Dmt Marine Equipment Societate pe Acțiuni
Locație: Costi, Galati
Descriere:
În inima localității Costi din județul Galati, Dmt Marine Equipment Societate pe Acțiuni oferă servicii profesionale în sectorul activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea. Firma noastră, identificată prin CUI 14362477, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la Prel. Foltanului, nr. 13. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: DMT Marine Equipment SA este o companie solida din domeniul ingineriei marine, cu sediul in Galati, care a inregistrat in 2024 o cifra de afaceri de 227,2 milioane RON si un profit net de 20,5 milioane RON, demonstrand o performanta financiara robusta sustinuta de un ROE de 21,11% si un scor financiar de 70/100.
DMT Marine Equipment SA, infiintata in 2001, este o companie cu o prezenta consolidata in sectorul ingineriei marine si al consultantei tehnice din Romania, activand sub codul CAEN 7112 in zona industriala a Galatiului - un pol traditional al constructiilor navale romanesti.
In anul fiscal 2024, compania a raportat o cifra de afaceri de 227.194.630 RON, un nivel care confirma pozitionarea sa printre actorii relevanti din industrie. Veniturile totale de 238.904.622 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 11,7 milioane RON, ceea ce indica existenta unor surse complementare de venituri, posibil din activitati financiare sau operatiuni secundare.
Profitabilitatea companiei este una solida. Profitul net de 20.498.249 RON corespunde unei marje nete de 9,02%, un nivel apreciabil pentru sectorul ingineriei, unde marjele sunt adesea comprimate de costurile ridicate ale proiectelor. Cheltuielile totale de 215.541.386 RON reprezinta aproximativ 90% din veniturile totale, ceea ce indica un control rezonabil al costurilor.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 21,11% este un indicator deosebit de atractiv, semnificativ peste media sectorului, si sugereaza ca managementul reuseste sa genereze randamente consistente pentru actionari. Cu un capital subscris de doar 456.700 RON si capitaluri proprii de 97.111.826 RON, compania a acumulat in timp rezerve si profituri nerepartizate substantiale, semn al unei politici prudente de reinvestire.
Din perspectiva bilantiera, activele totale de 320.460.232 RON sunt dominate de activele circulante (232.302.793 RON, reprezentand 72,5% din total), ceea ce este tipic pentru o companie de servicii si inginerie cu proiecte in derulare si creante comerciale semnificative. Activele imobilizate de 87.613.089 RON reflecta investitii in echipamente si infrastructura tehnica.
Structura financiara prezinta insa un punct de atentie: rata indatorarii de 68,15% indica faptul ca datoriile totale de 218.394.144 RON depasesc semnificativ capitalurile proprii. Desi acest nivel nu este neobisnuit in industria navala, unde proiectele mari necesita finantare externa, el reduce flexibilitatea financiara si creste vulnerabilitatea la socuri economice. Totodata, nivelul de numerar disponibil - doar 2.670.667 RON - este relativ modest raportat la dimensiunea companiei si la volumul datoriilor, ceea ce poate genera presiuni de lichiditate pe termen scurt.
Cu 305 angajati, productivitatea medie pe salariat se situeaza la aproximativ 744.900 RON cifra de afaceri per angajat, un nivel competitiv care reflecta specializarea inalta a fortei de munca.
Scorul financiar de 70 din 100 confirma o companie performanta, dar cu oportunitati clare de imbunatatire, in special in zona managementului datoriilor si a lichiditatii imediate. Pozitionarea in Galati, in proximitatea santierelor navale, ramane un avantaj strategic important pentru dezvoltarea pe termen lung.
In anul fiscal 2024, compania a raportat o cifra de afaceri de 227.194.630 RON, un nivel care confirma pozitionarea sa printre actorii relevanti din industrie. Veniturile totale de 238.904.622 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 11,7 milioane RON, ceea ce indica existenta unor surse complementare de venituri, posibil din activitati financiare sau operatiuni secundare.
Profitabilitatea companiei este una solida. Profitul net de 20.498.249 RON corespunde unei marje nete de 9,02%, un nivel apreciabil pentru sectorul ingineriei, unde marjele sunt adesea comprimate de costurile ridicate ale proiectelor. Cheltuielile totale de 215.541.386 RON reprezinta aproximativ 90% din veniturile totale, ceea ce indica un control rezonabil al costurilor.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 21,11% este un indicator deosebit de atractiv, semnificativ peste media sectorului, si sugereaza ca managementul reuseste sa genereze randamente consistente pentru actionari. Cu un capital subscris de doar 456.700 RON si capitaluri proprii de 97.111.826 RON, compania a acumulat in timp rezerve si profituri nerepartizate substantiale, semn al unei politici prudente de reinvestire.
