Doka Romania Tehnica Cofrajelor SRL
Locație: Tunari, Ilfov
Descriere:
Doka Romania Tehnica Cofrajelor SRL - companie activă în sectorul activitati de inchiriere si leasing cu masini si echipamente pentru constructii, cu sediul în Tunari, Ilfov.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: Sos. De Centura, Nr. 34
• CUI: 11267586
• Registrul Comerțului: J23/1180/2004
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: Doka Romania Tehnica Cofrajelor SRL, subsidiara locala a grupului austriac Doka, a inregistrat in 2024 o pierdere neta de 2.438.072 RON in pofida unor venituri totale solide de 182.271.592 RON, pe fondul presiunilor din sectorul constructiilor. Cu active totale de 167.454.179 RON si capitaluri proprii de 68.116.805 RON compania dispune de o baza financiara solida, insa revenirea la profitabilitate si reducerea gradului de indatorare de 59,17% reprezinta prioritatile cheie pentru consolidarea pozitiei financiare.
Doka Romania Tehnica Cofrajelor SRL este filiala romaneasca a grupului austriac Doka, lider mondial in tehnologia cofrajelor pentru constructii. Infiintata in 1998, compania opereaza in segmentul inchirierii si leasingului de masini si echipamente pentru constructii (CAEN 7732), avand sediul in Tunari, judetul Ilfov, si a acumulat 26 de ani de prezenta consecventa pe piata locala.
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 114.209.006 RON, iar veniturile totale au atins 182.271.592 RON - o diferenta semnificativa de aproximativ 68 de milioane de lei fata de cifra de afaceri, care reflecta alte venituri operationale si financiare specifice modelului de business din leasing de echipamente. Cu toate acestea, cheltuielile totale de 181.555.275 RON au generat o pierdere neta de 2.438.072 RON, corespunzatoare unei marje de profit negative de -2,13%.
Structura activelor este caracteristica unui operator de leasing cu capital intensiv: activele imobilizate reprezinta 76,7% din totalul activelor (128.354.008 RON din 167.454.179 RON), reflectand un portofoliu substantial de echipamente de cofraje. Aceasta structura este perfect coerenta cu modelul de business, in care investitia in active fizice durabile reprezinta sursa principala de generare a veniturilor din inchiriere.
Din perspectiva solvabilitatii, rata indatorarii de 59,17% (datorii totale de 99.079.080 RON) plaseaza compania intr-o zona de risc moderat spre ridicat. Capitalurile proprii de 68.116.805 RON ofera o marja de siguranta considerabila raportat la capitalul subscris initial de doar 3.199.200 RON, insa lichiditatea imediata este limitata: numerarul disponibil de 4.143.603 RON reprezinta sub 11% din activele circulante totale de 38.968.141 RON si sub 5% din datoria totala.
Eficienta operationala ramane un punct de preocupare. ROE negativ de -3,58% semnaleaza ca randamentul capitalurilor proprii este deficitar in 2024. Totusi, aceasta situatie trebuie contextualizata: sectorul constructiilor a traversat o perioada de turbulente in 2024, cu presiuni pe costuri (energie, forta de munca, finantare), iar marja negativa este modesta ca magnitudine, sugerand necesitatea unor ajustari operationale, nu a unei restructurari profunde.
Cu 117 angajati si o cifra de afaceri de 114.209.006 RON, productivitatea per salariat se ridica la aproximativ 976.000 RON, nivel solid pentru un operator de servicii B2B specializate in echipamente de constructii. Scorul financiar de 50/100 reflecta o pozitie echilibrata dar fara excelenta - compania beneficiaza de o baza de active robusta si o prezenta indelungata pe piata, contrabalansate de pierderile recente si gradul de indatorare ridicat. Revenirea la profitabilitate ramane prioritatea principala pentru exercitiul 2025.
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 114.209.006 RON, iar veniturile totale au atins 182.271.592 RON - o diferenta semnificativa de aproximativ 68 de milioane de lei fata de cifra de afaceri, care reflecta alte venituri operationale si financiare specifice modelului de business din leasing de echipamente. Cu toate acestea, cheltuielile totale de 181.555.275 RON au generat o pierdere neta de 2.438.072 RON, corespunzatoare unei marje de profit negative de -2,13%.
Structura activelor este caracteristica unui operator de leasing cu capital intensiv: activele imobilizate reprezinta 76,7% din totalul activelor (128.354.008 RON din 167.454.179 RON), reflectand un portofoliu substantial de echipamente de cofraje. Aceasta structura este perfect coerenta cu modelul de business, in care investitia in active fizice durabile reprezinta sursa principala de generare a veniturilor din inchiriere.
