Desleeclama Eastern Europe SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre DESLEECLAMA EASTERN EUROPE SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/1530/2006. Sediul social se află pe Drumu...
Locație: Miercurea Sibiului, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre DESLEECLAMA EASTERN EUROPE SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/1530/2006. Sediul social se află pe Drumul DN 1, nr. FN, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0269206780 sau la fax 0269206781. Alege DESLEECLAMA EASTERN EUROPE SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Desleeclama Eastern Europe SRL este o companie manufacturiera solida din Sibiu, cu o cifra de afaceri de peste 155 de milioane RON in 2024, demonstrand o pozitie financiara echilibrata si o capacitate operationala semnificativa in sectorul textil.
Desleeclama Eastern Europe SRL, infiintata in 2006 si cu sediul in Miercurea Sibiului, judetul Sibiu, activeaza in fabricarea de articole confectionate din textile (CAEN 1392). Cu un scor financiar de 75 din 100, compania se pozitioneaza ca un jucator solid si matur in industria textila romaneasca.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 155.521.432 RON, iar veniturile totale au atins 160.314.786 RON, ceea ce sugereaza existenta unor venituri financiare sau exceptionale de aproximativ 4,8 milioane RON in afara activitatii de baza. Cheltuielile totale de 155.118.600 RON reflecta un management riguros al costurilor, specific industriei de productie, unde materiile prime, forta de munca si utilitatile reprezinta ponderi semnificative.
Profitul net de 4.609.082 RON, desi aparent modest in raport cu cifra de afaceri, este caracteristic sectorului de productie textila, in care marjele sunt structural reduse. Marja de profit neta de 2,96% se incadreaza in normele industriei de tip lohn sau subcontractare, confirmate de profilul CAEN al companiei.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei sunt de 77.152.735 RON, cu o structura orientata catre activele circulante (62.269.283 RON - circa 81% din total), ceea ce indica un ciclu operational intens si o nevoie ridicata de capital de lucru. Activele imobilizate de 14.802.261 RON sugereaza o capacitate de productie consolidata, dar fara supradimensionare a investitiilor fixe. Numerarul si conturile bancare de 10.790.813 RON ofera o rezerva de lichiditate imediata apreciabila.
**Structura finantarii**
Datoriile totale de 38.465.304 RON reprezinta 49,86% din activele totale (rata de indatorare), valoare aproape de pragul de echilibru de 50%, indicand un levier financiar moderat. Capitalurile proprii de 38.083.258 RON sunt practic egale cu datoriile, ceea ce reflecta o structura de capital echilibrata. Capitalul social subscris de doar 360 RON (valoare nominala simbolica la infiintare) arata ca patrimoniul s-a consolidat organic, prin reinvestirea profiturilor de-a lungul celor aproape doua decenii de activitate.
**Eficienta si rentabilitate**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 12,10% este un indicator pozitiv, demonstrand ca fiecare leu investit de actionari genereaza o rentabilitate rezonabila. Cei 183 de angajati indica o forta de munca semnificativa, generand o productivitate per angajat de aproximativ 850.000 RON cifra de afaceri, nivel competitive pentru industria textila din Romania.
**Concluzie generala**
Compania prezinta fundamentale financiare sanatoase - lichiditate buna, indatorare controlata si rentabilitate consistenta - consolidate pe aproape 20 de ani de activitate continua.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 155.521.432 RON, iar veniturile totale au atins 160.314.786 RON, ceea ce sugereaza existenta unor venituri financiare sau exceptionale de aproximativ 4,8 milioane RON in afara activitatii de baza. Cheltuielile totale de 155.118.600 RON reflecta un management riguros al costurilor, specific industriei de productie, unde materiile prime, forta de munca si utilitatile reprezinta ponderi semnificative.
Profitul net de 4.609.082 RON, desi aparent modest in raport cu cifra de afaceri, este caracteristic sectorului de productie textila, in care marjele sunt structural reduse. Marja de profit neta de 2,96% se incadreaza in normele industriei de tip lohn sau subcontractare, confirmate de profilul CAEN al companiei.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei sunt de 77.152.735 RON, cu o structura orientata catre activele circulante (62.269.283 RON - circa 81% din total), ceea ce indica un ciclu operational intens si o nevoie ridicata de capital de lucru. Activele imobilizate de 14.802.261 RON sugereaza o capacitate de productie consolidata, dar fara supradimensionare a investitiilor fixe. Numerarul si conturile bancare de 10.790.813 RON ofera o rezerva de lichiditate imediata apreciabila.
