Dentas Romania S.R.L.
Locație: Tartasesti, Dambovita
Descriere:
Cu expertiză în fabricarea altor articole din hartie si carton n.c.a., Dentas Romania S.R.L. se poziționează ca un furnizor de servicii de top în Tartasesti și împrejurimi. Compania, înregistrată sub CUI 16011391, activează din județul Dambovita.
Adresa sediului: Str. Dentas, Nr. 32. Număr Registrul Comerțului: J15/1438/2006.
Analiza Financiara:
Rezumat: Dentas Romania S.R.L. a inregistrat in 2024 o pierdere neta de 2.738.682 RON la o cifra de afaceri de 104.172.905 RON, cu o rata de indatorare de 72,44% si o pozitie de numerar precara, reflectand presiuni semnificative asupra rentabilitatii si lichiditatii. Scorul financiar de 45/100 semnaleaza o companie cu infrastructura operationala solida, dar cu provocari structurale care necesita atentie imediata.
Dentas Romania S.R.L. este o companie cu o vechime de peste doua decenii pe piata romaneasca, activand in sectorul fabricarii articolelor din hartie si carton (CAEN 1729), cu sediul in Tartasesti, judetul Dambovita. Cu o cifra de afaceri de 104.172.905 RON in 2024 si un efectiv de 186 de angajati, compania se incadreaza in categoria intreprinderilor mijlocii, avand o prezenta semnificativa in industria prelucratoare din Romania.
Performanta financiara a exercitiului 2024 indica o situatie dificila: compania a inregistrat o pierdere neta de 2.738.682 RON, in conditiile in care cheltuielile totale de 106.953.843 RON au depasit veniturile totale de 104.239.708 RON. Marja de profit negativa de -2,63% sugereaza ca modelul operational se confrunta cu presiuni semnificative pe partea de costuri - fie din cauza cresterii preturilor la materii prime (hartie, carton), fie a costurilor energetice ridicate, specifice industriei de prelucrare. Aceste sectoare sunt sensibile la oscilatiile pietelor internationale de materii prime, iar un an dificil din perspectiva aprovizionarii poate transforma marje deja subtiri in pierderi operationale.
Activele totale ale companiei se ridica la 86.713.506 RON, cu o distributie relativ echilibrata intre activele imobilizate (44.231.568 RON - 51% din total) si activele circulante (42.372.513 RON - 49%). Ponderea ridicata a activelor imobilizate reflecta o baza de productie consistenta, cu echipamente si instalatii specifice industriei, acumulata in peste doua decenii de activitate.
Ingrijoratoare este structura de finantare: datoriile totale de 62.819.447 RON reprezinta 72,44% din activele totale, lasand capitalurile proprii la doar 23.894.059 RON - semnificativ sub capitalul subscris initial de 45.115.220 RON. Aceasta diferenta arata ca pierderile acumulate au erodat capitalul initial cu aproximativ 21 de milioane RON, un semnal de atentie privind sustenabilitatea pe termen mediu. Rata de indatorare ridicata limiteaza flexibilitatea financiara si creste vulnerabilitatea fata de eventuale cresteri ale dobanzilor sau deteriorari ale conditiilor de creditare.
Pozitia de numerar este extrem de scazuta - doar 1.232.916 RON in conturi, reprezentand mai putin de 2% din datoriile totale de 62.819.447 RON. Aceasta diferenta masiva intre disponibilitatile banesti si obligatiile financiare ridica semne de intrebare privind capacitatea companiei de a onora platile pe termen scurt fara accesul la linii de credit sau finantare externa suplimentara. ROE negativ de -11,46% confirma ca actualmente capitalul investit de actionari nu genereaza randament, ci erodeaza valoarea.
Revenirea la profitabilitate va necesita fie optimizarea structurii de costuri si eficientizarea proceselor de productie, fie cresterea preturilor de vanzare - un demers dificil intr-o industrie cu concurenta ridicata si marje traditionale scazute. Cu toate acestea, experienta de 21 de ani pe piata si infrastructura productiva solida reprezinta fundamente reale pentru o redresare, cu conditia implementarii unor masuri ferme de restructurare financiara.
Performanta financiara a exercitiului 2024 indica o situatie dificila: compania a inregistrat o pierdere neta de 2.738.682 RON, in conditiile in care cheltuielile totale de 106.953.843 RON au depasit veniturile totale de 104.239.708 RON. Marja de profit negativa de -2,63% sugereaza ca modelul operational se confrunta cu presiuni semnificative pe partea de costuri - fie din cauza cresterii preturilor la materii prime (hartie, carton), fie a costurilor energetice ridicate, specifice industriei de prelucrare. Aceste sectoare sunt sensibile la oscilatiile pietelor internationale de materii prime, iar un an dificil din perspectiva aprovizionarii poate transforma marje deja subtiri in pierderi operationale.