Din perspectiva bilantiera, activele totale de 320.460.232 RON sunt dominate de activele circulante (232.302.793 RON, reprezentand 72,5% din total), ceea ce este tipic pentru o companie de servicii si inginerie cu proiecte in derulare si creante comerciale semnificative. Activele imobilizate de 87.613.089 RON reflecta investitii in echipamente si infrastructura tehnica.
Structura financiara prezinta insa un punct de atentie: rata indatorarii de 68,15% indica faptul ca datoriile totale de 218.394.144 RON depasesc semnificativ capitalurile proprii. Desi acest nivel nu este neobisnuit in industria navala, unde proiectele mari necesita finantare externa, el reduce flexibilitatea financiara si creste vulnerabilitatea la socuri economice. Totodata, nivelul de numerar disponibil - doar 2.670.667 RON - este relativ modest raportat la dimensiunea companiei si la volumul datoriilor, ceea ce poate genera presiuni de lichiditate pe termen scurt.
Cu 305 angajati, productivitatea medie pe salariat se situeaza la aproximativ 744.900 RON cifra de afaceri per angajat, un nivel competitiv care reflecta specializarea inalta a fortei de munca.
Scorul financiar de 70 din 100 confirma o companie performanta, dar cu oportunitati clare de imbunatatire, in special in zona managementului datoriilor si a lichiditatii imediate. Pozitionarea in Galati, in proximitatea santierelor navale, ramane un avantaj strategic important pentru dezvoltarea pe termen lung.
Puncte forte
- Rentabilitate excelenta a capitalurilor proprii (ROE de 21,11%), semnificativ peste media sectorului, indicand o utilizare eficienta a resurselor actionarilor.
- Productivitate ridicata per angajat (aproximativ 744.900 RON cifra de afaceri per salariat), reflectand specializarea inalta in domeniul ingineriei marine.
- Companie matura cu peste 23 de ani de activitate si capitaluri proprii acumulate de 97,1 milioane RON, semn al stabilitatii si reinvestirii constante a profiturilor.
- Pozitionare strategica in Galati - pol traditional al industriei navale romanesti, oferind acces direct la clienti si infrastructura de profil.
Factori de risc
- Rata de indatorare ridicata (68,15%) limiteaza flexibilitatea financiara si creste expunerea la riscul de refinantare in conditii de piata nefavorabile.
- Lichiditate imediata fragila - numerarul disponibil de doar 2,67 milioane RON este extrem de redus raportat la datorii totale de 218,4 milioane RON, generand risc de presiune pe fluxul de numerar.
- Dependenta de sectorul naval si de ciclurile investitionale din industria maritima, ceea ce poate duce la volatilitate semnificativa a veniturilor in perioade de incetinire economica.
Informatii Companie:
CUI: 14362477
Cod CAEN: 7112
Anul înființării: 2001
Contact:
Adresă: Prel. Foltanului, nr. 13
Telefon:
Fax: 0236464050
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 227.194.630 | 227.078.227 | 122.108.040 | 86.461.316 | 107.921.319 | 106.286.786 |
| Venituri totale | 238.904.622 | 232.938.789 | 148.969.671 | 105.179.524 | 121.666.985 | 121.453.666 |
| Cheltuieli totale | 215.541.386 | 215.241.719 | 143.130.901 | 101.756.035 | 113.118.548 | 112.651.949 |
| Profit net | 20.498.249 | 15.618.302 | 4.847.953 | 3.144.663 | 8.097.318 | 8.017.213 |
| Total active | 320.460.232 | 283.067.866 | 273.139.460 | 211.519.679 | 175.814.791 | 184.083.559 |
| Total datorii | 218.394.144 | 196.810.453 | 201.425.055 | 144.833.255 | 113.943.575 | 125.974.906 |
| Capitaluri proprii | 97.111.826 | 81.699.847 | 67.875.288 | 62.820.430 | 57.403.993 | 51.434.837 |
| Casa si conturi banci | 2.670.667 | 1.344.985 | 3.317.525 | 569.682 | 1.091.025 | 525.297 |
| Nr. angajati | 305 | 273 | 253 | 230 | 218 | 184 |
| Capital subscris | 456.700 | 456.700 | 456.700 | 456.700 | 456.700 | 456.700 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.