Demeco SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre DEMECO SRL și Nr. Registrul Comerțului J04/1070/2004. Sediul social se află pe Str. CHIMIEI, nr. 6A, ofe...
Locație: Bacau, Bacau
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre DEMECO SRL și Nr. Registrul Comerțului J04/1070/2004. Sediul social se află pe Str. CHIMIEI, nr. 6A, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 400234516262 sau la fax 400234516262. Alege DEMECO SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Demeco SRL este o companie solida din sectorul gestionarii deseurilor periculoase, cu o cifra de afaceri de 146.465.922 RON in 2024 si un profit net de 16.637.815 RON, demonstrand o rentabilitate robusta si o structura financiara echilibrata dupa 20 de ani de activitate.
Demeco SRL, infiintata in 2004 la Bacau si activa in colectarea deseurilor periculoase (CAEN 3812), a inchis exercitiul financiar 2024 cu rezultate remarcabile, confirmand maturitatea si pozitia sa consolidata pe piata de profil din Romania.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri a atins 146.465.922 RON, iar veniturile totale au depasit 153.949.742 RON, ceea ce sugereaza ca societatea genereaza si venituri semnificative in afara activitatii de baza. Cheltuielile totale de 135.113.879 RON reflecta un management eficient al costurilor, rezultand un profit net de 16.637.815 RON. Marja de profit neta de 11,36% este solida pentru industria de gestionare a deseurilor, sector caracterizat prin costuri operationale ridicate si investitii intensive in echipamente specializate.
**Structura bilantului**
Activele totale ale companiei insumeaza 85.626.199 RON, cu o distributie echilibrata intre activele imobilizate (43.553.433 RON - 50,9%) si activele circulante (42.072.766 RON - 49,1%). Ponderea ridicata a activelor imobilizate este specifica domeniului, care necesita echipamente si instalatii dedicate pentru manipularea deseurilor periculoase.
Numerarul si conturile bancare totalizand 12.553.434 RON reprezinta 14,7% din totalul activelor, asigurand o lichiditate confortabila pentru operatiunile curente si potentialele oportunitati de investitii.
**Structura de finantare si solvabilitate**
Capitalurile proprii de 49.633.167 RON reprezinta 58% din totalul activelor, indicand o finantare predominant din resurse proprii. Datoriile totale de 35.201.108 RON genereaza o rata a indatorarii de 41,11%, nivel moderat care nu ridica preocupari privind solvabilitatea. Raportul dintre capitaluri proprii si datorii ofera companiei flexibilitate pentru a accesa finantare externa in caz de nevoie.
Capital subscris de doar 100.000 RON, comparativ cu capitaluri proprii de 49.633.167 RON, demonstreaza ca societatea si-a construit valoarea integral din profiturile reinvestite de-a lungul celor 20 de ani de activitate - semn al unui management prudent si orientat pe termen lung.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE-ul de 33,52% este exceptional, semnificand ca fiecare leu investit de actionari genereaza 0,34 RON profit net anual. Acest indicator plaseaza Demeco SRL in categoria companiilor cu rentabilitate ridicata, superioara mediei sectorului. Cu 163 de angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 898.565 RON per angajat, productivitate ridicata pentru un sector cu cerinte operationale complexe.
**Concluzie generala**
Cu un scor financiar de 80/100, Demeco SRL reprezinta o companie matura, profitabila si bine capitalizata, cu o pozitie financiara stabila si potential de crestere sustenabila in contextul reglementarilor europene din ce in ce mai stricte privind gestionarea deseurilor periculoase.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri a atins 146.465.922 RON, iar veniturile totale au depasit 153.949.742 RON, ceea ce sugereaza ca societatea genereaza si venituri semnificative in afara activitatii de baza. Cheltuielile totale de 135.113.879 RON reflecta un management eficient al costurilor, rezultand un profit net de 16.637.815 RON. Marja de profit neta de 11,36% este solida pentru industria de gestionare a deseurilor, sector caracterizat prin costuri operationale ridicate si investitii intensive in echipamente specializate.
**Structura bilantului**
Activele totale ale companiei insumeaza 85.626.199 RON, cu o distributie echilibrata intre activele imobilizate (43.553.433 RON - 50,9%) si activele circulante (42.072.766 RON - 49,1%). Ponderea ridicata a activelor imobilizate este specifica domeniului, care necesita echipamente si instalatii dedicate pentru manipularea deseurilor periculoase.