Activele totale ale companiei se ridica la 86.713.506 RON, cu o distributie relativ echilibrata intre activele imobilizate (44.231.568 RON - 51% din total) si activele circulante (42.372.513 RON - 49%). Ponderea ridicata a activelor imobilizate reflecta o baza de productie consistenta, cu echipamente si instalatii specifice industriei, acumulata in peste doua decenii de activitate.
Ingrijoratoare este structura de finantare: datoriile totale de 62.819.447 RON reprezinta 72,44% din activele totale, lasand capitalurile proprii la doar 23.894.059 RON - semnificativ sub capitalul subscris initial de 45.115.220 RON. Aceasta diferenta arata ca pierderile acumulate au erodat capitalul initial cu aproximativ 21 de milioane RON, un semnal de atentie privind sustenabilitatea pe termen mediu. Rata de indatorare ridicata limiteaza flexibilitatea financiara si creste vulnerabilitatea fata de eventuale cresteri ale dobanzilor sau deteriorari ale conditiilor de creditare.
Pozitia de numerar este extrem de scazuta - doar 1.232.916 RON in conturi, reprezentand mai putin de 2% din datoriile totale de 62.819.447 RON. Aceasta diferenta masiva intre disponibilitatile banesti si obligatiile financiare ridica semne de intrebare privind capacitatea companiei de a onora platile pe termen scurt fara accesul la linii de credit sau finantare externa suplimentara. ROE negativ de -11,46% confirma ca actualmente capitalul investit de actionari nu genereaza randament, ci erodeaza valoarea.
Revenirea la profitabilitate va necesita fie optimizarea structurii de costuri si eficientizarea proceselor de productie, fie cresterea preturilor de vanzare - un demers dificil intr-o industrie cu concurenta ridicata si marje traditionale scazute. Cu toate acestea, experienta de 21 de ani pe piata si infrastructura productiva solida reprezinta fundamente reale pentru o redresare, cu conditia implementarii unor masuri ferme de restructurare financiara.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de peste 104.172.905 RON si cei 186 de angajati plaseaza Dentas Romania printre jucatorii importanti din industria hartiei si cartonului din Romania, cu capacitate operationala demonstrata la scara industriala.
- Activele imobilizate de 44.231.568 RON reflecta o infrastructura de productie extinsa si echipamente specifice industriei, reprezentand o valoare reala ce poate sustine activitatea si poate servi drept garantie pentru finantari viitoare.
- Prezenta continua pe piata din 2003 - peste doua decenii - demonstreaza rezilienta companiei in fata ciclurilor economice si capacitatea de a mentine relatii comerciale pe termen lung cu clientii si furnizorii.
Factori de risc
- Pierderea neta de 2.738.682 RON si marja negativa de -2,63% indica o deteriorare a rentabilitatii, cheltuielile depasind veniturile - tendinta care, daca persista, poate pune sub semnul intrebarii continuitatea activitatii pe termen mediu.
- Rata de indatorare de 72,44% combinata cu o pozitie de numerar de numai 1.232.916 RON creeaza un risc semnificativ de lichiditate, compania fiind vulnerabila la solicitari de rambursare sau la intreruperea liniilor de credit existente.
- Capitalul propriu de 23.894.059 RON este cu aproape 21 de milioane RON sub capitalul subscris de 45.115.220 RON, indicand ca pierderile acumulate au erodat substantial capitalul initial si pot afecta bonitatea companiei in relatia cu institutiile financiare.
Informatii Companie:
CUI: 16011391
Cod CAEN: 1729
Anul înființării: 2003
Contact:
Adresă: Str. Dentas, Nr. 32
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea altor articole din hartie si carton n.c.a.
| Indicator | 2024 |
|---|---|
| Cifra de afaceri | 104.172.905 |
| Venituri totale | 104.239.708 |
| Cheltuieli totale | 106.953.843 |
| Profit net | -2.738.682 |
| Total active | 86.713.506 |
| Total datorii | 62.819.447 |
| Capitaluri proprii | 23.894.059 |
| Casa si conturi banci | 1.232.916 |
| Nr. angajati | 186 |
| Capital subscris | 45.115.220 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Asociația de Vânători și Pescari Sportivi Avps Regatul Sălbatic
Fabricarea Hârtiei
Valea Calugareasca
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.