Detergenti S.a.
Descoperă toate informațiile esențiale despre DETERGENTI S.A. și Nr. Registrul Comerțului J29/1416/2015. Sediul social se află pe Str. MIHAI VITEAZU,...
Locație: Urlati, Prahova
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre DETERGENTI S.A. și Nr. Registrul Comerțului J29/1416/2015. Sediul social se află pe Str. MIHAI VITEAZU, nr. 1, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0344 229 200. Alege DETERGENTI S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Detergenti S.A. este o companie solida din industria cosmeticelor, cu o cifra de afaceri de 326,9 milioane RON in 2024, un profit net de 59,6 milioane RON si un grad de indatorare extrem de redus (6,75%), reflectand o pozitie financiara robusta si o gestiune prudenta a resurselor.
Detergenti S.A., cu sediul in Urlati, judetul Prahova, este o societate pe actiuni infiintata in 1995, activa in fabricarea parfumurilor si a produselor cosmetice (CAEN 2042). Cu un scor financiar de 85 din 100, compania se pozitioneaza in zona superioara a performantei financiare.
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 326.929.906 RON, in timp ce veniturile totale au atins 368.732.748 RON. Diferenta de aproximativ 41,8 milioane RON indica existenta unor surse suplimentare de venit, posibil din activitati financiare sau alte venituri din exploatare. Cheltuielile totale s-au ridicat la 299.445.647 RON, rezultand un profit net de 59.612.931 RON si o marja de profit de 18,23% - un nivel foarte bun pentru sectorul manufacturier romanesc, unde marjele medii se situeaza de obicei sub 10%.
Structura bilantiera evidentiaza o companie puternic capitalizata. Activele totale de 1.201.575.603 RON sunt dominate de activele imobilizate (1.034.094.908 RON, reprezentand 86% din total), ceea ce sugereaza investitii semnificative in capacitati de productie, echipamente sau proprietati imobiliare. Activele circulante de 165.939.411 RON asigura un nivel rezonabil de lichiditate operationala, desi soldul de numerar raportat la zero ridica un semnal de atentie privind lichiditatea imediata.
Capitalurile proprii de 1.099.513.932 RON, din care capitalul subscris de 836.260.630 RON, demonstreaza o baza financiara extrem de solida. Rata de indatorare de doar 6,75% (datorii totale de 81.158.169 RON raportat la capitaluri proprii) plaseaza compania intr-o pozitie de independenta financiara aproape totala. Aceasta inseamna ca Detergenti S.A. se finanteaza predominant din resurse proprii si nu depinde de creditori.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 5,42% este modesta in raport cu dimensiunea capitalurilor, ceea ce indica faptul ca baza de capital este semnificativ mai mare decat necesarul operational curent. Aceasta situatie poate reflecta fie o strategie conservatoare de reinvestire, fie o supraevaluare a activelor imobilizate in bilant.
Cu 548 de angajati, productivitatea medie pe salariat se situeaza la aproximativ 596.587 RON cifra de afaceri per angajat, un nivel competitiv pentru industria cosmeticelor. Profitul net per angajat de circa 108.782 RON confirma eficienta operationala a companiei.
In concluzie, Detergenti S.A. este o companie matura, stabila financiar, cu marje de profit atractive si un grad minim de indatorare. Principala provocare ramane optimizarea randamentului capitalurilor proprii si gestionarea lichiditatii imediate.
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 326.929.906 RON, in timp ce veniturile totale au atins 368.732.748 RON. Diferenta de aproximativ 41,8 milioane RON indica existenta unor surse suplimentare de venit, posibil din activitati financiare sau alte venituri din exploatare. Cheltuielile totale s-au ridicat la 299.445.647 RON, rezultand un profit net de 59.612.931 RON si o marja de profit de 18,23% - un nivel foarte bun pentru sectorul manufacturier romanesc, unde marjele medii se situeaza de obicei sub 10%.
Structura bilantiera evidentiaza o companie puternic capitalizata. Activele totale de 1.201.575.603 RON sunt dominate de activele imobilizate (1.034.094.908 RON, reprezentand 86% din total), ceea ce sugereaza investitii semnificative in capacitati de productie, echipamente sau proprietati imobiliare. Activele circulante de 165.939.411 RON asigura un nivel rezonabil de lichiditate operationala, desi soldul de numerar raportat la zero ridica un semnal de atentie privind lichiditatea imediata.
