, înregistrare J26/88/2001.

Analiza Financiara:

Rezumat: Daw Benta Romania SRL afiseaza in 2024 o pozitie financiara buna, cu venituri ridicate, profitabilitate sanatoasa si un nivel moderat al indatorarii. Principalul punct de atentie ramane lichiditatea imediata, avand in vedere nivelul redus al numerarului fata de amploarea operatiunilor.
Daw Benta Romania SRL prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de o activitate operationala ampla si de o rentabilitate buna. Compania a inregistrat o cifra de afaceri de 234.708.024 lei si venituri totale de 240.395.563 lei, ceea ce indica un nivel ridicat al activitatii si o usoara diversificare a surselor de venit fata de vanzarile propriu-zise. In paralel, cheltuielile totale au fost de 214.578.676 lei, iar acest raport intre venituri si cheltuieli a permis obtinerea unui profit net de 22.899.659 lei.

Profitabilitatea companiei este una buna pentru dimensiunea businessului, cu o marja de profit net de 9,76%. Acest nivel arata ca societatea reuseste sa transforme o parte relevanta din venituri in rezultat net, ceea ce sugereaza un control eficient al costurilor raportat la volumul activitatii. De asemenea, rentabilitatea capitalurilor proprii, reflectata de un ROE de 24,91%, este puternica si indica o utilizare eficienta a capitalului investit de actionari.

Din perspectiva pozitiei financiare, compania detine active totale de 150.599.559 lei, dintre care 85.221.334 lei sunt active imobilizate si 65.204.301 lei active circulante. Structura activelor arata o baza operationala consistenta, specifica unei companii industriale, cu o pondere importanta a investitiilor pe termen lung. In acelasi timp, nivelul activelor circulante sustine functionarea curenta a afacerii, desi numerarul si conturile, de doar 1.140.408 lei, reprezinta o componenta redusa in raport cu dimensiunea companiei.

Gradul de indatorare este moderat. Datoriile totale sunt de 57.839.053 lei, iar capitalurile proprii se ridica la 91.935.152 lei, ceea ce sustine o rata a indatorarii de 38,41%. Acest nivel este, in ansamblu, confortabil si arata ca societatea se finanteaza preponderent prin resurse proprii, pastrand totodata acces la finantare externa fara semne de presiune excesiva asupra bilantului.

Compania are 348 de angajati, ceea ce confirma o operatiune de dimensiune relevanta pentru sectorul de productie in care activeaza. Raportand profitul net si volumul cifrei de afaceri la baza de capital si la dimensiunea activelor, rezultatul general este al unei companii mature, profitabile si bine asezate financiar. Scorul financiar de 75 din 100 este coerent cu aceasta imagine: o firma cu fundamente bune, rentabila si relativ echilibrata, dar care trebuie monitorizata atent din perspectiva lichiditatii imediate.
Puncte forte
  • Profitabilitate buna, evidentiata de profitul net de 22.899.659 lei si marja neta de 9,76%.
  • ROE de 24,91% indica o utilizare eficienta a capitalurilor proprii si o capacitate buna de generare a randamentului pentru actionari.
  • Structura bilantiera este echilibrata, cu capitaluri proprii de 91.935.152 lei peste nivelul datoriilor totale de 57.839.053 lei.
Factori de risc
  • Nivelul numerarului, de 1.140.408 lei, este redus in raport cu dimensiunea activitatii si poate limita flexibilitatea pe termen scurt.
  • Ponderea importanta a activelor imobilizate poate reduce capacitatea de ajustare rapida in cazul unor schimbari operationale sau comerciale.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 23.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 13673670
Cod CAEN: 2030
Anul înființării: 2001

Contact:

Adresă: Str. Principala, Nr. 201
Telefon:
Fax: 0265320354

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice si masticurilor
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 253.829.610 234.708.024 227.164.186 231.649.219 182.961.401 144.529.083 130.941.458
Venituri totale 261.401.390 240.395.563 233.599.151 237.775.351 186.296.631 148.499.957 133.047.838
Cheltuieli totale 233.839.232 214.578.676 206.698.203 211.788.573 169.916.568 135.169.147 124.950.976
Profit net 24.052.233 22.899.659 23.649.953 22.534.149 14.159.567 11.499.315 6.820.912
Total active 152.192.804 150.599.559 127.215.967 127.571.689 117.804.540 110.984.237 100.159.018
Total datorii 62.035.047 57.839.053 57.569.229 61.045.525 46.606.467 47.750.079 48.829.733
Capitaluri proprii 89.387.385 91.935.152 68.886.161 65.236.208 70.242.056 61.993.209 49.869.311
Casa si conturi banci 349.610 1.140.408 497.058 2.857.668 6.789.967 6.534.394 1.314.145
Nr. angajati 357 348 335 335 320 315 291
Capital subscris 1.120.000 1.120.000 1.120.000 1.120.000 1.120.000 1.120.000 1.120.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Lavanda Marlene SRL

Produse Chimice

Dor Marunt

Leader Group SRL

Produse Chimice

Ipatele

Andrei Prod S.R.L.

Produse Chimice

Lapusnicel

Turcliv Service S.R.L.

Produse Chimice

Calnic

Tami Com '96 S.R.L.

Produse Chimice

Bragadiru

Savonarium SRL

Produse Chimice

Ghimes-Faget

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te