Numerarul si conturile bancare totalizand 12.553.434 RON reprezinta 14,7% din totalul activelor, asigurand o lichiditate confortabila pentru operatiunile curente si potentialele oportunitati de investitii.
**Structura de finantare si solvabilitate**
Capitalurile proprii de 49.633.167 RON reprezinta 58% din totalul activelor, indicand o finantare predominant din resurse proprii. Datoriile totale de 35.201.108 RON genereaza o rata a indatorarii de 41,11%, nivel moderat care nu ridica preocupari privind solvabilitatea. Raportul dintre capitaluri proprii si datorii ofera companiei flexibilitate pentru a accesa finantare externa in caz de nevoie.
Capital subscris de doar 100.000 RON, comparativ cu capitaluri proprii de 49.633.167 RON, demonstreaza ca societatea si-a construit valoarea integral din profiturile reinvestite de-a lungul celor 20 de ani de activitate - semn al unui management prudent si orientat pe termen lung.
**Rentabilitate si eficienta**
ROE-ul de 33,52% este exceptional, semnificand ca fiecare leu investit de actionari genereaza 0,34 RON profit net anual. Acest indicator plaseaza Demeco SRL in categoria companiilor cu rentabilitate ridicata, superioara mediei sectorului. Cu 163 de angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 898.565 RON per angajat, productivitate ridicata pentru un sector cu cerinte operationale complexe.
**Concluzie generala**
Cu un scor financiar de 80/100, Demeco SRL reprezinta o companie matura, profitabila si bine capitalizata, cu o pozitie financiara stabila si potential de crestere sustenabila in contextul reglementarilor europene din ce in ce mai stricte privind gestionarea deseurilor periculoase.
Puncte forte
- Rentabilitate exceptionala - ROE de 33,52% si marja neta de 11,36% demonstreaza eficienta operationala superioara mediei sectorului.
- Capitalizare solida - capitaluri proprii de 49.633.167 RON reprezentand 58% din active, construite integral din profituri reinvestite in 20 de ani.
- Lichiditate buna - numerar de 12.553.434 RON asigura flexibilitate operationala si capacitate de reactie rapida la oportunitati.
- Pozitie de piata stabila - activitate in sectorul deseurilor periculoase, domeniu cu bariere ridicate de intrare si cerere sustinuta de legislatia europeana.
Factori de risc
- Concentrare sectoriala - dependenta exclusiva de reglementarile privind deseurile periculoase expune compania la riscuri legislative si la modificari ale politicilor de mediu.
- Presiune pe costuri operationale - sectorul necesita investitii continue in echipamente certificate si forta de munca specializata, cu potential de erodare a marjelor in perioade de inflatie.
- Expunere la ciclicitate industriala - veniturile sunt corelate cu activitatea industriala a clientilor, iar o incetinire economica poate reduce volumele de deseuri colectate si implicit cifra de afaceri.
Informatii Companie:
CUI: 16514342
Cod CAEN: 3812
Anul înființării: 2004
Contact:
Adresă: Str. Chimiei, Nr. 6a
Telefon:
Fax: 400234516262
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Colectarea deseurilor periculoase
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 132.115.160 | 146.465.922 | 115.759.224 | 85.201.572 | 80.100.655 | 68.214.046 | 57.950.825 |
| Venituri totale | 138.561.064 | 153.949.742 | 120.214.493 | 87.289.079 | 93.199.511 | 68.423.063 | 59.065.027 |
| Cheltuieli totale | 128.695.153 | 135.113.879 | 105.928.651 | 76.781.513 | 75.281.190 | 59.268.808 | 54.489.551 |
| Profit net | 8.630.484 | 16.637.815 | 12.609.782 | 9.283.788 | 15.754.559 | 7.866.690 | 3.830.313 |
| Total active | 92.237.182 | 85.626.199 | 70.113.667 | 53.808.561 | 48.036.492 | 39.352.682 | 37.536.801 |
| Total datorii | 45.947.283 | 35.201.108 | 25.205.323 | 16.109.144 | 13.437.623 | 15.248.727 | 20.287.472 |
| Capitaluri proprii | 45.118.902 | 49.633.167 | 43.253.637 | 35.861.246 | 31.377.458 | 20.142.899 | 14.476.209 |
| Casa si conturi banci | 7.666.931 | 12.553.434 | 8.494.514 | 4.672.411 | 6.956.299 | 5.305.305 | 3.007.381 |
| Nr. angajati | 172 | 163 | 146 | 129 | 118 | 149 | 134 |
| Capital subscris | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.