Sari la continut

Desleeclama Solutions SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre DESLEECLAMA SOLUTIONS SRL și Nr. Registrul Comerțului J38/169/2011. Sediul social se află pe Str. WDP, n...

Locație: Racovita, Valcea

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre DESLEECLAMA SOLUTIONS SRL și Nr. Registrul Comerțului J38/169/2011. Sediul social se află pe Str. WDP, nr. 1, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0350425960 sau la fax 0350425961. Alege DESLEECLAMA SOLUTIONS SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Desleeclama Solutions SRL este o companie textila solida, cu o cifra de afaceri de 115.512.267 RON, indatorare scazuta si rezerve de numerar confortabile, care demonstreaza stabilitate financiara dupa 13 ani de activitate. Principala provocare ramane imbunatatirea marjei de profit nete (2,55%), in contextul unui sector manufacturier cu presiuni constante asupra costurilor si concurenta internationala intensa.
Desleeclama Solutions SRL este o companie cu sediul in Racovita, judetul Valcea, activa in industria textila (CAEN 1392 - fabricarea articolelor confectionate din textile), infiintata in 2011. Cu un scor financiar de 80 din 100, compania se pozitioneaza ca un jucator solid in sectorul sau.

**Performanta financiara 2024**

In exercitiul financiar 2024, Desleeclama Solutions SRL a inregistrat o cifra de afaceri de 115.512.267 RON, ceea ce o plaseaza in categoria companiilor de talie mare din industria textila romaneasca. Veniturile totale au atins 116.677.486 RON, iar cheltuielile totale au fost de 113.283.332 RON, rezultand un profit net de 2.950.615 RON.

Marja de profit neta de 2,55% este modesta, insa caracteristica pentru industria manufacturiera textila, care opereaza in general cu marje reduse din cauza costurilor ridicate cu forta de munca si materialele. Cu 467 de angajati, compania reprezinta un angajator important la nivel regional, contribuind semnificativ la economia judetului Valcea.

**Structura bilantului**

Activele totale ale companiei se ridica la 57.576.365 RON, din care activele circulante domina cu 53.093.862 RON (92% din total), reflectand natura operationala intensa a afacerii. Activele imobilizate sunt relativ reduse - 4.395.651 RON - ceea ce poate indica un model de productie bazat partial pe externalizare sau pe utilaje in mare parte amortizate.

Pozitia de numerar este remarcabila: 18.713.187 RON in numerar si conturi bancare, reprezentand aproximativ 32% din activele totale. Aceasta lichiditate ridicata ofera companiei o marja confortabila de siguranta financiara si capacitate de reactie la oportunitati de investitie.

**Structura capitalului si indatorare**

Capitalurile proprii de 42.323.240 RON reprezinta circa 73,5% din totalul pasivelor, in timp ce datoriile totale de 14.765.009 RON mentin rata de indatorare la un nivel controlat de 25,64%. Aceasta structura financiara conservatoare indica o gestiune prudenta a resurselor si o dependenta scazuta de finantarea externa - un avantaj cert intr-un mediu de dobanzi ridicate.

Capitalul subscris de 3.500.000 RON, comparativ cu capitalurile proprii acumulate de 42.323.240 RON, reflecta o capitalizare organica solida pe parcursul celor 13 ani de activitate, fara recurse semnificative la finantare externa.

**Rentabilitate**

ROE-ul de 6,97% este modest raportat la capitalul propriu substantial, indicand ca eficienta utilizarii capitalului actionarilor are spatiu de imbunatatire. Intr-un context macroeconomic cu dobanzi ridicate, acest nivel de rentabilitate poate fi considerat marginal pentru investitorii care il compara cu randamentele instrumentelor cu risc scazut. Cu toate acestea, stabilitatea afacerii si lipsa presiunii financiare de pe bilant compenseaza partial acest aspect.

In ansamblu, Desleeclama Solutions SRL prezinta o situatie financiara stabila, cu o baza de capital solida, lichiditate buna si indatorare redusa, iar principala provocare ramane cresterea marjelor operationale intr-un sector caracterizat structural prin randamente subtiri.
Puncte forte
  • Pozitie de lichiditate excelenta - numerarul de 18.713.187 RON reprezinta 32% din activele totale, asigurand capacitate de reactie rapida la oportunitati sau socuri externe.
  • Rata de indatorare scazuta (25,64%) si capitaluri proprii de 42.323.240 RON ofera o fundatie financiara robusta, cu rezistenta ridicata la volatilitatea macroeconomica.
  • Cifra de afaceri de 115.512.267 RON si 467 de angajati pozitioneaza compania drept unul dintre cei mai importanti angajatori si producatori textili din regiunea Valcea.
  • 13 ani de activitate continua si capitalizare organica semnificativa (capital propriu de 12 ori mai mare decat cel subscris) demonstreaza rezilienta si management financiar disciplinat.
Factori de risc
  • Marja de profit neta de doar 2,55% lasa spatiu redus de manevra in fata cresterii costurilor cu energia, materiile prime sau forta de munca, riscuri structurale ale sectorului textil.
  • Sectorul textil romanesc este expus concurentei intense din Asia si presiunii de automatizare, ceea ce poate eroda competitivitatea si volumul de comenzi pe termen mediu.
  • Concentrarea masiva a activelor in active circulante (92%) poate semnala dependenta de cicluri lungi de incasare a creantelor, cu risc de lichiditate operationala in caz de intarzieri la plata din partea clientilor.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 04.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 28244668
Cod CAEN: 1392
Anul înființării: 2011

Contact:

Adresă: Str. WDP, nr. 1
Telefon:
Fax: 0350425961

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Fabricarea de articole confectionate din textile (cu exceptia imbracamintei)
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 115.512.267 159.987.418 143.279.799 113.788.172 181.065.625 141.331.381
Venituri totale 116.677.486 163.265.074 149.074.917 111.815.281 185.413.509 145.024.393
Cheltuieli totale 113.283.332 155.762.643 146.164.610 108.704.039 172.925.469 136.174.488
Profit net 2.950.615 6.265.171 2.569.084 3.111.242 10.810.783 7.028.767
Total active 57.576.365 58.233.599 51.843.061 45.220.053 64.135.710 66.461.370
Total datorii 14.765.009 18.099.059 18.275.915 13.936.205 33.373.886 45.687.275
Capitaluri proprii 42.323.240 39.372.626 33.268.802 30.699.718 27.594.256 16.783.474
Casa si conturi banci 18.713.187 6.446.595 2.279.492 11.284.322 5.913.904 15.143.383
Nr. angajati 467 554 585 602 543 398
Capital subscris 3.500.000 3.500.000 3.500.000 3.500.000 3.500.000 3.500.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Escada Cafe S.R.L.

Industria Textilă

Popești Leordeni

Joa Tech Solutions S.R.L.

Industria Textilă

Adunatii-Copaceni

Hutu Culita Asociatie Familiala

Industria Textilă

Blandesti

Zinnas Holtz S.R.L.

Industria Textilă

Dumbravita

Filanina Filtex SRL

Industria Textilă

Arefu

Tessilconf S.R.L.

Industria Textilă

Craiova

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te