Din perspectiva solvabilitatii, rata indatorarii de 59,17% (datorii totale de 99.079.080 RON) plaseaza compania intr-o zona de risc moderat spre ridicat. Capitalurile proprii de 68.116.805 RON ofera o marja de siguranta considerabila raportat la capitalul subscris initial de doar 3.199.200 RON, insa lichiditatea imediata este limitata: numerarul disponibil de 4.143.603 RON reprezinta sub 11% din activele circulante totale de 38.968.141 RON si sub 5% din datoria totala.
Eficienta operationala ramane un punct de preocupare. ROE negativ de -3,58% semnaleaza ca randamentul capitalurilor proprii este deficitar in 2024. Totusi, aceasta situatie trebuie contextualizata: sectorul constructiilor a traversat o perioada de turbulente in 2024, cu presiuni pe costuri (energie, forta de munca, finantare), iar marja negativa este modesta ca magnitudine, sugerand necesitatea unor ajustari operationale, nu a unei restructurari profunde.
Cu 117 angajati si o cifra de afaceri de 114.209.006 RON, productivitatea per salariat se ridica la aproximativ 976.000 RON, nivel solid pentru un operator de servicii B2B specializate in echipamente de constructii. Scorul financiar de 50/100 reflecta o pozitie echilibrata dar fara excelenta - compania beneficiaza de o baza de active robusta si o prezenta indelungata pe piata, contrabalansate de pierderile recente si gradul de indatorare ridicat. Revenirea la profitabilitate ramane prioritatea principala pentru exercitiul 2025.
Puncte forte
- Prezenta de 26 de ani pe piata romaneasca ca subsidiara a grupului austriac Doka, pozitie consolidata si recunoastere de brand in segmentul cofrajelor pentru constructii.
- Portofoliu puternic de active imobilizate de 128.354.008 RON (76,7% din total active), reprezentand baza materiala solida a modelului de business din leasing de echipamente.
- Capitaluri proprii de 68.116.805 RON, semnificativ superioare capitalului subscris initial (3.199.200 RON), demonstrand acumulare de valoare pe termen lung si capacitate de absorbtie a pierderilor temporare.
- Venituri totale diversificate de 182.271.592 RON, cu 68 de milioane de lei peste cifra de afaceri, indicand surse multiple de venit care sustin acoperirea cheltuielilor fixe ridicate.
Factori de risc
- Pierdere neta de 2.438.072 RON in 2024 si ROE negativ de -3,58% semnaleaza deteriorarea rentabilitatii, cu risc de erodare progresiva a capitalurilor proprii daca tendinta continua in exercitiile urmatoare.
- Rata de indatorare de 59,17% si numerar disponibil de doar 4.143.603 RON raportat la datorii totale de 99.079.080 RON creeaza vulnerabilitate la socuri externe sau la cresterea costului finantarii.
- Capital intensiv si ciclicitate sectoriala - dependenta de activitatea din constructii expune compania la riscuri macroeconomice, cu active imobilizate greu de lichidat rapid in scenarii de stres financiar.
Informatii Companie:
CUI: 11267586
Cod CAEN: 7732
Anul înființării: 1998
Contact:
Adresă: Sos. De Centura, Nr. 34
Telefon:
Fax: 0212064999
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Activitati de inchiriere si leasing cu masini si echipamente pentru constructii
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 114.209.006 | 119.595.494 | 115.987.577 | 81.904.173 | 68.277.087 | 69.177.477 |
| Venituri totale | 182.271.592 | 164.816.099 | 144.139.907 | 115.728.228 | 101.641.799 | 87.374.124 |
| Cheltuieli totale | 181.555.275 | 140.803.789 | 119.645.266 | 97.995.224 | 95.563.702 | 77.728.976 |
| Profit net | -2.438.072 | 20.098.319 | 20.820.200 | 14.787.024 | 5.015.285 | 7.386.550 |
| Total active | 167.454.179 | 183.088.411 | 161.440.158 | 115.117.583 | 94.138.580 | 105.227.962 |
| Total datorii | 99.079.080 | 112.533.533 | 90.983.599 | 60.039.392 | 49.773.481 | 65.670.191 |
| Capitaluri proprii | 68.116.805 | 70.554.878 | 70.456.559 | 55.078.191 | 44.291.167 | 39.275.882 |
| Casa si conturi banci | 4.143.603 | 446.155 | 2.351.054 | 839.134 | 1.104.778 | 1.115.202 |
| Nr. angajati | 117 | 111 | 104 | 102 | 96 | 86 |
| Capital subscris | 3.199.200 | 3.199.200 | 3.199.200 | 3.199.200 | 3.199.200 | 3.199.200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.