Capitalurile proprii de 1.099.513.932 RON, din care capitalul subscris de 836.260.630 RON, demonstreaza o baza financiara extrem de solida. Rata de indatorare de doar 6,75% (datorii totale de 81.158.169 RON raportat la capitaluri proprii) plaseaza compania intr-o pozitie de independenta financiara aproape totala. Aceasta inseamna ca Detergenti S.A. se finanteaza predominant din resurse proprii si nu depinde de creditori.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 5,42% este modesta in raport cu dimensiunea capitalurilor, ceea ce indica faptul ca baza de capital este semnificativ mai mare decat necesarul operational curent. Aceasta situatie poate reflecta fie o strategie conservatoare de reinvestire, fie o supraevaluare a activelor imobilizate in bilant.
Cu 548 de angajati, productivitatea medie pe salariat se situeaza la aproximativ 596.587 RON cifra de afaceri per angajat, un nivel competitiv pentru industria cosmeticelor. Profitul net per angajat de circa 108.782 RON confirma eficienta operationala a companiei.
In concluzie, Detergenti S.A. este o companie matura, stabila financiar, cu marje de profit atractive si un grad minim de indatorare. Principala provocare ramane optimizarea randamentului capitalurilor proprii si gestionarea lichiditatii imediate.
Puncte forte
- Marja de profit de 18,23% - semnificativ peste media sectorului manufacturier romanesc, indicand o putere de pret si eficienta operationala superioara.
- Grad de indatorare extrem de redus (6,75%) si capitaluri proprii de peste 1,09 miliarde RON, oferind independenta financiara si capacitate de investitii fara apel la finantare externa.
- Productivitate ridicata per angajat - circa 596.587 RON cifra de afaceri si 108.782 RON profit net per salariat, reflectand o utilizare eficienta a fortei de munca.
- Companie cu experienta de aproape 30 de ani pe piata romaneasca si un scor financiar de 85/100, confirmand stabilitatea si credibilitatea in fata partenerilor comerciali.
Factori de risc
- Soldul de numerar zero si concentrarea de 86% din active in imobilizari pot genera dificultati de lichiditate imediata in situatii neprevazute sau la fluctuatii ale ciclului de incasari.
- ROE de doar 5,42% sugereaza o utilizare suboptimala a capitalurilor proprii - compania ar putea genera randamente mai mari prin redistribuirea capitalului sau cresterea investitiilor productive.
- Dependenta de un singur sector (cosmetice si parfumuri) expune compania la riscuri de piata, modificari legislative sau schimbari in preferintele consumatorilor.
Informatii Companie:
CUI: 7759807
Cod CAEN: 2042
Anul înființării: 1995
Contact:
Adresă: Str. Mihai Viteazu, Nr. 1
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea parfumurilor si a produselor cosmetice (de toaleta)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 326.929.906 | 280.400.730 | 258.000.783 | 209.330.093 | 164.750.956 | 123.696.205 |
| Venituri totale | 368.732.748 | 304.750.961 | 301.792.314 | 220.191.958 | 173.180.133 | 128.680.741 |
| Cheltuieli totale | 299.445.647 | 260.373.107 | 269.505.824 | 205.786.816 | 157.334.776 | 111.732.812 |
| Profit net | 59.612.931 | 38.143.090 | 27.769.094 | 12.121.343 | 13.254.431 | 14.352.294 |
| Total active | 1.201.575.603 | 1.015.401.911 | 963.390.069 | 931.134.692 | 698.362.565 | 427.253.799 |
| Total datorii | 81.158.169 | 42.615.055 | 30.552.844 | 582.575.928 | 360.667.486 | 104.235.816 |
| Capitaluri proprii | 1.099.513.932 | 949.901.001 | 905.664.119 | 319.343.057 | 307.221.712 | 293.967.283 |
| Casa si conturi banci | 0 | 0 | 0 | 13.303.821 | 0 | 1.623.643 |
| Nr. angajati | 548 | 496 | 473 | 479 | 395 | 318 |
| Capital subscris | 836.260.630 | 746.260.630 | 746.260.630 | 186.565.158 | 186.565.158 | 186.565.158 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.