**Structura finantarii**
Datoriile totale de 38.465.304 RON reprezinta 49,86% din activele totale (rata de indatorare), valoare aproape de pragul de echilibru de 50%, indicand un levier financiar moderat. Capitalurile proprii de 38.083.258 RON sunt practic egale cu datoriile, ceea ce reflecta o structura de capital echilibrata. Capitalul social subscris de doar 360 RON (valoare nominala simbolica la infiintare) arata ca patrimoniul s-a consolidat organic, prin reinvestirea profiturilor de-a lungul celor aproape doua decenii de activitate.
**Eficienta si rentabilitate**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 12,10% este un indicator pozitiv, demonstrand ca fiecare leu investit de actionari genereaza o rentabilitate rezonabila. Cei 183 de angajati indica o forta de munca semnificativa, generand o productivitate per angajat de aproximativ 850.000 RON cifra de afaceri, nivel competitive pentru industria textila din Romania.
**Concluzie generala**
Compania prezinta fundamentale financiare sanatoase - lichiditate buna, indatorare controlata si rentabilitate consistenta - consolidate pe aproape 20 de ani de activitate continua.
Puncte forte
- Echilibru solid intre datorii si capitaluri proprii (rata de indatorare de 49,86%), reflectand o structura financiara prudenta si sustenabila.
- Lichiditate imediata buna, cu un sold de numerar de 10.790.813 RON, asigurand flexibilitate operationala si capacitatea de a face fata obligatiilor pe termen scurt.
- Longevitate si stabilitate operationala - aproape 20 de ani de activitate continua, cu capital propriu consolidat exclusiv din profituri reinvestite.
- ROE de 12,10% demonstreaza o rentabilitate eficienta a capitalului propriu, semn al unui management capabil sa valorifice resursele existente.
Factori de risc
- Marja de profit neta redusa (2,96%) expune compania la vulnerabilitati semnificative in cazul cresterii costurilor cu materiile prime, energia sau forta de munca, lasand un tampon financiar limitat.
- Dependenta ridicata de activele circulante (81% din total active) poate genera presiuni de lichiditate in cazul unor intarzieri la incasari sau al unor perturbari in lantul de aprovizionare.
- Sectorul textil este puternic expus concurentei internationale si fluctuatiilor cursului de schimb, riscuri structurale ce pot eroda rapid marjele deja modeste ale companiei.
Informatii Companie:
CUI: 18841367
Cod CAEN: 1392
Anul înființării: 2006
Contact:
Adresă: Drumul DN 1, nr. FN
Telefon:
Fax: 0269206781
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de articole confectionate din textile (cu exceptia imbracamintei)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 155.521.432 | 171.167.156 | 152.740.348 | 134.299.792 | 148.488.099 | 158.914.155 |
| Venituri totale | 160.314.786 | 174.909.194 | 171.255.714 | 135.533.512 | 155.655.554 | 164.258.109 |
| Cheltuieli totale | 155.118.600 | 171.557.376 | 170.759.971 | 130.868.205 | 148.850.506 | 158.386.251 |
| Profit net | 4.609.082 | 2.589.164 | 397.410 | 4.665.307 | 6.066.171 | 4.959.593 |
| Total active | 77.152.735 | 88.287.025 | 79.018.571 | 92.995.633 | 67.895.740 | 67.427.328 |
| Total datorii | 38.465.304 | 54.076.491 | 47.634.095 | 62.074.087 | 41.203.198 | 47.247.700 |
| Capitaluri proprii | 38.083.258 | 33.474.176 | 30.885.012 | 30.487.602 | 25.822.294 | 19.756.123 |
| Casa si conturi banci | 10.790.813 | 8.310.196 | 17.473.863 | 28.225.431 | 8.265.847 | 18.301.139 |
| Nr. angajati | 183 | 193 | 200 | 237 | 276 | 233 |
| Capital subscris | 360 | 360 | 360 | 360 | 360 | 360 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.